Allan Starski SCENOGRAFIA Wiesława Starska KOSTIUMY

8-24 kwietnia 2016


fotorelacja z ekspozycji >>

fotorelacja z wystawy z widzami  >>
fotorelacja ze spotkania >>

English version

_______________________________________________________________________

Wystawa scenografii Allana Starskiego, wybitnego twórcy znanego w świecie z niepowtarzalnych projektów realizowanych w wielu głośnych produkcjach filmowych, europejskich i amerykańskich, laureata Oscara, oraz projektów kostiumów autorstwa Wiesławy Starskiej, żony artysty.

 

Projekt scenografii Allana Starskiego do filmu „Oliver Twist”

 

Allan Starski poprzez swoje wizje i pomysły scenograficzne potrafił niezwykle sugestywnie wprowadzać widza w świat przedstawiany w filmie. Za najlepszą scenografię zaprojektowaną w 1993 roku do filmu „Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga Allan Starski otrzymał w1994 roku Oskara - Nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a także Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles oraz nominację do nagrody BAFTA - Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

 

Allan Starski

 

Wielu światowej sławy reżyserów, zagranicznych i polskich, zapraszało Allana Starskiego do współpracy, co przynosiło wyjątkowe scenografie doceniane przez znawców filmu, a także widzów. Współpraca z Krzysztofem Kieślowskim zaowocowała scenografią do filmu „Bez końca" (1984). W 1987 roku Starski stworzył scenografię do brytyjsko-jugosłowiańskiego filmu telewizyjnego pt. „Ucieczka z Sobiboru" w reż. Jacka Golda, za którą otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Emmy, zwanej telewizyjnym Oscarem. Film opowiada o powstaniu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze w czasie II wojny światowej.
Starski współpracował także z Agnieszką Holland, tworząc scenografię w filmach reżyserki „Europa, Europa" (1990) i „Plac Waszyngtona" (1997).

W ostatnich latach artysta aranżował intrygującą przestrzeń m.in. dla filmu „Hannibal. Po drugiej stronie maski" w reż. Petera Webbera (2007) i film o zagładzie Ormian „The Cut" w reż. Fatih Akim'a ( 2013). Jest autorem niepowtarzalnych scenografii w filmach Romana Polańskiego: „Pianista" (2002) i „Oliver Twist" (2005). Scenografia jego autorstwa w przejmującym filmie, będącym ekranizacją wspomnień kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, który przeżył warszawskie getto żydowskie podczas II wojny światowej - z Adrienem Brody w roli głównej - otrzymała wiele prestiżowych nagród filmowych, m.in. francuskiego Cezara i  polskiego Orła (2003). Stworzona przez Starskiego wizja zrównanego z ziemią miasta oraz sceneria dla heroicznej walki bohatera z głodem, śmiercią i okrucieństwem, przejdzie - tak, jak i cały film - do historii kina, do dokumentów i obrazów Zagłady.

Wielokrotnie do pomysłów Allana Starskiego sięgał Andrzej Wajda - ich współpraca rozpoczęła się w 1976 roku. Starski zrealizował scenografię do takich dzieł Wajdy, jak m.in.: „Człowiek z marmuru" (1976), „Bez znieczulenia" (1978), „Panny z Wilka" (1979) - film ten otrzymał nagrodę za scenografię na 6. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, „Człowiek z żelaza" (1981), „Danton" (1982), „Pierścionek z orłem w koronie" (1992) czy do „Pana Tadeusza" (1999), którego scenografię nagrodzono polskimi Orłami. Ostatnio Starski stworzył scenografię do filmu „Pokłosie" (2012) w reż. Władysława Pasikowskiego (nagrodzony Orłem za scenografię).

Allan Starski urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie, jako syn Ludwika Starskiego, znanego scenarzysty i autora tekstów popularnych piosenek, związanego z kinem przed i po drugiej wojnie światowej. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1969), gdzie studiował wystawiennictwo. Pasjonował się rysunkiem. Związał się z filmem - rozpoczął jako asystent scenografa, natomiast jako samodzielny scenograf zadebiutował w 1973 roku w filmie Ryszarda Bera „Chłopcy". Starski jest autorem scenografii filmowych, ale też teatralnych - przy jego udziale powstały np. „Rozmowy z katem" (reż. Andrzej Wajda, Teatr Powszechny w Warszawie) a także przedstawienia Teatru Telewizji, m.in. „Czarownice z Salem" Artura Millera (reż. Zygmunt Hübner).

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W 2013 roku za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2015 roku odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na Piotrkowskiej. Artysta mieszka w Warszawie.

 

Wiesława StarskaWiesława Starska jest kostiumografem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, z urodzenia bielszczanką (1945).
Autorka projektów kostiumów do filmów, w tym do produkcji, w których Allan Starski projektował scenografię. Tworzyła również scenografię do spektakli teatralnych i telewizyjnych, jak np. „Wujaszek Wania" w reż. Aleksandra Bardiniego (1980) - za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie (1980), czy „Czarownice z Salem" w reż. Zygmunta Hübnera (Nagroda Główna za scenografię i kostiumy na XX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1980 roku).

 

__________________________________________________________________________

 

Allan Starski, Scenografia, okładkaW 2013 roku, Allan Starski wespół z Ireną A. Stanisławską, wydał książkę pt. „Scenografia". Snuje w niej opowieść o pasji swego życia - scenografii, a także o kulisach powstawania największych światowych produkcji, publikuje wiele unikalnych dokumentów, rysunków, szkiców i zdjęć.

Tak o książce mówi Allan Starski: - „To bardzo osobisty podręcznik, który powstał z potrzeby podzielenia się z przyszłymi i młodymi scenografami moją wiedzą i doświadczeniem. Dobry scenograf musi być kreatywnym twórcą i sprawnym rzemieślnikiem. To on przekłada na język filmu wizję reżysera i operatora, pamiętając o zachowaniu realiów, pilnując kosztów i... broniąc własnych pomysłów inscenizacyjnych".

 

__________________________________________________________________

Więcej o scenografie:
Allan Starski: Pociągały mnie zawsze prawdziwe wyzwania

Z Allanem Starskim rozmawia Jagoda Engelbrecht
Portal Stowarzyszenia Filmowców Polskich (aktualizacja 22 sierpnia 2013) >>

Allan Starski kończy 70 lat, portal culture.pl (aktualizacja 1 stycznia 2013) >>

______________________________________________________________

UCZNIOWSKI KONGRES KULTURY, 20, 21, 22 KWIETNIA 2016

Allan Starski i Wiesława Starska byli gośćmi III edycji Uczniowskiego Kongresu Kultury pod hasłem „Zawód filmowiec", którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej. W programie znalazły się projekcje filmów, wideoklipów, dyskusje, warsztaty oraz spotkania z kostiumolożką Wiesławą Starską, scenografem Allanem Starskim, operatorami filmowymi - Sławomirem Idziakiem i Michałem Łuką, krytykami filmowymi - Łukaszem Maciejewskim i Tadeuszem Sobolewskim oraz reżyserem Yachem Paszkiewiczem.

Kongres odbył się w dniach 20, 21, 22 kwietnia 2016; miejsca wydarzeń: nowa siedziba LO IV przy ulicy Michałowicza 55, kino „Helios" i Galeria Bielska BWA.

Program Uczniowskiego Kongresu Kultury >>

Więcej informacji na stronie Uczniowskiego Kongresu Kultury >>

8-24 kwietnia 2016
finisaż wystawy i spotkanie autorskie z Allanem Starskim: środa, 20 kwietnia, godz. 18.00

_____________________________________________________

W mediach o wystawie:

"Scenografia i kostiumy czyli Starscy w Galerii Bielskiej BWA" portal Forbes Life life.forbes.pl >>

"Bielsko-Biała. Spotkanie z Wiesławą i Allanem Starskimi, fotorelacja, portal "Gazety Wyborczej" wyborcza.pl (19.04.2016) >>

PAP, "Bielsko-Biała. Zobacz projekty scenografii Allana Starskiego", portal "Gazety Wyborczej" wyborcza.pl (8.04.2016) >>

"Świat wielkiego kina w Bielsku-Białej", tekst i fotorelacja ze spotkania Allana i Wiesławy Starskich w Galerii Bielskiej BWA Piotr Bieniecki, portal bielsko.biala.pl (aktualizacja 21,04.2016)  >>

Zdzisław Niemiec, "Starscy w Bielsku", fotoreportaż, portal Beskidzka24 (aktualizacja 21.04.2016) >>

Łukasz Klimaniec, "Scenograf Allan Starski, zdobywca Oscara, w Bielsku-Białej", "Dziennik Zachodni", wydanie internetowe (aktualizacja 21,04.2016) >>

Agnieszka Wykręt, "Krawcowa i stolarz...", relacja ze spotrkania w Galerii Bielskiej BWA, Radio Bielsko (aktualizacja 21.04.2016) >>

"Scenografie i kostiumy Starskich", portal O.pl/News (aktualizacja 11.04.2016) >>

PAP, "Scenografia i kostiumy, czyli Starscy w Galerii Bielskiej BWA", portal "Gazety Wyborczej" wyborcza.pl (aktualizacja 8.04.2016) >>

mn, Scenografie i kostiumy światowej sławy twórców, tekst i fotorelacja, portal Beskidzka24 (aktualizacja 9.04.2016) >>

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>