ALICJA JAKIMÓW - ALALEA. Ilustracje

1 - 29 grudnia 2016 (Klubokawiarnia Aquarium)


______________________

- Fotorelacja z wernisażu>>
- O ilustracjach dla dzieci>>
- ALALEA na YouTube >>

__________________________

"ALALEA. Ilustracje w harmonii z naturą" to projekt stworzony przez Alicję Jakimów i jej największą inspirację - półtoraroczną córkę Leę. Unikalne ilustracje powstały z połączenia tradycyjnych technik graficznych oraz grafiki cyfrowej. Projekty w niebanalny sposób przedstawiają świat przyrody, zarówno zwierząt, jak i roślin, często zestawionych z elementami typografii.

 

Alicja Jakimów, ALALEA, Psy Hauwow, 2016, plakat, wydruk na papierze z recyklingu, 48 x 33 cm

 

ALALEA stała się dla autorki pretekstem, by przemycić grafikę artystyczną do świata dziecięcego, wzbogacając tym samym swoją więź z córką. Bardzo ważnym aspektem projektu jest jego styczność i postępowanie w zgodzie z naturą. Wszystkie prace powstają na papierach z recyklingu, produkowanych przy pomocy energii wiatrowej. Większość grafik drukowanych jest farbami ekologicznymi na bazie wody w lokalnych drukarniach, a część dochodów przekazywana jest na pomoc zwierzętom. Nawet użyta do aranżacji wystawy gałąź została przez artystkę „uratowana" od zniszczenia po wycince drzew.

 

Alicja Jakimów, ALALEA, Rybek, 2016, plakat, wydruk na papierze z recyklingu, 33 x 48 cm

 

Na wystawie oprócz ilustracji prezentowane są także szkice oraz przedmioty związane z projektem.

Alicja Jakimów urodziła się w 1984 roku w Bielsku-Białej. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem dr hab. Joanny Piech-Kalarus oraz Pracowni Projektowania Graficznego pod kierunkiem prof. Józefa Hołarda. W 2008 roku była także stypendystką programu Erasmus Socrates, w ramach którego studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Dwukrotnie zdobyła stypendium w dziedzinie kultury i sztuki miasta Bielska-Białej (2010, 2013). Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w Katowicach, Cieszynie, Bielsku-Białej. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, fotografią oraz instalacją przestrzenną. W swej twórczości najczęściej podejmuje wątki związane z tematyką społeczną, lokalną oraz osobistymi doświadczeniami. Na wystawach indywidualnych prezentowała projekty związane z rodzinnym miastem, takie jak bielskie osiedla w fotoinstalacji 2BBlok czy fotograficzno-multimedialne portrety najstarszych artystów związanych z Bielskiem-Białą. Od 2014 roku zaangażowana jest w działania redakcji magazynu „redakcjaBB", w którym jest mentorem grupy graficznej i fotograficznej, prowadząc spotkania oraz warsztaty z młodzieżą. Prowadzi także własne studio graficzno-fotograficzne, skupiające się głównie na projektach dla stowarzyszeń kulturalnych i społecznych.


Alicja Jakimów jest autorką koncepcji wystroju wnętrza Klubokawiarni Aquarium mieszczącej się na I piętrze Galerii Bielskiej BWA, utrzymanego w czarno-białej tonacji, w którym wykorzystała plakaty z wystaw sztuki prezentowanych w galerii oraz zapowiadających koncerty. Na ścianach i filarach kawiarni artystka zrealizowała mural kredowy, będący najbardziej charakterystycznym, stałym fragmentem wystroju kawiarni. Jest także autorką logo i materiałów promocyjnych Aquarium.

Klubokawiarnia Aquarium, fot. Alicja Jakimów

Klubokawiarnia Aquarium, mural kredowy Alicji Jakimów, fragment, fot. archiwum autorki

 

Czas trwania wystawy: 1 - 29 grudnia 2016.

Więcej informacji i zdjęć prac na stronie artystki >>

oraz na Facebooku >>

______________________________________________________________

- Fotorelacja z wernisażu>>
- O ilustracjach dla dzieci >>
- ALALEA na YouTube >>

________________________________________________________________

Wernisaż:

Klubokawiarnia Aquarium
czwartek, 1 grudnia 2016, godz. 18.00

Ideę wystawy odzwierciedlał także wernisaż - poczęstunek  w stylu eko, z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników, przygotowany został na specjalnym stole umożliwiającym serwowanie zdrowych past i kanapek, zaprojektowanym i wykonanym jako praca dyplomowa przez studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Marię Jabłońską. Wszystkie roślinne specjały na wernisażu były dziełem Marii Jabłońskiej, autorki projektu Towarzywsko. Wegańskie ciasteczka przygotowała Krystyna Bugajska z Laboratorium Smaku.

Maria Jabłońska, mobilny stolik na ekologiczne przekąski, fot. archiwum autorki

 

Więcej o projekcie stołu na ekologiczne przekąski, zobacz film na YouTube >>

Laboratorium Smaku na Facebooku >>

Klubokawiarnia Aquarium na Facebooku >>

Wystawa trwa od 1 do 29 grudnia 2019.

___________________________________________

Wystawę zapowiadają:
beskidnews.pl >>,  bb365.info >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>