„oBBraz miasta #2" to druga edycja projektu, dzięki któremu w przestrzeni miejskiej powstają wielkie realizacje malarskie - murale. Dotychczas w 2014 roku, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym trzy dzieła: „Pasterza", „Sowę" i „Sztukę dla lepszego życia".
Tegoroczną edycję zainaugurował mural Ilony Krieser zrealizowany na 10-piętrowym bloku przy ul. Morskie Oko 23. Projekt artystki pt. „Kozica" został wybrany spośród 34 innych propozycji nadesłanych na konkurs.
Artystka zaproponowała iluzjonistyczny, a zarazem minimalistyczny mural z kozicą stojącą nad oblodzonym urwiskiem skalnym. Tatrzańska kozica już teraz spoziera na bielszczan, przechodniów i ruchliwą przelotową aleję Andersa ze szczytu wysokiej ściany.
- „Projekt powstał w nawiązaniu do szczytu Mnich, który znajduje się nad Morskim Okiem. Śnieg w kotle Mnicha zalega przez cały rok, dlatego projekt jest nieco monochromatyczny. W moim odczuciu oddaje to surowość tatrzańskiej skały w powiązaniu z wielkomiejską bryłą bloku mieszkalnego. Realizm przedstawionej kozicy ociepla zimowy klimat muralu" - tłumaczy ideę projektu Ilona Krieser.
Ilona Krieser jest bielszczanką, absolwentką Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również wielką pasjonatką gór - często w wolnych chwilach wybiera się na górskie wyprawy zdobywając kolejne szczyty w polskich górach.
Przy jego tworzeniu autorce pomagał Jarosław Mączka.
W sierpniu 2015 roku w Bielsku-Białej powstały jeszcze dwa murale.
Jeden z nich autorstwa NeSpoon, został zrealizowany przy użyciu szablonów i sprayów na ścianie kamienicy przy ul. Sobieskiego 54. Mural swoją stylistyką nawiązuje do ręcznie wytwarzanych koronek klockowych powstających w najstarszym ośrodku koronczarskim w Polsce, w małopolskiej miejscowości - Bobowej. Polska artystka działająca pod pseudonimem NeSpoon, mieszkająca w Warszawie, od 2009 roku tworzy koronkowe dzieła na całym świecie - zarówno w postaci muralu, tak jak w Bielsku-Białej, jak i obrazów, instalacji artystycznych, ceramicznych płaskorzeźb - prac prezentowanych zarówno w galeriach sztuki, jak i w przestrzeni publicznej, mającymi charakter interwencji artystycznych. Jej koronkowe dzieła można podziwiać na całym świecie, na wielu kontynentach, m.in. w Chinach, Indiach, Australii, Finlandii, Portugalii, Francji oraz Włoszech.
Koronkowy Mural NeSpoon, zobacz w TVP Katowice >>
________________________________________________________
Trzeci mural w drugiej edycji projektu "oBBraz miasa" wykonał Marcin „Malik" Malicki na ścianie budynku przy ul. Cieszyńskiej 59. Jak pisze o jego idei artysta: "Projekt opiera się przede wszystkim na postaci Chrystusa frasobliwego - powszechnego tematu w sztuce ludowej, przede wszystkim w rzeźbie. Jednocześnie odwołuje się on do franciszkańskiej postawy afirmującej naturę i czerpiącej z niej radość oraz spokój ducha i ciała. Ujmując rzecz w skrócie to taki frasobliwy współczesny Franciszek. Zafrasowany niepewnym losem swoich mniejszych braci. jak np. znikających powoli z naszych miast wróbli. Wróbel dodatkowo symbolizuje tu za Cesare Ripą [XVI-wiecznym włoskim badaczem sztuki i ikonografii] samotność - bowiem frasunek to najczęściej samotne, pustelnicze wręcz przeżycie. A najczęściej w dzisiejszych czasach samotność doskwiera nam w tłumie galopującego miasta".
Sponsorem muralu Marcina "Malika" Malickiego jest firma Farby KABE Polska Sp. z o.o.
Projekt „oBBraz miasta" jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Kuratorem jest Justyna Łabądź.
Partnerami: Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej, „Zarządzanie Nieruchomościami ADEON Sp. z o. o.".
O pierwszej edycji projektu „oBBraz miasta" >>
Konkurs na mural na 10-piętrowym bloku >>
Mural Izabeli Ołdak pt. „Sztuka dla lepszego życia" >>
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony