Michał Kliś - BYKI

od 24 lutego do 8 marca 2009


Najnowszy cykl malarski

Pierwsza prezentacja cyklu, który artysta tworzy od 2007 roku.
Olejne obrazy zwierząt utrzymane są w czarno-białych barwach, z dużą ilością szarości  i bieli, do których delikatnie wprowadzane są elementy błękitu i czerwieni.
Te najdostojniejsze z domowych zwierząt artysta portretuje z szacunkiem. Ukształtowany w dzieciństwie stosunek do natury i surowego górskiego życia, zaważył na jego postrzeganiu relacji człowieka ze światem zwierząt.

 

Michał Kliś, Byki, fragment ekspozycji, fot. Grażyna Cybulska


„Zgeometryzowane figury zwierząt są z jednej strony pretekstem do rozważań nad kompozycją i organizacją przestrzeni płótna, a z drugiej głęboką refleksją nad śmiercią i związanym z nią procesem umierania. Jest to również daleka reminiscencja wspomnień spędzonego na wsi dzieciństwa, gdzie obcowanie ze śmiercią gospodarskich zwierząt było naturalnym zjawiskiem. Zwierzęta łączą się z różnymi figurami geometrycznymi, do których niejednokrotnie się upodabniają. Kolor tylko wypełnia pewne plamy, podkreślając nastrój i dramatyczny charakter kompozycji" - mówi o cyklu „Byki" historyk sztuki Teresa Dudek-Bujarek.


Choć Michał Kliś znany jest głównie jako grafik i swoje obrazy pokazywał rzadko, malarstwo w jego życiu jest ważne. Traktuje je jako najbardziej intymną część swojej twórczości.
Bielska wystawa obejmie 50 obrazów olejnych. W maju 2009 roku jej pokaz zaplanowano  w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria", działającej w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie, nad którą patronat sprawuje Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Michał Kliś urodził się w 1945 roku w Bielsku-Białej, dzieciństwo spędził w beskidzkiej wiosce Łodygowice. Dyplom na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1974 roku; wówczas też rozpoczął pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni. W latach 1993-1999 był dziekanem katowickiego Wydziału Grafiki, a od 1999 roku prorektorem. W kadencji 2001-2005 był pierwszym rektorem nowo powstałej uczelni - Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od stycznia 2000 roku jest profesorem zwyczajnym.
Zajmuje się plakatem, malarstwem, grafiką warsztatową i projektową. Zdobywał wiele prestiżowych nagród w dziedzinie plakatu w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych polskiej sztuki w kraju i wielu innych galeriach i muzeach Europy, Ameryki, Azji. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Kurator wystawy - Grażyna Cybulska.

Wystawa trwa od 24 lutego do 8 marca 2009 (sala dolna).

 

      Michał Kliś, Byki, 2007-2009, olej na płótnie, 80 x 100 cm     Michał Kliś, Byki, 2007-2009, olej na płótnie, 80 x 100 cm

      Michał Kliś, Byki, 2007-2009, olej na płótnie, 80 x 100 cm     Michał Kliś, Byki, 2007-2009, olej na płótnie, 80 x 100 cm


fotorelacja z otwarcia wystawy

zdjęcia z wystawy

 

powrót

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>