ANASHIM i poezja żydowska

niedziela, 19 maja, 11.00


_______________________________________________________________________

 

66. spotkanie Bielskiej Edycji Krakowskiego Salonu Poezji zostanie poświęcone poezji żydowskiej. Uczestnicy będą mogli usłyszeć m. in. wiersze Chaima Nachmanna Bialika, wybitnego poety hebrajskiego czasów nowożytnych, którego imię nosił Żydowski Dom Ludowy, istniejący do 1939 roku w miejscu dzisiejszego gmachu Teatru Lalek Banialuka. Wyjątkową oprawę muzyczną przygotuje zespół ANASHIM, który tworzą znakomici artyści - aktorzy i muzycy z Bielska-Białej: Marta Gzowska-Sawicka, Krzysztof Maciejowski, Eugeniusz Kubat, Wojciech Golec i Marcin Żupański.

Skład zespołu ANASHIM:

Marta Gzowska-Sawicka - aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, autorka tekstów i scenariuszy m.in. „Miłość ci wszystko wybaczy" czy „Ja w podróży", w 2011 nominowana do nagrody Marszałka Województwa Śląskiego ZŁOTA MASKA za dwie role: Tatiany w „Nowym Wyzwoleniu" w reż. E. Marciniak i Matti w „Takiej fajnej dziewczynie jak ty" I. Villqista. Matka w nagradzanej wielokrotnie „Zbrodni" w reż. E .Marciniak.

Wojciech Golec - akordeonista, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracował m. in. z Michałem Urbaniakiem, Józefem Skrzekiem, Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską. Współzałożyciel folkowej formacji Besqidians, pedagog POSM w Bielsku-Białej, wykładowca UŚ w Cieszynie.

Eugeniusz Kubat - muzyk jazzowy, kontrabasista, gitarzysta basowy, brał udział w realizacji albumów płytowych wielu wykonawców, w tym Ryszarda Rynkowskiego oraz braci Golec. Koncertował z Golec uOrkiestra i zespołem Akurat.

Krzysztof Maciejowski - skrzypek, kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego ZŁOTA MASKA za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta". Współpracował z teatrami Rampa, Komedia i Kamienica w Warszawie. Współtwórca zespołu Dzień Dobry. Jako kompozytor i aranżer, współpracuje m. in. z Golec uOrkiestra, Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim,

Marcin Żupański - saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu prestiżowych nagród, współpracował z Markiem Grechutą, Urszulą Dudziak, Stanisławem Sojką, Grzegorzem Turnauem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem-Wróblewskim. Wykładowca Instytutu Muzyki UŚ w Cieszynie.

Więcej o zespole Anashim na stronie internetowej >> 

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej. W niedzielne przedpołudnia aktorzy czytali swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. Z publicznością spotykali się aktorzy teatrów krakowskich i goście zapraszani z innych miast. Z czasem Salony tworzone były w innych miastach Polski.
Dzięki inicjatywie Centrum Sztuki Kontrast od 2006 roku Bielska Edycja Krakowskiego Salonu Poezji zaczęła być organizowana w pięknych salach Muzeum w Bielsku-Białej.
Od stycznia 2013 roku bielski Salon odbywa się w Galerii Bielskiej BWA.

Organizatorem spotkania jest Centrum Sztuki Kontrast przy współpracy Galerii Bielskiej BWA.

Logo Krakowskiego Salonu Poezji                   logo CSK

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>