Konkurs na 9. Wystawę Kuratorską Bielskiej Jesieni 2016 rozstrzygnięty


Zwycięzcami konkursu na scenariusz i realizację  9. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2016 zostali  Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski, którzy zaproponowali projekt wystawy zbiorowej z udziałem kilkunastu artystów pt. „Odejście".
Kuratorzy Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski chcą - jak uzasadniają w informacji o idei wystawy - "Zaprezentować postawy wobec obrazu jako relacji przestrzennej u malarzy, którzy wierni malowaniu na płaszczyźnie, eksplorując jej możliwości, wychodzą także poza dwa wymiary, przekształcając płótno w obiekt czy też rezygnując z niego, „odchodząc" od płótna, tworzą obiekty. Przy czym nie jest to odejście od obrazu, czy malarstwa, a poszerzanie spektrum działania.
Zamierzamy skonfrontować ze sobą płaskie i przestrzenne prace poszczególnych artystów, pokazując relacje między nimi oraz malarską postawę czy intencję autorów.
Interesuje nas wieloznaczność sięgnięcia po rozwiązania przestrzenne u poszczególnych artystów oraz ich różnorodny charakter a także postawienie pytania o odwracalność czy też tymczasowość tej tendencji".

„Odejście" to wieloznaczny tytuł, mogący odnosić się do pojęcia wystawienniczego, związanego z prezentacją obrazu, umożliwiającą oglądanie go i z bliska, i z większej odległości. Jednocześnie może opisywać sposób kontaktu widza z obrazem, świadome oglądanie go także z oddali. Może też określać sytuację samego autora - poszukiwania innych możliwości pracy z przestrzenią obrazu; wychodzenie w trzeci wymiar, bez rezygnacji z malarskich jakości. Takie odejście wcale nie musi być bezpowrotne, może być tylko chwilową próbą, eksperymentem. Może być jak celowe cofanie się (widza) - po to, by zobaczyć więcej, czy inaczej. Sam artysta odchodząc od swego płaskiego obrazowania, w stronę obiektu, może temu obrazowaniu przyjrzeć się na nowo.

Jagna Domżalska (ur. 1980) - historyk sztuki, kurator, producent. Twórca programu rezydencji artystycznych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (2012-2016), wcześniej związana z poznańskimi galeriami prywatnymi (Piekary: 2008-2009, Pies: 2005-2006) i środowiskami organizacji pozarządowych: m.in. Poznańskim Kongresem Kultury (2011).

Wojciech Kozłowski (1961) - kurator, krytyk sztuki, dyrektor galerii BWA Zielona Góra. Jest wykładowcą w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego i członkiem sekcji polskiej AICA.

Zwycięski projekt został wybrany przez zespół kuratorski Galerii Bielskiej BWA spośród  czterech propozycji nadesłanych na konkurs zgodnie z wymogami regulaminu.

9. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni 2016 jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa będzie miała miejsce w całej przestrzeni galerii w terminie od 28 października do 26 grudnia 2016 roku.

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>