Elżbieta Kuraj - Malarstwo

od 11 marca do 13 kwietnia 2009


Rozważania nad kolorem 

Elżbieta Kuraj jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1982). W swojej twórczości skupia się na kolorach i materii malarskiej oraz eksperymentowaniu z różnymi rodzajami faktury obrazu i światłem. „Fascynują mnie wszystkie eksperymenty wzbogacające płaszczyznę obrazu, odkrywające nowe sposoby nakładania farby, czyniące materię posłusznym tworzywem" - mówi o swoim warsztacie Elżbieta Kuraj.
Prace artystki, zbliżające się do abstrakcji, czerpią z trudnych do wypowiedzenia emocji i głęboko odczuwanych treści. Są reminiscencją doświadczonych zdarzeń i sytuacji. Inspiracją dla nich bywa też krajobraz.
„Malarstwo Elżbiety Kuraj należy do wielkiej rodziny polskiego koloryzmu - pisze o artystce w katalogu wystawy prof. Stanisław Rodziński, artysta malarz, wieloletni rektor krakowskiej ASP. Zaś za „pięknymi zestawieniami koloru, mocnym budowaniem obrazu i intensywnością barwną", profesor dostrzega „bardzo długie i pracowite poszukiwania".
Elżbieta Kuraj od 1999 roku wykłada w Instytucie Sztuki cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz uczy w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Zorganizowała ponad 40 wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Była wielokrotną laureatką nagród i wyróżnień w konkursach malarskich; dwukrotną stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.

 

             Elżbieta Kuraj, Symetryczny szary, 2003, olej, akryl, 100 x 80 cm          Elżbieta Kuraj, Kropla wody, 2006, olej, 33 x 41 cm


Zdjęcia z wystawy

Zdjęcia z wernisażu

powrót

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>