Halina Gocyła-Kocyba (1933-2011)


Halina Gocyła-Kocyba (ur. 1933, zm. 28 stycznia 2011)

Halina Gocyła-Kocyba (1933-2011)

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Haliny Gocyły-Kocyby - wspaniałej Artystki, niezwykle lubianej w środowisku plastyków Koleżanki, wieloletniego Pedagoga, Wychowawczyni kolejnych pokoleń artystycznej młodzieży.

Urodziła się w 1933 r. w Woli Sernickiej koło Lubartowa. Studiowała na Wydziale Tkactwa Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1957 roku w pracowni profesora Stefana Gałkowskiego). Prowadziła zajęcia z tkactwa artystycznego w Ognisku Plastycznym w Nysie, a następnie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Od 1962 roku uczestniczyła w wystawach środowiska bielskiego oraz licznych wystawach ogólnopolskich, m.in. III Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny (Łódź 1992), w Formatach (Galeria Lufcik, Warszawa 2001), Wystawie Tkaniny Polskiej w Kuovala (Finlandia 2001). W 2007 roku uczestniczyła w wystawie towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Katowicach. Prezentowała wystawy indywidualne w wielu miastach Polski, a także w Galerii Roberta Foure'a w Paryżu w 1980 roku.
Laureatka I nagrody w 1980 roku i II nagrody w 1990 roku w Olimpijskim Konkursie Sztuki w Warszawie, a także m.in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki w Katowicach (1996) oraz I nagrody i wyróżnienia na Biennale Sztuki Użytkowej w Katowicach (1989).
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w Australii, Niemczech, Finlandii i Francji.
W roku 2002 otrzymała nagrodę Ikara za całokształt wyjątkowej działalności artystycznej.

 

Halina Gocyła-Kocyba w pracowni, 2009, fot. H. Dobranowicz

 

Halina Gocyła-Kocyba realizowała swoją pasję z wielkim rozmachem. Wykorzystywała nowatorskie rozwiązania i techniki, łączyła materie z pozoru nieprzystające, uzyskując niezwykłe efekty fakturalne, upodabniające jej tkaniny do rzeźb. W swojej pracowni nieraz miesiącami budowała trójwymiarowe, piętrowe formy, dla których nieraz trudno było znaleźć odpowiednią przestrzeń ekspozycyjną. Jedną z ostatnich prezentacji tych prac była wystawa w 2009 roku w holu Poczty Głównej w Bielsku-Białej, gdzie na kilku piętrach klatki schodowej wielkie tkaniny uzyskały odpowiednią aranżację. Nie stroniła także od miniatury; jednym z najpiękniejszych był cykl Stajnia Dominiki, skończony w 2000 roku, zainspirowany rysunkami koni jej kilkuletniej wnuczki.


Halina Gocyła-Kocyba zmarła 28 stycznia 2011 roku.


Była niezwykle ciepłą i prawą osobą. Żegnamy Ją z wielkim żalem.

                                                                                                   Zespół Galerii Bielskiej BWA

 

prace Haliny Gocyły-Kocyby w holu Poczty Polskiej w Bielsku-Bialej, 2009, fot. G. Cybulska

 

Rozmowa-wywiad z Haliną Gocyłą-Kocybą „Sizalowa wróżka" >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>