oBBraz miasta


Mural Izabeli Ołdak, ściana oporowa, ul. Partyzantów, fot. J. ŁabądźMurale, jako realizacje w przestrzeni publicznej, pozwalają na szeroką interakcję artystów i tworzonej przez nich sztuki z mieszkańcami miasta i turystami. Ideą projektu „oBBraz miasta" jest stworzenie w przestrzeni miejskiej Bielska-Białej trzech nowych wielkoformatowych realizacji malarskich i tym samym doprowadzenie do spontanicznego spotkania artysty i jego dzieła z przypadkowym przechodniem. Powstałe murale wzbogacą jednocześnie artystyczny pejzaż miasta i dołączą do coraz liczniejszej kolekcji dzieł w miejskiej przestrzeni publicznej.


Do udziału w projekcie zostało zaproszonych czworo doświadczonych artystów, znających specyfikę i niepowtarzalny charakter miasta.
Troje z nich pochodzi z Bielska-Białej - Artur Bosowski "Turbos", znany z hiperrealistycznych graffiti, tworzonych podczas ogólnopolskich festiwali oraz projekt ETNOGRAFF - grupa tworzona przez Macieja Szymonowicza „Kamera" oraz Katarzynę "Katkę" Dygę-Szymonowicz, którzy wprowadzają do swoich prac elementy folkloru beskidzkich górali. Czwartą zaproszoną artystką jest pochodząca z Węgierskiej Górki Izabela Ołdak, bazująca w swoim malarstwie na ornamencie i symbolach.
Na przełomiei października i listopada artyści realizuja murale na wybranych ścianach w Bielsku-Białej. Szczegóły projektu oraz zdjęcia z realizacji murali znajdują się na stronie www.galeriabielska.pl oraz profilu facebookowym Galerii.

Realizacja muralu przez Kamera z projektu ETNOGRAFF, ul. 11 Listopada 74, fot. M. Jaworek Inauguracja projektu odbyła się w Galerii Bielskiej BWA w piątek, 31 października o godz. 18.00.
Podczas spotkania widzowie obejrzeli dokumentację fotograficzną z realizacji mural oraz  wysłuchali prezentacji artystów z ich dotychczasowych działań artystycznych.

Zdjęcia ze spotkania inauguracyjnego projekt "oBBraz miasta" >>

 

______________________________

Turbos maluje Sowę >>

Odsłonięcie muralu >>
__________________

Fotorelacje z realizacji murali>>

_____________________________

 

Lokalizacje powstałych murali:

Mural Izabeli Ołdak pt. "Sztuka dla lepszego życia" - ściana oporowa przy ul. Partyzantów


Mural projeku ETNOGRAFF pt. "Pasterz" - ul. 11 Listopada 74 (róg ul. Wyzwolenia)


Mural Artura Bosowskiego "Turbosa" pt. "Sowa" - ul. Sempołowskiej 1 (od strony parkingu przy ul. Kierowej)

__________________________________________________________________


Artyści biorący udział w projekcie "oBBraz miasta":

Artur Bosowski "Turbos"

Urodzony w 1980 roku w Bielsku-Białej. Swoją przygodę z rysunkiem rozpoczął już w okresie wczesnoszkolnym. Z czasem poznawał i uczył się coraz to nowszych technik malarskich. Pod koniec lat 90., obserwując pojawiające się w tym czasie w Polsce pierwsze prace graffiti, postanowił tworzyć własne realizacje. Systematycznie doskonalił swój styl i warsztat, zaczął również tworzyć graffiti w ramach swoich pierwszych zleceń komercyjnych. Obecnie wykorzystuje przede wszystkim techniki współczesne, „uliczne": spray oraz aerograf.
Od 2000 roku coraz częściej pojawia się na różnego rodzaju ogólnopolskich imprezach graffiti. Współtwórca scenografii do spektakli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej: „Piaskownica" oraz „Testament Teodora Sixta". Uczestnik wielu projektów artystycznych.

Realizacja muralu Turbosa, ul. Sempołowskiej 1, 16.11.2014_fot. J. Łabądź

http://www.turbocolorsart.pl/

Projekt ETNOGRAFF

Projekt ETNOGRAFF tworzą Katarzyna "Katka" i Maciej „Kamer" Szymonowicz, którzy wprowadzili do świata graffiti beskidzką góralszczyznę, nadając archaicznym postaciom, wzorom i symbolom nowe życie. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru. W sferze muzycznej związane są z projektami Psio Crew i Gooral, w wizualnej zaś jest to dialog współczesnych form twórczości (m.in. graffiti, street artu, autorskiej wycinanki) z postaciami, symbolami i zdobnictwem zaczerpniętymi ze świata kultury ludowej. Jednym z przykładów ich niestandardowych działań w przestrzeni publicznej jest instalacja zatytułowana „Prace w polu". Akcja, którą przeprowadzili podczas 2. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2011 roku polegała na przeniesieniu miejskiej „sztuki ulicy" w przestrzeń wiejską, zlokalizowaną na kilku hektarach pola w Ustroniu Jaszowcu. ETNOGRAFF swoją twórczością wspiera także działania na rzecz wolności i przestrzegania praw człowieka w Tybecie. Wraz z Fundacją Klamra artyści prowadzą cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży pt.: „Graffiti po góralsku". Nazywają się współczesnymi twórcami ludowymi.

http://www.etnograff.com/

Projekt Etnograff, mural, ul. 11 Listopada 74, fot. J. Łabądź

 

Izabela Ołdak

Urodzona w 1982 roku w Rybniku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, specjalizacja malarstwo sztalugowe, dyplom pod kierunkiem prof. Piotra C. Kowalskiego (2007). Absolwentka Dutch Art Institute, ArtEZ Institute of the Arts, Enschede (Holandia), dyplom pod kierunkiem Aleny Alexandrovej (2010). Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i performansów, brała udział w wielu wystawach zbiorowych, rezydencjach artystycznych, sympozjach i plenerach w Polsce i za granicą.
Opracowuje i realizuje wystawy i warsztaty. Inicjatorka i kuratorka projektu międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem", Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (2011, 2012, 2013). Zajmuje się malarstwem, performansem, nowymi mediami, projektami typu site-specific, działaniami w przestrzeni publicznej oraz projektami kuratorskimi.

http://www.izabelaoldak.com/

Izabela Ołdak, mural przy ul. Partyzantów, fot. Justyna Łabądź

_________________________

W mediach o projekcie:

Nowe murale w Bielsku-Białej, Serwis Telewizyjny Ratusza, 1.12.2014, emisja od 8' do 9'30'' programu >>

Kubabiker, „Mural na ul. Sempołowskiej Bielsko-Biała by Turbo", YouTube (opublikowane 14.11.2014), czas trwania: 1'06'' >>

MAC, „Wielka sowa patrzy", „Gazeta Wyborcza" Katowice Bielsko-Biała/Wydarzenia, 24.11.2014,  str. 5 (pdf)
więcej zdjęć na: bielsko.biala.katowice.gazeta.pl, fot. Justyna Łabądź, Marian Cholerek >>

Łukasz Klimaniec, „Murale w Bielsku-Białej: gigantyczna sowa patrzy na bielszczan", portal Bielsko-Biała nasze Miasto (aktualizacja 24.11.2014) >>

Monika Kuc, „Murale z Bielska-Białej", strona internetowa „Rzeczpospolitej" (aktualizacja 7.11.2014), tekst, galeria zdjęć >>

"Olbrzymia sowa ozdobi kamienicę na Osiedlu Śródmiejskim" (aktualizacja 24.11.2014), BB365.info >>

„Olbrzymia sowa ozdobi ścianę kamienicy na Osiedlu Śródmiejskim" (aktualizacja 22.11.2014), Super-Nowa.pl >>

Marcin Czyżewski, „Dzięki muralom sztuka wychodzi w przestrzeń miasta", fot. Lucek Cykarski, „Gazeta Wyborcza", Katowice, Bielsko-Białą, dod. „Nasze Beskidy. Bielsko-Biała", 7.11.2014, str. 4 (pdf)

mt, „Więcej sztuki na ulicach", zdjęcia Justyna Łabądź, Paweł Sowa, „W Bielsku-Białej. Magazyn Samorządowy", Nr 23/295, 14.11.2014, str. 16 (pdf)

Fotofelieton, Maciej Szymonowicz „Kamer" w trakcie malowania muralu „Pasterz",  fot. Lucek Cykarski, „Gazeta Wyborcza", Katowice, Bielsko-Biała, 3.11.2014, str. 2;
więcej zdjęć na portalu: bielsko.biala.gazeta.pl (aktualizacja 02.11.2014) >>

SA/BWA, „Podsumowanie oBBrazu", fotorelacja (aktualizacja 1.11.2014), portal Super-Nowa >>

TVP Katowice, Aktualności, 29.10.2014, godz. 22 (emisja od 9'05'' do 10'15'') >>

Łukasz Klimaniec, "Pasterz na ścianie, czyli nowe murale nad Białą", "Dziennik Zachodni", dodatek "Bielsko-Biała", 31.10.2014, str. 8 (pdf >>)

PAP, KW, „Trzy murale stworzą w Bielsku-Białej artyści związani z miastem",  Wiadomości Regionalne, Śląsk, Onep.pl (aktualizacja 28.10.2014) >>

„Nowe murale w Bielsku-Białej" (aktualizacja 28.10.2014), portal Bielsko-Biała. Nasze Miasto >>

 

_______________________________________________________________________

Projekt „oBBraz miasta" jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Organizatorzy: Fundacja Galerii Bielskiej, Galeria Bielska BWA.Fundacja Galerii Bielskiej         Galeria Bielska BWA           Gmina Bielsko-Biała


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli przy realizacji murali, w szczególności Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej, Gminie Bielsko-Biała, Zakładowi Kształcenia Zawodowego w Bielsku-Białej, Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku-Białej oraz firmie Gutlift.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej    Zakład Kształcenia Zawodowego w Bielsku-Białej   Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku-Białej    Gutlift

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>