BEYOND TIME

Rezydencje na blogu>>


Relacja Justyny Łabądź "Spokojnie, to tylko sztuka" w  Naszych Beskidach (dodatku do Gazety Wyborczej), 2 września 2011, str. 1 (pdf.>>)
lub na Gazeta.pl Bielsko.Biala

 

Realizacje, fotorelacje, filmy:

Michael V. Manalo - pokaz multimedialny w Galerii "Wzgórze"

Finał rezydencji artystycznych BEYOND TIME

Esperanza Cortes - „Róża pod każdą inną nazwą pachniałaby tak samo słodko"

Esperanza Cortes - Akcja artystyczna "Ojo" - relacja w TV Bielsko>>

"Najlepszy finisaż i najlepszy koncert" (28 lipca, Kraków)

● 21 lipca - spotkanie z Esperanzą Cortes, Michaelem V. Manalo, Guy Boschem

Yasuaki Onishi - "Volume of Brick", instalacja w Galerii - relacja w  TV Bielsko >>


Yasuaki Onishi - "Reverse of volume", instalacja w Składzie Solnym w Krakowie

Tita Salina & Irwan Ahmett - warsztaty w Bielsku-Białej na YouTubie

Esperanza Cortes, Michael Vincent Manalo, Guy Bosch - fotorelacja ze spotkania

 

TV Bielsko - mówią artyści

Serwis Telewizyjny Ratusza >>

_____________________________________________________

Tita Salina i Irwan Ahmett Yasuaki Onishi od lewej: Michael Vincent Manalo, Guy Bosch, Esperanza Cortes

 

1 czerwca Galeria Bielskiej BWA rozpoczęła program międzynarodowych rezydencji artystycznych pod hasłem „Beyond time / Poza czasem". Są one kontynuacją działań Galerii rozpoczętych w 2009 roku podczas rezydencji artystycznych „Incydenty", których efektem było wykonanie czterech rzeźb umieszczonych na stałe w przestrzeni miejskiej przez polskich i norweskich artystów.

Tegoroczne rezydencje zainaugurował tygodniowym pobytem Bogdan Konopka, znakomity polski fotograf mieszkający w Paryżu. Jego fotografie znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach sztuki; wyróżniają się mistrzowskim wykorzystaniem pełnej gamy szarości (stąd tytuły znanych cykli np. „Szary Paryż"). Od lat 90. używa kamer wielkoformatowych wykonując odbitki w technice stykowej. W Bielsku-Białej i okolicy artysta wykonał fotografie, z których część zaprezentowanych będzie podczas najbliższego Foto Art Festiwalu.

W rezydencjach „Beyond time / Poza czasem" bierze udział międzynarodowe grono artystów sztuk wizualnych, którym Galeria zobowiązała się zapewnić mieszkanie na czas pobytu oraz pomoc w organizacji spotkań autorskich, warsztatów i w zdobyciu potrzebnych uprawnień do ekspozycji ich dzieł w przestrzeni publicznej. Od artystów aplikujących oczekiwane były projekty typu site-specific art - prac stworzonych z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu, czyli w tym przypadku w przestrzeni publicznej Bielska-Białej - w kontekście historii i charakteru tego miasta.

 

Esperanza Cortes, akcja artystyczna OJO

 

Rezydencje cieszyły się sporym zainteresowaniem - chęć udziału zgłosiło 26 artystów z 18 krajów. Galeria wybrała i zaprosiła do bielskich rezydencji pięcioro artystów: Yasuakiego Onishi z Japonii, duet artystów: Titę Salinę & Irwana Ahmetta z Indonezji, Esperanzę Cortes z USA oraz Michaela Vincenta Manalo z Filipin. Do końca sierpnia artyści w wybranym przez siebie terminie będą tworzyć swoje prace oraz zaprezentują swoją twórczość podczas warsztatów i spotkań z widzami. Prezentacja powstałych podczas rezydencji projektów planowana jest na 1 września 2011 roku o godz. 17.00

 

Warsztaty Tity Saliny & Irwana Ahmetta w Bielsku-Białej

 

Tita Salina & Irwan Ahmett, artyści i projektanci z Dżakarty w Indonezji, realizowali swój projekt od 13 do 19 czerwca. Ich proces twórczy zawiera negocjacje i interakcje w przestrzeni publicznej, z wykorzystaniem obiektów, sytuacji, warunków i problemów w określonej lokalizacji. W trakcie swojego pobytu w Bielsku-Białej artyści przeprowadzili wykład pt. „Never take life seriously, nobody gets out alive anyway" (Nigdy nie bierz życia na poważnie - i tak nikt nie wyjdzie z tego żywy), przybliżający ich dotychczasowe działania artystyczne w Dżakarcie oraz w Hadze (Holandia). Zorganizowali również warsztaty w przestrzeni publicznej z udziałem młodzieży z liceum plastycznego przy użyciu aparatów fotograficznych, kamer wideo i laptopów.

Yasuaki Onishi, Volume of Bricke, instalacja w Galerii Bielskiej BWA

 

W drugiej połowie lipca swoją twórczość zaprezentował Yasuaki Onishi z Japonii, przebywający w Bielsku-Białej od 7 czerwca. Specjalnie dla Bielska-Biała w Galerii Bielskiej BWA zrealizował instalację pt. "Volume of Brick", stworzoną przy pomocy kleju stosowanego na gorąco i polietylowego plastiku. W lipcu i sierpniu w rezydencjach wzięła również udział Esperanza Cortes z USA, która stworzyła projekt związany z rzeką Białą, oparty na symbolice róży. Michael Vincent Manalo z Filipin w specjalnie przygotowanym light boxie dokonał symbolicznej rekonstrukcji miasta Bielska-Białej. Z kolei Guy Bosch, holenderski artysta i DJ Paradwaas, wykonał pokaz multimedialny oraz zagrał w bielskich i krakowskich klubach.

Michael Vincent Manalo w Galerii Bielskiej BWA

 

21 lipca odbyło się spotkanie autorskie z artystami-rezydentami, podczas którego zaprezentowali swoją twórczość.
11 sierpnia - finał rezydencji artystycznych BEYOND TIME

Rezydencje artystyczne "Beyond the time / Poza czasem" organizowane są przez Galerię Bielską BWA z inicjatywy Izabeli Ołdak, kuratorki projektu.

W czasie trwania rezydencji Izabela Ołdak zaprojektuje mural na jedną ze ścian w przestrzeni publicznej Bielska-Białej, jako stypendystka miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Bielski mural będzie kontynuacją projektu Kunst Voor een Beter Leven / Sztuka dla lepszego życia, który artystka realizowała w Hadze (Holandia), jako rezydentka DCR Guest Studios.

1-30 września br. w kawiarni Aquarium - multimedialna prezentacja prac powstałych podczas rezydencji

Selected artist for the residency programme
Artyści wybrani na pobyt na rezydencji artystycznej

Yasuaki Onishi (Japonia / Japan)

Tita Salina & Irwan Ahmett (Indonezja / Indonesia)

Esperanza Cortes (USA)

Michael Vincent Manalo (Filipiny / Philippines)

Guy Bosch (Holandia / The Netherlands)

______________________________________

opis projektu rezydencji "Beyond time">>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>