Martyna Czech

- laureatka Grand Prix Bielskiej Jesieni wygrała konkurs Talenty Trójki


Laureatka Bielskiej Jesieni 2015 - Martyna Czech - wygrała konkurs „Talenty Trójki"! W poniedziałek wieczorem (12 czerwca) w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, Martynę Czech ogłoszono laureatką konkursu w kategorii „Sztuki wizualne".

Program 3 Polskiego Radia organizuje konkurs „Talenty Trójki" od 2010 roku, by prezentować szerokiej publiczności obiecujących młodych twórców - studentów i  absolwentów uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Jury, w składzie Magdalena Frankowska, Jarosław Suchan, Anna Konik, Adrian Kolarczyk i Agnieszka Obszańska, nagrodziło Martynę Czech za "dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że
z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy".

- Wygrana Martyny Czech w Bielskiej Jesieni w 2015 roku to był jeden z najbardziej nieoczekiwanych werdyktów w historii tego konkursu. Wygrana w "Talentach Trójki" tylko potwierdza, że szczerość w wyrażaniu emocji jest w sztuce najważniejsza. W dobie przeteoretyzowanych wypowiedzi artystycznych jej malarstwo działa jak cios w szczękę; po lekkim zamroczeniu zaczynamy trochę inaczej patrzeć na świat.  Podobnie jak Wilhelm Sasnal, którego wygrana w Bielskiej Jesieni w 1999 roku wzmocniła w decyzji pozostania przy malarstwie, tak i Martyna Czech, również urodzona w Tarnowie, podkreśla, że Grand Prix dało jej komfort skupienia się wyłącznie na malowaniu.  Kuratorem wystawy indywidualnej nowych prac Martyny Czech, planowanej na wrzesień tego roku w Galerii Bielskiej BWA, jest Jakub Banasiak, który już jako juror zwrócił uwagę na jej malarstwo.
Z zaciekawieniem oczekujemy owoców tej niebanalnej współpracy - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

 

Martyna Czech, Głód, 2016

 

7 września w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej zostanie otwarta indywidualna wystawa Martyny Czech zatytułowana „Jad". Wystawa jest formą nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA dla laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni.

- Tegoroczna absolwentka katowickiej ASP poddaje się wiwisekcji, jakiej nie mieliśmy w polskim malarstwie od dawna. Czech maluje szybko i łapczywie, jakby jej obrazy były fotografiami emocji w skali 1:1, bez filtra, jak szybkie notatki na serwetce w kawiarni, jak zapiski w telefonie. Podkreślają to dobitne tytuły, których dosłowność jednak w tym przypadku nie razi: Rozdarcie, Odrzucenie, Obsesja, Pokusa itp. Malarstwo Czech jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila, zanim uświadomimy sobie na co patrzymy. A patrzymy w zasadzie na trzy motywy: jeden dotyczy kaźni zwierząt, drugi toksycznych relacji z najbliższymi (najdalszymi?), trzeci, być może splatając pozostałe - cielesności, seksualności, choroby - mówi Jakub Banasiak, kurator wystawy.

 

Martyna Czech, Bez tytułu

 

Martyna Czech urodziła się w 1990 roku w Tarnowie. Studiowała malarstwo na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Tobisa. W 2015 roku otrzymała Grand Prix 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 organizowanego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej. W swoich obrazach posługuje się językiem sztuki prymitywistycznej, tworzy przedstawienia zaskakujące ekspresją; z pozoru nieporadne, z deformacjami i agresywną kolorystyką; obrazy niosące ze sobą bardzo mocny przekaz i bogactwo emocji. 

Relacja z gali "Talentów Trójki" >>

Finaliści konkursu "Talenty Trójki" 2017 >>

O konkursie "Talenty Trójki" >>

___________________________________________________________________

W mediach:

Laureatka Bielskiej Jesieni sprzed dwóch lat wygrała w konkursie "Talenty Trójki", Gazeta Wyborcza. Katowice, 14.06.2017 >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>