INFINITY - SHADOW OF THE HAND

Projekt Agaty Agatowskiej
Fotorelacja z realizacji >>


______________________________________________________________________________

Agata Agatowska o swoim projekcie >>

W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej swoją premierową odsłonę miał projekt Agaty Agatowskiej pt. „Infinity - Shadow of the Hand"/ „Nieskończoność - Cień ręki". Miejsce rozpoczęcia projektu było symboliczne - to właśnie w Galerii Bielskiej BWA w 2001 roku na wystawie „Kobieta o kobiecie" miał miejsce debiut artystyczny Agaty Agatowskiej.

Artystka zrealizuje serię rzeźb z mastiku (rodzaj żywicy) na podstawie płaskich, efemerycznych cieni, które przeniesie do rzeczywistości trójwymiarowej.

Rzeźbą, która dała początek realizacji jest odlana w aluminium ręka artystki. Agata Agatowska w Galerii Bielskiej BWA wykonała już pierwszy odlew cienia ręki. Rzeźba cienia w następnym etapie - w następnej galerii uczestniczącej w projekcie - rzuci kolejny cień, który także zostanie przez artystkę odlany w mastiku.

- „Projekt jest próbą przedstawienia przy pomocy rzeźby tego, czego nie można w pełni ogarnąć skończonym istnieniem jednego człowieka. Odnosi się do kształtu wszechświata, nieskończoności - pojęcia, które przenika zmienną rzeczywistość.

Niematerialny kształt oderwany od podłoża rozpocznie swoją realną egzystencję. Na podstawie płaskiego obrazu powstał obiekt przestrzenny, materialny i rzeczywisty. Jest on jednocześnie śladem przestrzeni, w której powstał, samodzielną rzeźbą i początkiem kolejnej.

W realizacji użyłam światła żarówki, dzięki któremu powstały cienie. Instalacja będzie zbiorem światła stałego, cieni i rzeźb. Z każdą wystawą zbiór będzie się rozrastał.

Agata Agatowska, Shadow of The Hand, 2014, Galeria Bielska BWA, fot. K. Morcinek

Pojęcie nieskończoności zostanie rozciągnięte na nieustanny wzrost: liczby nowo powstających rzeźb, liczby miejsc - przestrzeni galerii, które będą w projekcie uczestniczyły, oraz nieokreślony czas. Nie zakładam bowiem zakończenia projektu. Sam koncept, jako całokształt, przypomina mi rozszerzający się kosmos. Obiekty rzeźbiarskie rosną, stają się coraz większe i coraz bardziej abstrakcyjne. Następuje proces przejścia od realizmu do abstrakcji w jednym dziele, bez zaburzenia logiki czy stylu" - mówi Agata Agatowska o projekcie.

W Galerii Bielskiej BWA pierwszą część projektu „Infinity - Shadow of the Hand"/ „Nieskończoność - Cień ręki" można było oglądać od 1 do 24 sierpnia 2014 roku w ramach 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014. Na wystawie prezentowana była również inna praca Agaty Agatowskiej - wykonany z fioletowego mastiku tors dziewczyny ze związanymi rękami.

Agata Agatowska, urodziła się w 1976 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2001) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Düsseldorfie (Niemcy, 2012). Autorka 13 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA oraz w targach sztuki w Zurychu (Szwajcaria) i Kolonii (Niemcy). Jest laureatką wyróżnienia Miasta Oświęcimia w dziedzinie kultury (2013); nagrody Darmstädter Sezession (Darmstadt, Niemcy, 2008); Grand Prix Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5 (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk, 2008).
Mieszka i pracuje w Oświęcimiu i Kolonii.

 

Projekt sponsoruje Syntaj Sp. z o.o. S.K.A.

strona internetowa sponsora

_____________________________________

Projekt polecają media:

"Agatowska z cieniem ręki", fotorelacja Krzysztof Morcinek, O.pl >>

"Premiera projektu Agaty Agatowskiej w BWA", BB365.info >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>