Teodor Durski - AD EXTRA

3 września - 6 października 2009


Wystawa w programie Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009

Przygotowana przez Galerię Bielską BWA wystawa młodego łódzkiego artysty należy do programu tegorocznej edycji Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009.

Wystawa jest kontynuacją najnowszego projektu Teodora Durskiego, realizowanego przez artystę od dwóch lat. Na wystawie „Ad Intra" (Łódź, 2008) pokazał osobiste malarstwo; na bielskiej „Ad Extra" prezentuje grafikę. Jest to pierwsza tak duża prezentacja prac graficznych Teodora Durskiego.

Teodor Durski, A Man-Eating Machine, instalacja graficzna, 2009Specjalnie dla przestrzeni Galerii Bielskiej BWA artysta stworzył graficzne "murale", pokrywające ściany i sufit galerii,   zmieniając   ją
w trójwymiarowe dzieło sztuki. To efekt zainteresowań i dociekań twórcy dotyczących ingerencji grafiki w przestrzeń oraz "wejścia" w prace graficzne w sensie dosłownym. Swoją graficzną instalację artysta zatytułował "A Man-Eating Machine". Tytuł pracy zaczerpnął z piosenki Grace Jones "Corporate cannibal",
z płyty "Hurricane". Instalacja zajęła główną oraz dwie boczne ściany sali wystawowej na piętrze (jedna trzecia powierzchni sali). Postaci na grafice uwikłane są w graficzny splot, który je przytrzymuje, chwilami zakrywa i pochłania, grafika staje się pułapką, maszyną do zjadania ludzi. Artysta znajduje analogie ze współczesnością, w której - z punktu widzenia wielkich korporacji - jesteśmy głównie pracownikami i konsumentami, dopiero potem ludźmi (korporacje nas "zjadają" i "przetwarzają"). Bohaterowie pracy Teodora Durskiego próbują uciec, dążąc w stronę wielkiej czarnej przestrzeni, którą można interpretować jako przejście albo grób, w każdym razie jako ucieczkę do innego świata.

Praca pomyślana jest tak, byśmy znajdując się w niej - czuli się zdominowani, otoczeni. Także podłoga galerii pokryta została grafikami, na których artysta powtarza motyw dłoni wskazującej w kierunku instalacji. Elementy te tworzą rytm, w który widz musi wejść, aby obejrzeć wystawę.

     Teodor Durski, Ikelos, 2009, serigrafia, 121x160 cm            Teodor Durski, Ekleipsis, 2006, serigrafia, 124x124 cm

Pozostałe prezentowane na wystawie grafiki pochodzą z ostatnich lat i ukazują rozwój drogi twórczej artysty: "Początkowo człowiek w moich pracach był bardziej cielesny, istotna była dla mnie estetyka ciała, jego piękno, seksualność. W ostatnich pracach postać ludzka stała się bardziej symboliczna, ciało stało się formą 'znaku', aż w końcu - w najnowszych pracach - człowiek zniknął, został wyeliminowany, pozostało tylko opakowanie, ślad po tym, że wcześniej tu był, istniał" - mówi Teodor Durski.

Bielska wystawa grafiki "Ad Extra" jest nawiązaniem do wcześniejszej, bardzo osobistej wystawy malarstwa Teodora Durskiego "Ad Intra". Wiele prac graficznych artysta bezpośrednio odnosi do swoich wcześniejszych obrazów, jak np. praca "Zanikanie" jest nawiązaniem do obrazu pt. "Tylko czerń i biel" z cyklu autoportretów trumiennych, jakie Teodor Durski stworzył w reakcji na określenie go "gwiazdą". Grafika ta jest jednocześnie wielką wlepką (poszczególne kwatery przyklejone na ścianie galerii, równie dobrze mogłyby być przyklejone na ulicy) oraz pretekstem do rozważań na temat reprodukcji i oryginału.

"Bardzo charakterystycznym i istotnym elementem kompozycji Teodora Durskiego są geometryczne formy, zawsze towarzyszące portretowanym przez niego postaciom. To one właśnie przesądzają o znaczeniu i symbolicznej zawartości grafik jego autorstwa. Przypominają labirynty, belki, rusztowania, rzadziej pudła lub zamknięte pomieszczenia. Sylwety ludzi są w nie wpisane, uwikłane, uwięzione" - określa twórczość artysty Katarzyna Jankowiak-Gumna z ABC Gallery w Poznaniu.

Teodor Durski, Niezupełnie Incognito, 2004, serigrafia, 70x200 cm

Teodor Durski urodził się w 1976 roku; mieszka i pracuje w Łodzi. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 otrzymał dyplom z wyróżnieniem z projektowania dywanu
i gobelinu u prof. Mariusza Kowalskiego, poszerzony o malarstwo u  prof.  Marka   Wagnera
i grafikę u prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Brał udział w wielu prestiżowych, ogólnopolskich
i międzynarodowych wystawach, jest stale obecny na cyklicznych prezentacjach grafiki, takich jak m.in. Międzynarodwe Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki Polskiej oraz Międzynarodowe Triennale Grafiki BIS w Katowicach.

Galeria Bielska BWA jest partnerem Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków 2009.

Wernisaż - w czwartek, 3 września, o godz. 18.30.
Wystawa trwa od 3 września do 6 października 2009 (sala górna).

UWAGA!
Do 6 października 2009 roku wstęp na wystawy jest bezpłatny.
W czasie trwania wystawy „Fotografia dzikiej przyrody 2008", do 29 września, galeria wydłuża godziny otwarcia - zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00
(w soboty i niedziele bez zmian, w godz. od 10.00 do 18.00).
W dniach 18 i 24 września galeria nieczynna.

Zdjęcia z ekspozycji, fot. Krzysztof Morcinek

Zdjęcia z realizacji wystawy AD EXTRA

Zdjęcia z wernisażu, 3 września 2009

16.09.2009 - Teodor Durski w gronie laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków 2009

powrót do strony głównej

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>