PERFORMANS: Anne Seagrave, Manuel Vason


______________________________________________________________________

poniedziałek,25 marca 2013, godz. 18.00

W programie wieczoru:
- performans Anne Seagrave pt. „Jestem"
- spotkanie z Manuelem Vasonem i wykład pt. „Re-performance"

W performansie „Jestem" Anne Seagrave oscyluje wokół tematyki tożsamości artystycznej, uwarunkowanej konkretnym miejscem egzystowania. Poprzez wiele różnych mediów, jak malarstwo, wideo, fotografię oraz interakcję z publicznością, artystka bada to, w jaki sposób widzi siebie autoportretowany. „Jestem" został oparty na wcześniejszych działaniach artystki. Początkowo wykonane przez nią fotografie płaskorzeźb znajdujących się nad portalami krakowskich kamienic z lat 30. (m.in. rzeźby zająca, klęczącej dziewczyny, ptaka, niedźwiedzia, łucznika) posłużyły jej do nagrań wideo, na których starała się odtwarzać ich anatomiczne pozycje, zarysy swojej sylwetki uwieczniła zaś akwarelami na papierze, modyfikując je w różnym stopniu.

Anne Seagrave jest irlandzką artystką, od 2009 roku mieszkającą na stałe w Krakowie. Od ponad 30 lat prezentuje sztukę performansu, wideo oraz instalacje oparte na ruchu w różnych miejscach na świecie. Jest laureatką wielu nagród, m.in. za najlepszy eksperymentalny film o sztuce na Kerry Film Festival w 2002 roku, czterokrotną stypendystką Arts Council of Ireland, a także The Arts Foundation UK Live Art w 2002. Była rezydentką w wielu instytucjach sztuki w Hiszpanii, Holandii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Polsce i Irlandii. Przez wiele lat gościnnie wykładała w National College of Art w Dublinie oraz była niezależną organizatorką wydarzeń sztuki żywej w Irlandii. Przez osiem lat mieszkała w Barcelonie. W latach 2004-2007 otrzymywała stypendium na University of Ulster w Belfaście, zajmując się zagadnieniem użycia autoportretu przez artystów różnych dyscyplin.
Więcej o performansie „Jestem" Anne Seagrave na www.lodz-art.eu >>

 

Anne Seagrave, Jestem


Manuel Vason urodził się w 1974 roku w Padwie we Włoszech. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Vason jest artystą fotografem zajmującym się relacją pomiędzy medium fotografii i performansem oraz zagadnieniem jego dokumentowania. Od 1999 roku pracuje z artystami performerami, tworząc z nimi serie fotografii prezentujące performans dokamerowy, wywołując w ten sposób pytanie, w jaki sposób oddać zarówno stronę wizualną, jak i ideę działania. Fotografie te są prezentacjami działań artystycznych performerów, nie ich dokumentacją, tak jak scena rozgrywająca się przed aparatem fotograficznym nie jest czystą akcją performans. Zdjęcia te bardzo dobrze oddają charakter twórczości konkretnych artystów, opowiadają historię i pobudzają wyobraźnię widza, a także powodują odtworzenie performansu w umyśle fotografa, są zatem czymś w rodzaju „re-performance".

Spotkanie w Galerii Bielskiej BWA odbywa się przy okazji wystawy „Manuel Vason - Re-performance" w Galerii Sztuki Współczesnej BWA „Sokół" w Nowym Sączu (22 marca -21 kwietnia 2013 roku) *.


Kuratorem wydarzenia jest Dariusz Fodczuk.

_______________________________________________________________

* Wystawie Manuela Vasona towarzyszy performans Dariusza Fodczuka pt. "TTT Perfo, Perfo".
Prezentacja performansu w Nowym Sączu: 22 marca 2013 roku o godz. 18.00

Performans "TTT Perfo, Perfo" Dariusz Fodczuk przedstawi także 24 kwietnia br. w Kopenhadze, w trakcie pobytu na stypendium w Danii (Samtalekokken 18, Nikolaj Kunsthal, Kopenhaga)

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>