Ryszard Grzyb - MALARSTWO JEST OGRODEM ŚWIATA

25 maja - 16 czerwca 2016       


English version

Fotorelacja ze spotkania z artystą i wernisażu >>

Fotokast z wernisażu >>

_____________________________________________

 

 

Ryszard Grzyb, Ostrokot, 2007, akryl na płótnie, 140 x 180 cm

 

"Malarstwo jest ogrodem świata". Obrazy z lat dwutysięcznych -wystawa obrazów Ryszarda Grzyba, malarza, poety, projektanta graficznego, w latach 1982-1992 członka legendarnej Gruppy, którą tworzył wespół z Pawłem Kowalewskim, Jarosławem Modzelewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem. Artyści Gruppy - określani w Polsce jako „Dzicy" - wpisywali się w estetykę popularnego na Zachodzie malarstwa fali Nowej Ekspresji czy też Neue Wilde.

- „Malowali krzykliwe, figuratywne obrazy, świadomie antyestetyczne. Na tle szarości lat 80. pełne barw malarstwo Gruppy zdawało się wręcz krzyczeć kolorem. Neoekspresyjna stylistyka została przez nich zaadoptowana do napiętej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. „Dzikość" malarstwa Gruppy była jednak nie tylko buntem przeciw stanowi wojennemu, ale także przeciwko nudzie postawangardowej sztuki, która wchodziła w okres jałowego akademizmu" - pisze o twórczości Gruppy Ewa Gorządek.

Ryszard Grzyb, Kim jest ten kto zaczyna podróż?, 2008, akryl płótno, 180 x 140 cm

 

W tym okresie Ryszard Grzyb tworzył głównie pełne ekspresji i zaangażowania społecznego prace na papierze, malowane temperą na kartonach; w kolejnym etapie - w malarstwie olejnym -  na płótnach artysty pojawiają się zwierzęta: nosorożce, króliki, motyle, żółwie. Figuratywne obrazy, przedstawiające zwierzęta w geometrycznych kształtach, emanowały nie tylko bogactwem koloru i ornamentyki, ale także poezją, magią i swoistą groteskowością. W obrazach tych można doszukać się odniesień do wątków filozoficzno-literackich oraz tradycji kulturowych Europy i Wschodu.
Równolegle do malarstwa artysta tworzy poezję. W 2004 roku rozpoczął realizację multimedialnego projektu „Zdania napowietrzne".

- „Ryszard Grzyb kolekcjonował krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne" - jak sam określa - „haiku" i umieszczał je w nowym kontekście: na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, przekształcał je w neony czy tabliczki informacyjne, które można było zobaczyć w różnych miejscach Warszawy" - pisze o multimedialnym projekcie  „Zdania napowietrzne" Maryla Sitkowska.
„Zdania napowietrzne" zostały wydane przez Świat Literacki w 2005 roku.

Ryszard Grzyb, Chyba nie ma znaczenia dla absolutu czy jesteśmy czy już nas nie ma, rzekł kos do czarnej żaby, 2009, akryl na płótnie, 180 x 140 cm

 

O prezentowanych na wystawie w Galerii Bielskiej BWA swoich 35 obrazach z lat „dwutysięcznych" (2000-2015) Ryszard Grzyb pisze tak: - „Obrazy przedstawiają samoloty odlatujące do nieznanych miejsc, czaszkę trzymaną w dłoniach, zwierzęta prawdziwe i zwierzęta fantastyczne, gołębie, dzięcioły stukające do bram nieba, wróble zamienione w haiku, upływ czasu i wieczną teraźniejszość, trwogę, nosorożce, portrety różnych osób, starą pracownię artysty, „jotpegi", czyli obrazy inspirowane wydrukami komputerowymi, refleksję egzystencjalną, nostalgię, parawany, scenę z teatru okrucieństwa Artauda. Prawie zawsze tytuły są integralną częścią obrazów i nie można ich pominąć".

Ryszard Grzyb, Patrząc w stronę ogona, 2008, akryl na płótnie, 180 x 140 cm

 

Ryszard Grzyb urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976-1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979-1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W latach 1982-1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy - „Oj dobrze już". Swoje teksty publikował m.in. w „Nowym Wyrazie" (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim" (1981), w „Oj dobrze już", w publikacji „Sztuka Najnowsza. Co słychać", pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989), i „Young Poets of a New Poland", (London 1993) oraz w piśmie artystycznym „Tytuł roboczy" (2004). Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu; Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 2010 roku został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa.
Oprócz malarstwa, artysta zajmuje się także grafiką reklamową i wydawniczą. Od wczesnej młodości uprawia też karate, a obecnie biegi długodystansowe.

 

 

Wystawa trwa od 25 maja do 16 czerwca 2016.

Zobacz oficjalną stronę internetową Ryszarda Grzyba >>

Więcej o artyście na culture.pl >>

____________________________________________

środa, 25 maja:
- 17.00 - spotkanie z Ryszardem Grzybem
- 18.00 - otwarcie wystawy

Ryszard Grzyb zaprasza:

____________________________________________

w mediach o wystawie:

Jolanta Ciesielska, Ryszard Grzyb w Galerii Bielskiej BWA, bielskobiala.wyborcza.pl >>

Malarstwo jest ogrodem świata. Obrazy z lat dwutysięcznych, irka.com.pl >>         

Ryszard Grzyb. Malarstwo jest ogrodem świata. Obrazy z lat dwutysięcznych, cojestgrane24.wyborcza.pl >>

Koty i "jotpegi" na płótnach, beskidzka24.pl (25.05.2016) >>

Malarstwo jest ogrodem świata, O.pl news (25.05.2016) >>

Wystawa Ryszrda Grzyba "Malarstwo jest ogrodem świata", silesiakultura.pl (25.05.2016) >>

Dwie wystawy w BWA, gazetabeskidzka.pl >>

Wystawa Ryszarda Grzyba w Galerii Bielskiej BWA, fotorelacja (zdjęcia:Krzysztof Morcinek) - bielskobiala.wyborcza.pl >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>