Teatr CST - SZLEMIEL

niedziela, 28 czerwca, godz. 18.00


Spektakl Szlemiel, Teatr CSTSpektakl na motywach opowiadania laureata literackiego Nobla Isaaca Bashevisa Singera pt. „Jak Szlemiel wędrował do Warszawy". Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca, ale czy takim właśnie człowiekiem okaże się on w spektaklu cieszyńskiego alternatywnego Teatru CST? Zobaczymy. Zespół sześciu aktorów Teatru CST z filozoficzno-obyczajowej opowieści żydowskiego pisarza tworzy widowisko o radosnym szaleństwie tkwiącym nawet w najprostszym ludzkim życiorysie. Rozpisanej na głosy i dynamicznie wykonanej historii towarzyszą motywy tradycyjnej klezmerskiej muzyki.

Jak pisze reżyser spektaklu, Bogusław Słupczyński o historii żydowskiego bohatera w "Szlemielu": "Co wiemy o naszych przedwojennych sąsiadach z ulicy Nowe Miasto, Fryszta-cka czy Mennicza w Cieszynie? Czy pamiętamy ich nazwiska? Imiona? Czy pamiętamy, czym się zajmowali, jak wyglądali, co wnosili do naszego wspólnego życia? Jak współtworzyli nasze miasto? Jak kochali, jak świętowali, jak pracowali, jak się bawili, jak płakali... Nie pamiętamy ich twarzy, ich języka, ich „koloru", ich sąsiedztwa. A żyli tu od początku XVI wieku. Przez ich ostatnie dwadzieścia lat byli polskimi obywatelami. Wielu przez wieki czuło się Polakami. A my - dziś - co najwyżej wiemy, że na Hażlaskiej jest „Żydowszczok". Przeważnie tyle. Ale na szczęście jest literatura, są pieśni, jest muzyka, są opowieści".

Spektakl Szlemiel, Teatr CSTWystępują: Katarzyna Słupczyńska, Krzysztof Cis, Łukasz Matuszek, Tomasz Majorek, Tomasz Pisarek, Bogusław Słupczyński

Reżyseria: Bogusław Słupczyński
Światło: Marek Gagatek
Realizacja dźwięku: Szymon Słupczyński
Opracowanie muzyczne: Bogusław Słupczyński
Wykonanie kostiumów: Pracownia „Dekor-ka" Katarzyny Jonczy

Bilety w cenie 25 zł

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>