„Portier z Hotelu Atlantic” z cyklu „Głośne kino nieme”

17 grudnia 2011, g. 18.00, wstęp wolny


Pokaz filmu niemego pt.  „Portier z Hotelu Atlantic" z 1924 roku, w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua.

Film ten jest arcydziełem nurtu Kammerspiel, obecnego w kinie niemieckim w latach 20. ubiegłego wieku. Artyści tworzący w tym nurcie - poprzez uproszczenie akcji i naturalizm inscenizacyjny - przedstawiali wewnętrzne dramaty człowieka.

Portier z Hotelu Atlantic, reż. F.W. Murnau, kadr z filmu

 

Największymi atutami filmowej historii starego portiera jest genialna rola tytułowa Emila Janningsa oraz nowatorskie zastosowanie kamery przez Karla Freunda, który za pomocą jej ruchów znakomicie oddał stan psychiczny bohatera.

Filmowi towarzyszyła muzyka grana na żywo przez Mike'a Rassa.

Michał Łapiński a.k.a. Mike Rass - muzyk pochodzący z Trójmiasta. Od 10 lat wykorzystuje do tworzenia swojej muzyki płyty analogowe. W swoich składankach muzycznych odwołuje się do wielu gatunków muzyki elektronicznej: downtempo, jazz fusion, jazzstep i atmospheric drum and bass. Jego muzyczne występy zapowiadały większość polskiej sceny drum and bass i wiele zagranicznych gwiazd jak: Nookie, Peshay, PaulSG, Ziloub+Miss Drop, Paul-T, BluMarTen i wiele innych. Prowadzi muzyczny blog www.backstagebeats.pl, na którym popularyzuje mniej znaną muzykę szerszej publiczności.

„Głośne Kino Nieme" w Galerii Bielskiej BWA jest kontynuacją współpracy, jaką Galeria nawiązała ze Stowarzyszeniem „Montaż", współorganizując z nim bielskie edycje Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" (2010, 2011) oraz Festiwal Kultury Irlandzkiej w 2009 roku.

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>