TANCEBA

11 maja - 22 czerwca 2017        

English version


FOTORELACJE >>>
Film Marcina Szendoła >>
________________
Bielska synagoga - poszukujemy świadków >>

____________________________________________________________________

 

TANCEBA_plakat wystawy, proj. Marek Głowacki

 

W latach 1881-1939 w miejscu obecnej Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, u zbiegu ulic Mickiewicza i Sienkiewicza, stała synagoga - żydowski dom modlitwy - zniszczona przez Niemców we wrześniu 1939 roku. W latach 60. XX wieku, dzięki staraniom członków Związku Polskich Artystów Plastyków, wybudowano w tym miejscu Pawilon Wystawowy ZPAP.

- "Wystawa jest swego rodzaju studium przypadku miejsca obecnej galerii sztuki współczesnej. Z jego pomocą chcemy przyjrzeć się zagadnieniu tworzenia tożsamości miejsca oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa kontekst historyczny, stratyfikacja nowych znaczeń i funkcji, oraz rodzaje relacji i napięć między tymi znaczeniami. Według Yi-Fu Tuana „to, co na początku jest przestrzenią, staje się miejscem w miarę poznawania i nadawania wartości", które zmieniają się, nawarstwiają, zacierają, zwalczają. Relacje między tymi warstwami, często bardzo skomplikowane, również współtworzą tożsamość miejsca, lub wręcz ją definiują.

Tytuł TANCEBA, wywodzi się z hebrajskiego skrótu: ה.ב.צ.נ.ת [TNCBH]. Jest to skrót hebrajskiej sentencji nagrobnej, która w luźnym tłumaczeniu brzmi: Niech jego/jej dusza będzie zachowana w pamięci żyjących. Wykorzystując zapis historyczny, materiały źródłowe, rozmowy, wywiady i obserwacje, staramy się dotrzeć do znaczenia tego miejsca. Zadajemy pytanie o sposób, w jaki zmienia się odbiór społeczny miejsca wraz ze zmianą jego przeznaczenia. Sposób, w jaki wydarzenia mogą naznaczać, piętnować, wpływać na wymowę miejsca i jego odbiór społeczny. Czy istnieje coś takiego jak „pamięć miejsca"? Czy zgodnie z teorią fenomenologii miejsca Christiana Norberga-Schulza każde miejsce ma swoje genius loci, a co za tym idzie - postrzegamy miejsce w sposób statyczny, jako funkcję cech emanujących ze środowiska fizyczno-przestrzennego, a może, jak chce Yi-Fu Tuan, miejsce to termin oznaczający wyłącznie doświadczenie wewnętrzne?

TANCEBA nie jest próbą udowodnienia którejś z teorii fenomenologii architektury - naszym celem jest raczej poszukiwanie i zadawanie pytań. Nie staramy się bronić czy krytykować, rozliczać z przeszłością ani stawiać pomników. Bardziej interesuje nas możliwość dotarcia do głębszych, być może jeszcze niezbadanych, kontekstów i znaczeń otaczającej nas przestrzeni.

TANCEBA nie jest zamkniętym projektem, prezentowane prace będą się rozwijały i zmieniały przez cały czas trwania wystawy. Finisaż będzie podsumowaniem i dopełnieniem kilkutygodniowej pracy nad projektem.

Małgorzata Łuczyna, Jacek Złoczowski - kuratorzy projektu i wystawy

 

 

Artyści uczestniczący w wystawie:

PATRÍCIA CORRÊA. Urodzona w Lizbonie (Portugalia) w 1978 roku. Artystka, kurator i badacz sztuki współczesnej. Studiowała fotografię w Creative University IADE (2002), ukończyła Historię Sztuki na Wydziale Beletrystyki Uniwersytetu Lizbońskiego (2007), naukę kontynuowała w tym samym wydziale, specjalizując się w zakresie sztuki współczesnej (2009).
W jej twórczości dominuje performans, ale posługuje się także fotografią, filmem, tworzy instalacje, badając delikatność obecności czasu, wykorzystując fragmenty życia i wspomnień, jako metaforę niematerialnej obecności. Aktualnie mieszka i pracuje w Brukseli (Belgia) gdzie jest założycielem i kuratorem YAM Performance Art
Więcej na stronie artystki: www.patriciacorrea.net

EMILIA KINA. Urodzona w 1990 roku w Krakowie. W latach 2010-2015 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Adama Brinckena, aneks z fotografii w pracowni Tomasa Agata Błońskiego. Zajmuje się malarstwem i fotografią, badając ich wzajemne relacje i historię.

MAŁGORZATA ŁUCZYNA. Urodzona w 1980 roku, mieszka w Krakowie. Absolwentka edukacji artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje w Instytucie Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się fotografią, sztuką nowych mediów oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej, kuratorka projektów artystycznych i wystaw. Współpracuje z Jackiem Złoczowskim tworząc grupę Większe Zło. Więcej na stronie artystki: www.luczyna.art.pl

SZYMON A. NOWAK. Urodzony w Rzeszowie w 1984 roku. Pracuje w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Fotografii. Studiował nowe media na Technickej univerzity w Koszycach na Słowacji (2005) oraz Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2008). W swojej pracy artystycznej posługuje się takimi mediami jak: fotografia, wideo, wideoinstalacja, instalacja interaktywna, animacja. Mieszka i pracuje w Krakowie.

FILIP RYBKOWSKI. Urodzony w 1991 roku w Szczecinie. Mieszka w Krakowie. W latach 2010-2015 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka, a aneks z fotografii w pracowni Tomasa Agata Błońskiego. Zajmuje się malarstwem i fotografią, tworzy wideo, obiekty i instalacje. W swoich pracach odwołuje się do historii sztuki, czasowości dzieła i jego wyjątkowości.

JACEK ZŁOCZOWSKI. Urodzony w 1985 roku w Raciborzu. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Intermediów. Twórca instalacji interaktywnych, przestrzeni wirtualnych, animacji, słuchowisk, akcji artystycznych, aplikacji komputerowych. Współpracuje z Małgorzatą Łuczyną, tworząc grupę Większe Zło.
Więcej na stronie artysty: www.zlo.art.pl

____________________________

Plan ekspozycji i opis prac >>

_____________________________________________________________

WERNISAŻ WYSTAWY:
czwartek, 11 maja 2017 roku, godz. 18.30

Prezentacje podczas wernisażu:
- Patrícia Corrêa
(Portugalia) -
performans pt. „613 nasion"
- Matthias Seitner
(Austria) -
wizualizacje 3D bielskiej synagogi

FINISAŻ WYSTAWY:
czwartek, 22 czerwca 2017

godz. 18.00

- Małgorzata Łuczyna, Jacek Złoczowski - podsumowanie projektu
- Jacek Proszyk - „Duchowość miejsca" - opowieść o bielskiej synagodze

godz. 20.30

- koncert zespołu ANASHIM (plac za galerią, przy ulicy Mickiewicza). Wstęp wolny!

 

O godz. 17.00 Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie TANCEBA.   

_____________________________________________________________

Współpracowali przy realizacji projektu i wystawy:

Jacek Proszyk - konsultacja historyczna
Matthias Seitner - wizualizacje 3D
Wojciech Kłaptocz [IMMOGEO] - usługa geodezyjna
Grzegorz Łuczyna - programowanie interfejsów
Marcin Szendoł [TV Bielsko] - filmowanie
Piotr Złoczowski [Studio Rzemiosł Cyfrowych] - filmowanie
Marek Głowacki - projekt materiałów promocyjnych
Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Bielsku-Białej
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

Czas trwania wystawy: 11 maja - 22 czerwca 2017.

_________________________________________________________________

Więcej o synagodze w Bielsku - projekt "70 lat po zburzeniu synagogi" >>

__________________________________________

W mediach:

Marta Odziomek "Co pozostało po synagodze?", Gazeta Wyborcza. Katowice, Bielsko-Biała, 9 maja 2017, s. 5 >>

Marcin Śpiewakowski "Historyczna podróż do żydowskich korzeni Bielska-Białej. Możecie pomóc tworzyć tę wystawę", naszemiasto.pl, s. 5 (pdf. >>)

"W BWA: koła i synagoga", Magazyn samorządowy nr 11/353 26.05.2017 (pdf. >>)

TANCEBA, portal Śląskie jest trendy, publikacja: 5.05.2017 >>

Wizualizacje 3D zburzonej synagogi, portal bielsko.biala.pl, publikacja: 7.05.2017 >>

TANCEBA, Galeria Bielska BWA, o.pl Polski Portal Kultury, publikacja: 10.05.2017 >>

Na dobry początek, magazynszum.pl, publikacja: 8.05.2017 >>

Tanceba w Galerii Bielskiej BWA, cykl "Do zobaczenia", magazynszum.pl, publikacja: 7.06.2017 >>

Ewa Furtak, Jak mogłabym wyglądać odbudowana bielska synagoga?, Gazeta Wyborcza. Bielsko-Biała, 16.06.2017 >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>