Andrzej Baturo (1940-2017)


W piątek rano, 9 czerwca 2017 roku w Bielsku-Białej zmarł Andrzej Baturo - wybitny artysta fotografik, działacz kultury, twórca i kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej, dyrektor generalny międzynarodowego FotoArtFestivalu, ale przede wszystkim wspaniały, ciepły człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru i niespożytej energii do tworzenia niebanalnych wydarzeń artystycznych. 

 

Andrzej Baturo, fot. Adrian Lach

 

Andrzej Baturo urodził się 16 maja 1940 roku w Wilnie. Swoje życie prywatne i artystyczne związał kolejno z Olsztynem, Warszawą i Bielskiem-Białą.

Znany był już w latach 70. jako autor fotografii socjologicznej i fotoreportaży prasowych umieszczanych w ważnych wówczas tytułach w Polsce, m.in. w „Polityce", „itd" i „Razem", a także za granicą, np. w „Der Spiegel", „National Geographic", „Voyage", ukazujących codzienne życie Polaków w dobie PRL-u. Nagradzany za bezkompromisowość w dokumentowaniu realiów dnia codziennego rodaków, uznawany za wybitnego  przedstawiciela tzw. „czarnego reportażu"  - dwukrotny zdobywca tytułu Fotoreportera Roku (1973, 1976). W 1980 roku był generalnym komisarzem I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej - wówczas największej wystawy fotograficznej w powojennej Polsce.

Znany był także z fotografii górskiej i pejzażowej, którą zajął się na dobre w latach 80. XX wieku - i w tej dziedzinie ukazując swoją wrażliwość i mistrzostwo ujęć; np. w 1989 roku otrzymał Grand Prix i I nagrodę na prestiżowym Festiwalu Sztuk Górskich w Antibes we Francji.

W ostatnich latach pochłonięty był organizowaniem kolejnych edycji międzynarodowego FotoArtFestivalu (pierwsza edycja w 2005 roku, kolejne co dwa lata), wysoko ocenianego w fotograficznych gremiach na świecie, przyciągającego do Bielska-Białej zarówno osobowości artystyczne - fotografików prezentujących fotografię na najwyższym poziomie - jak i tłumy widzów. Był dyrektorem programowym FotoArtFestivalu, załatwiając często rzeczy niemożliwe; dyrektorem programowym była i jest jego żona Inez Baturo, artystka fotografik. Oboje festiwal wymyślili i organizowali, zapraszając do Bielska-Białej sławy fotografii światowej, organizując festiwalowe wystawy, spotkania autorskie i warsztaty. To było ich autorskie dzieło.

Andrzej Baturo to także ważna postać Związku Polskich Artystów Fotografików, zarówno ogólnopolskiego,  jak i Okręgu Górskiego ZPAP w Bielsku-Białej, który utworzył w 1987 roku. W ostatnich latach pełnił funkcję wieceprzewodniczącego  Rady Artystycznej Zarządu Głównego ZPAF.

Był organizatorem i dobrym duchem wielu ważnych wydarzeń fotograficznych, wydawcą albumów fotografii, był fundatorem i prezesem Fundacji Centrum Fotografii, kuratorem Galerii Fotografii „B&B", znanej w Polsce z prezentacji fotografii na najwyższym poziomie.  Był rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej.

W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury „Ikar"; w 2007 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (obie nagrody wraz z żoną Inez Baturo); w 2009 roku otrzymał Brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis"; w 2014 Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego".

W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna jego prac pt. „50 lat z fotografią" (8 marca - 6 kwietnia 2014), ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku. Rok później, w 2015 roku został wydany album jego fotografii o tym samym tytule.

Prace Andrzeja Batury zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Andrzej Baturo był także autorem albumów autorskich: „Beskidy", „Cieszyn" (wspólnie z żoną Inez Baturo) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie", „Bielsko-Biała", „Mistrzowie krajobrazu". Album „Beskidy" otrzymał prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

____________________________________________________________________

Więcej o artyście i jego wystawie „50 lat z fotografią", zdjęcia, fotorelacje, informacje, filmy i nagrania ze spotkania autorskiego  na stronie Galerii Bielskiej BWA >>

Film o artyście wspierający akcję crowdfundingową, której celem było zebranie funduszy na wydanie albumu Andrzeja Batury "50 lat z fotografią" >>

Strona FotoArtFestival >>

_____________________________________________________________________

Uroczystość pogrzebowa artysty odbędzie się w środę, 14 czerwca o godz. 13.00 w kaplicy cmentarza Komunalnego w Kamienicy - w Bielsku-Białej (ul. Karpacka 162).

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>