EUROSHORTS 2012

9, 10, 11 kwietnia, 18.00


Bilet 6 zł, karnet 15 zł

______________________________________________________________________________

21. Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu, Animacji i Reklamy - replika w Bielsku-Białej

Bilet wstępu na jeden dzień - 6 zł; karnet 3-dniowy - 15 zł; możliwa przedsprzedaż

PROGRAM >>

 

Festiwal „Euroshorts 2012” prezentuje krótkie filmy młodych autorów z całego świata, a także reklamy znanych twórców wyłonione w międzynarodowym konkursie. W Bielsku-Białej zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych oraz „Amerykański Film Reklamowy” – najnowsza taśma z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zawierająca najlepsze reklamy autorstwa wybitnych filmowców.

plakat Euroshorts 2012, autor - Nikodem Pręgowski

Premierowe pokazy festiwalowych filmów odbyły się w dniach 19-25 listopada 2012 roku w Gdańsku. Na tegoroczny festiwal zostało nadesłanych 326 prac. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 50 filmów, wykonanych przez twórców z 20 krajów. Filmy oceniane były w czterech kategoriach: fabuła, dokument, animacja i eksperyment. Dotychczas wśród laureatów nagród „Euroshorts” były takie osobistości, jak Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil, Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy.
Oprócz zwycięstwa w konkursie „Euroshorts” nadsyłane filmy często wygrywają również wiele innych prestiżowych konkursów, otrzymują nagrody BAFTA, są nominowane do Oscarów i triumfują na światowych festiwalach.
W grudniu rozpoczęła się tradycyjna trasa repliki festiwalu po polskich miastach. W tym roku „Euroshorts 2012” odwiedzi 15 miast, w Galerii Bielskiej BWA festiwal zagości po raz 10.

W Galerii Bielskiej BWA zostanie zaprezentowanych 48 krótkometrażowych filmów oraz Amerykański Film Reklamowy. We wtorek odbędzie się pokaz filmów animowanych i eksperymentalnych. W środę podczas projekcji zostaną zaprezentowane filmy fabularne i dokumentalne. W czwartkowy wieczór widzowie obejrzą drugą część filmów fabularnych oraz Amerykański Film Reklamowy, czyli taśmę zawierającą najlepsze filmy reklamowe, które powstały w ubiegłym roku w USA. Ze względu na swoje walory artystyczne zostały włączone do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wystąpili w nich między innymi Clint Eastwood i Alec Baldwin, a wśród reżyserów są m.in. Alejandro González Iñárritu (twórca filmów „Amores perros” czy „21 gramów”) oraz tak cenieni reżyserzy reklamowi jak Tom Kuntz, Filip Engstrom, Lance Acord, Bryan Buckley czy Jim Jenkins.

 

Is this free, Wielka Brytania, reż. Lauris Beinerts, kadr z filmu

 

Luminaris, Argentyna, reż. Juan Pablo Zaramella, kadr z filmu

 

Sense of enlightnment, Wielka Brytania, reż. M. Frank, kadr z filmu

 

Integrity, Nigeria, reż. Olanrewaju Olufemi, kadr z filmu

 

Lagrimas de um Palhaco, Portugalia, reż. Claudio Sa, kadr z filmu


W konkursie „Euroshorts 2012” główna nagroda trafiła do argentyńskiego reżysera Juana Pablo Zaramella za fabularny film „Luminaris”. Wśród filmów animowanych najlepszym okazał się film „Mouth Wide Open, Ears Shut Tight„ („Usta otwarte, uszy zamknięte”) w reż. Emilly Noy i Toma Madara z Izraelu. Spośród filmów eksperymentalnych nagrodzony został „Hex Suffice Cache Ten” w reżyserii niemieckiego twórcy Thorstena Fleischa. Nagroda za film fabularny trafiła do hiszpańskiego reżysera Estebana Crespo za film „Aquel no era yo” („To nie byłem ja”). W ostatnim konkursie również polski twórca został nagrodzony – w kategorii film dokumentalny nagrodę otrzymał Piotr Sułkowski za film „Rozmowa”.

Zwycięzcą konkursu na projekt plakatu obecnej edycji festiwalu jest Nikodem Pręgowski.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Młodego Kina w Warszawie. 

Komentarz do prezentacji wygłosi Przemek Młyńczyk – reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu.

Program projekcji w Galerii Bielskiej BWA >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>