3. Festiwal EKODZIEŁO

22 maja - 1 czerwca 2017

Fotorelacje >>


Happening Pożegnanie drzewa, Festiwal EKODZIEŁO, Cecylia Malik, Jacek Bożek

 

3. Festiwal Ekodzieło „Pożegnanie drzewa"
Coroczny Festiwal Ekodzieło, organizowany w 2017 roku po raz trzeci przez Klub Gaja i Galerię Bielską BWA, był udanym połączeniem  sztuki oraz działań proekologicznych. Do udziału w festiwalu została zaproszona Cecylia Malik, artystka znana ze sztuki zaangażowanej w walkę o ochronę przyrody.

Artystka z kolei zaprosiła grupę bielskiej młodzieży do uczestnictwa i współtworzenia akcji artystycznej w przestrzeni wokół Galerii Bielskiej BWA. Niezwykle ekspresyjne działanie objęło rosnące na skwerze dwa wiekowe kasztanowce.

Opisując swoją drogę twórczą i aktywność społeczną, Cecylia Malik mówi obrazowo, iż „weszła na drzewo będąc artystką, a zeszła z niego jako bojowniczka walcząca o naturę". Artystka doskonale czuje równowagę pomiędzy ideą działania, a jego wymową plastyczną. Dodatkowo artystka mądrze wykorzystuje ekspresję młodych ludzi, którzy wypowiadają się indywidualnie, ale też razem współtworzą dzieło, jego wizualną jakość.

Działanie artystyczne Cecylii Malik i młodzieży z bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych stało się symbolicznym pożegnaniem masowo ścinanych w ostatnich miesiącach drzew, których ilość miłośnicy przyrody szacują na półtora miliona.

Młodzi artyści malowali wielkie mandale, które potem - ulokowane w sąsiedztwie dwóch przepięknie kwitnących kasztanowców - stawały się koronami nowych drzew. Drzew rosnących kiedyś przed synagogą, zburzoną przez hitlerowców w 1939 roku. Obrys murów synagogi, wytyczony na placu pomiędzy Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka przez Małgorzatę Łuczynę, w ramach eksponowanej w tym czasie w galerii wystawy „Tanceba", przywoływał dodatkowo kontekst historyczny miejsca.

Ważnym wydarzeniem Festiwalu Ekodzieło 2017  była także wystawa malarstwa Beaty Tarnawy, złożona z obrazów malowanych akwarelą lub gwaszem, których tematem jest drzewo. Takich prac autorka wybrała ponad trzydzieści ze swego dorobku, sięgającego roku 1991. Beata Tarnawa, współtwórczyni Klubu Gaja, jednej z najważniejszych w Polsce organizacji ekologicznych, jest absolwentką bielskiego plastyka, autorką pomysłów plastycznych i wizualizacji wszystkich wydawnictw i plakatów, a także happeningów  Klubu Gaja. Jej charakterystyczne malarstwo niesie pozytywne przesłanie, daje nutę nadziei, że ziemia się obroni.

Nieprzypadkowo miejscem najważniejszych wydarzeń Festiwalu Ekodzieło jest Galeria Bielska BWA, która od wielu lat w swoim programie wystawienniczym i edukacyjnym podkreśla wątki ekologiczne, oddając głos artystom działającym poprzez sztukę na rzecz przyrody i jej ochrony.
                                                    Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

______________________________________________________________________

W dniach 22 -25 maja 2017 roku Klub Gaja zorganizował trzecią edycję Festiwalu Ekodzieło. Galeria Bielska BWA była współorganizatorem wydarzeń.

Galeria Bielska BWA

poniedziałek, 22 maja

godz. 10.00 - warsztaty plastyczne dla młodzieży, przygotowanie scenografii akcji artystycznej „Pożegnanie drzewa"
Prowadzą: Cecylia Malik, malarka, performerka i aktywistka oraz Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Zapisy do 20 maja na adres: b.tarnawa@klubgaja.pl

godz. 13.00 - „Pożegnanie drzewa" - akcja artystyczna z udziałem młodzieży na placu obok Galerii Bielskiej BWA
Akcję prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

godz. 14.00 (Klubokawiarnia Aquarium):
- otwarcie wystawy Beaty Tarnawy „W sercu drzewa stoję"
- pokaz animacji Klubu Gaja o drzewach

środa, 24 maja

godz. 9.30 - warsztaty twórcze „Dizajn drzewo" oraz „Od deski do deski - budujemy domki dla ptaków"
Prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)

czwartek, 25 maja

godz.11.00 - „Dlaczego drzewa są ważne?" spotkanie z dr hab. Anną Orczewską, Uniwersytet Śląski Katowice

godz. 12.00 - „Powitanie drzewa" - sadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta

 

Happening Pożegnanie drzewa, Festiwal EKODZIEŁO, Cecylia Malik, Jacek Bożek


Wydarzenia 3. Festiwalu Ekodzieło 2017 organizowane są także w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk" w Bystrej oraz w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Festiwal trwa do 1 czerwca.

Program 3. Festiwalu Ekodzieło 2017 (pdf. >>)

_____________________________________

W mediach:

dziennikzachodni.pl/wiadomosci/bielsko-biala >>   

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>