Jagoda Adamus MALARSTWO

Klubokawiarnia Aquarium


Wystawa prac Jagody Adamus z Kolekcji Galerii Bielskiej BWA.

 

Jagoda Adamus, Explicit z cyklu Labirynty, 2008, olej na płótnie, 85 x 70 cm

 

Jagoda Adamus, Nieszkodliwy, czyli hulajnogą do Szkodliwości Wielkiej City z cyklu Nieszkodliwe obrazki, 2007, olej, płótno, 85 x 65 cm

 

Jagoda Adamus, Obraz różowy z cyklu Androgynie, 2007, olej płótno, 100 x 70 cm

 

Jagoda Adamus - urodziła się w 1958 roku w Bielsku-Białej, zmarła  w rodzinnym mieście 23 czerwca 2014 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki (1978-1984) w pracowniach prof. prof.: grafiki Jerzego Grabowskiego, malarstwa Stanisława Fijałkowskiego oraz rysunku Andrzeja Gieragi  i Leszka Rózgi. Dyplom uzyskała w 1984 roku w pracowni litografii  Jerzego Grabowskiego, uzupełniony prezentacją rysunku przygotowaną pod kierunkiem Leszka Rózgi. Od 1989 roku była nauczycielem malarstwa, rysunku i historii sztuki w Zespole Sztuk Plastycznych  w Bielsku-Białej. Od 2000 roku pracowała w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na stanowisku profesora nadzwyczajnego  w Katedrze Malarstwa. Zajmowała się malarstwem, rysunkiem i historią kultury.

Trudno w twórczości Jagody Adamus, wychowanki uczelni kultywującej twórczą myśl Władysława Strzemińskiego, znaleźć wypowiedzi wyrażone językiem zimnej geometrii. Inspirowało ją bogactwo całego kulturowego dziedzictwa, przede wszystkim malarstwa, ale także literatury, wierzeń, tradycji religijnych  i myślenia filozoficznego. Na drodze sztuki podejmowała osobistą refleksję dotyczącą fundamentalnych problemów istnienia. W życiu i w sztuce - szukała harmonii.

Prezentowała swoje prace na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych: w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Kanagawie (Japonia), Pego Alicante (Hiszpania), Pescarze (Italia), Tuzli (Bośnia  i Hercegowina), Londynie, Paryżu, Toronto. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1984, 1986). Otrzymała Stypendium Artystyczne Wojewody Bielskiego (1997). Uhonorowana nagrodami, m.in.: na III Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie (1990, II nagroda), na wystawie Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Solina ‚90" w Rzeszowie (1991, nagroda równorzędna), II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Triennale  z Martwą Naturą" w Sieradzu (2001, Grand Prix), VII Ogólnopolskim Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu (2007, I nagroda). Otrzymała także Nagrodę  Prezydenta Miasta Bielska-Białej „Ikar 2008" - za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki (2009).     

Wystawa trwa od 29 czerwca do 26 sierpnia 2018 roku.

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>