UWOLNIĆ PORÓD - film, dyskusja

27 maja, godz. 17.00


______________________________________________________________________

„Uwolnić poród" (org. „Freedom for Birth") to 60-minutowy film, w którym występują czołowi eksperci z dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy on wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie. Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i organizatorka tegorocznej konferencji w Hadze pt. „Prawa człowieka w porodzie" mówi: „Sposób, w jaki w wielu krajach na całym świecie podchodzi się do porodu jest wielce problematyczny. Miliony ciężarnych wpycha się do szpitali, kładzie na plecach i rozcina. Ich porody są poddawane niepotrzebnym farmaceutycznym i chirurgicznym interwencjom, które, jak same przyznają osoby sprawujące opiekę nad kobietami, są wykonywane z powodów finansowych lub dla wygody personelu. Kobiety na całym świecie zaczynają być świadome tego, że poród nie musi taki wyglądać, a nawet nie powinien. Brak szacunku i nadużycia są niepotrzebną ceną płaconą za poczucie bezpieczeństwa.

Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców Toni Harman i Alexa Wakeforda film pt. „Uwolnić poród" opowiada historię węgierskiej położnej Agnes Gereb, która została aresztowana pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych. Jedna z matek, której Gereb asystowała w domu, postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie. Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, Anna Ternovsky pozwała Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę, którą można uznać za kamień milowy w walce o wolność porodu na całym świecie. Toni Harman, twórczyni filmu, mówi: „Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami, która toczyła się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania, jak i gdzie będzie rodzić. Oznacza to również, że jeśli jakakolwiek kobieta na świecie uzna, że jej wybory dotyczące porodu nie były szanowane i wspierane, może powołać się na przynależne jej prawa. Cathy Warwick, dyrektorka Królewskiej Szkoły Położnych w Wielkiej Brytanii (RCM) mówi: „Prawo do bezpiecznego porodu powinno być dla kobiet podstawowym prawem. Niestety w przypadku wielu, wielu milionów kobiet i ich dzieci, tak się nie dzieje. Na świecie jest rozpaczliwie mało osób, które pomagają w zapewnieniu i ochronie tego prawa - są to położne. Istnieje zatem realna potrzeba, aby liderzy państw, zainwestowali w rozwój położnictwa w ich krajach. Mam nadzieję, że pokazy tego filmu - który RCM również wspiera organizowanym przez siebie pokazem - przyczynią się do stworzenia profesjonalnej opieki okołoporodowej, do której kobiety nie mają teraz dostępu."

Więcej informacji o filmie znaleźć można na stronie >>

Toni Harman i Alex Wakeford to para filmowców, twórcy światowego projektu, który nazwali „One world birth". Jego celem jest tworzenie filmów o charakterze edukacyjnym, w których głównymi postaciami są uznani światowi eksperci. Informacje o projekcie na stronie www.oneworldbirth.net. „Uwolnić poród" to ich trzeci film dokumentalny. Do nakręcenia tych filmów zainspirowało ich własne doświadczenie porodowe. Kaskada interwencji doprowadziła w ich przypadku do nieplanowego cesarskiego cięcia. Dziś ich córka ma cztery lata. Więcej informacji na temat sprawy Agnes Gereb (historia aresztowania i możliwość podpisania petycji) na stronie www.freeagnesgereb.com

Organizatorami wydarzenia są Fundacja „Rodzić po ludzku" , Fundacja Klamra (http://klamra.org/ )oraz Galeria Bielska BWA.

logo Fundacji Klamra                                logo Galerii Bielskiej

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>