Elżbieta Jabłońska - NOWE ŻYCIE

Projekcja filmu z muzyką na żywo Wojciecha Kotwickiego
piątek, 3 sierpnia, 18.00, tuż przed spotkaniem artystów (wstęp wolny)

Fotodokumentacja >>


_______________________________________________________________________

 

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2016, fot. Sławek Nakoneczny

 

Dziesięciometrowy neonowy napis „Nowe Życie" w latach 70. XX wieku oświetlał Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Trzeciewcu pod Bydgoszczą. Zapomniany neon w 2005 roku odkryła artystka Elżbieta Jabłońska i nadała mu całkiem nowe, artystyczne, życie. Dzięki pomocy kilku polskich galerii każda litera składająca się z kilku giętych ręcznie rurek została naprawiona i zajaśniała charakterystycznym neonowym blaskiem. Rekonstrukcja warstwy świetlnej, wymiana części elektrycznych i ponowne uruchomienie obiektu nastąpiło w roku 2009. Od tego momentu, neon „Nowe Życie", już jako projekt artystyczny, ponownie zachwyca, podróżując z miejsca na miejsce i inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, głównie polskich, ale też za granicą. Nazwa neonu staje się punktem wyjścia dla wielu działań artystycznych i dyskusji dotyczących tematu zmiany.

Jedną z ważniejszych form prezentacji, była podróż neonu na wystawę „COMMON AF-FAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD - CONTEMPORARY ART FROM POLAND" przygotowaną przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin.
Podróż miała miejsce w 2016 roku. Transport pracy odbył się drogą wodną z Nakła nad Notecią do Berlina (częściowo Międzynarodową Drogą Wodną E70) na statku Władysław Łokietek, należącym do Szkoły Żeglugi Śródlądowej w Nakle. W tej niezwykłej sześciodniowej podróży, którą neon przebył zainstalowany na burcie statku, uczestniczyła artystka, która zarejestrowała rejs w formie filmu oraz zdjęć dokumentujących całość przedsięwzięcia.

Filmowa dokumentacja tej podróży zatytułowana „Nowe Życie" stanowi odrębną, autonomiczną formę, która umożliwia publiczności 45-minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki. Zarówno obraz autorstwa Elżbiety Jabłońskiej, jak i towarzyszący mu dźwięk w wykonaniu Wojtka Kotwickiego, stanowią spontaniczny, wrażeniowy zapis podróży.

„Biały neon na starej zardzewiałej konstrukcji jest symbolem „zreanimowanej" idei, która doskonale wpisuje się w różne konteksty. Jest również kontynuacją działań związanych z odnajdywaniem treści w rzeczywistości potocznej i przenoszeniem ich w obszar sztuki. Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie".
                                                               Elżbieta Jabłońska, "Nowe Życie"

 

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2016, fot. archiwum artystki

 

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2016, fot. archiwum artystki

 

Film znajduje się w zbiorach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, posiada także wersję z audiodeskrypcją, która jest niezwykle wnikliwą literacką narracją, dającą odbiorcy możliwość pełniejszego dostrzeżenia szczegółu.

W trakcie bielskiej projekcji Wojciech Kotwicki, autor muzyki do filmu „Nowe Życie", zagra solowy koncert z wykorzystaniem wielu instrumentów, m.in. gitary, wiolonczeli i syntezatora, jednocześnie przetwarzając dźwięki elektronicznie.

Elżbieta Jabłońska - artystka urodzona w 1970 roku. W latach 1990-1995 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (www.nieuzytkisztuki.pl), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009). Twórczość Jabłońskiej wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć artystka unika tak jednoznacznego przypisania. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performanse oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie - z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl „Pomaganie") oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony).
Mieszka i tworzy w Kozielcu.

Wojciech Kotwicki - wokalista, gitarzysta, współautor muzyki i tekstów grupy 3moonboys. Jest multiinstrumentalistą, producentem, kompozytorem, autorem tekstów, grafikiem, webdesignerem, twórcą animacji i wideo. Od roku 2014 współpracuje z Elżbietą Jabłońską przy projektach: Nieużytki Sztuki, Partytura Na Głosy Zwierzęce, Nowe Życie czy Ćwiczenia z zaniechania, realizując warstwę dźwiękową, kompozycyjną, a także dokumentując przebieg zdarzeń.

 

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2016, kadr z filmu

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2016, kadr z filmu

 

Projekcja filmu w Galerii Bielskiej BWA w piątek, 3 sierpnia 2018, godz. 18.00 (wstęp wolny).

Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej artystki >>

_______________________________________________________________________

Projekcja filmu poprzedzać będzie spotkanie z artystami uczestniczącymi w 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018.

Spotkanie: piątek, 3 sierpnia, godz. 19.00 (wstęp wolny)
W programie spotkania:

- Panel dyskusyjny pt. „Artyści regionu i ich postawy wobec rzeczywistości"
- Promocja katalogu 4. BFSW 2018

Więcej o spotkaniu z artystami >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>