Zbigniew RYBCZYŃSKI - TRAKTAT O OBRAZIE

15 kwietnia - 11 maja 2014


 

Spotkanie z artystą YouTube >>

Czytaj w "EXIT" >>  EN >>

_____________________

English version

_________________________________________________________________________

Wystawa prezentująca twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego - wybitnego reżysera, operatora filmowego, autora eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, nowatora w dziedzinie techniki filmowej. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca "Tanga", nagrodzonego w 1983 roku Oscarem - nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej - za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Był to pierwszy Oskar dla polskiej produkcji filmowej.

 

Zbigniew Rybczyński,

 

To niejedyny film Rybczyńskiego cieszący się uznaniem i nagradzany na światowych festiwalach. Artysta otrzymywał nagrody za filmy zrealizowane w technikach komputerowych, m.in. nagrodę Emmy i Prix Italia za „Orkiestrę" czy The Golden Gate Award za „Kafkę". Obsypany nagrodami był także teledysk jego autorstwa pt. „Imagine" (1986) do muzyki Johna Lennona.

 

Zbigniew Rybczyński, „Orkiestra”, 1990, kadry z filmu HDTV, 57:11 min, Zbig Vision oraz Ex Nihilo, współprodukcja NHK, Canal + oraz PBS Great Performances      Zbigniew Rybczyński, „Tango”, 1980, kadry z filmu krtótkometrażowego, 35 mm, 8:14 min, SMFF Se-Ma-For

 

- Wystawa „Traktat o obrazie" jest niezwykłym zbiorem dokumentów pokazujących drogę artysty do końcowego rezultatu, jakim jest film. Zawiera szkice, rysunki, wykresy, zapis pomysłów i rozwiązań technicznych, prace bardziej naukowca niż artysty. Zbigniew Rybczyński porównywany jest nie bez racji do Leonarda da Vinci, który był wynalazcą, rozwiązywał problemy i stawiał sobie zadania, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał.

Wystawa zawiera kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe prace malarskie, a także projekcję słynnych filmów artysty, w tym kultowego „Tanga". Wystawa „Traktat o obrazie", przygotowana przez Centrum Sztuki WRO jest depozytem Art Stations Foundation. Była prezentowana w ADK (Akademie der Künste) w Berlinie, ZKM (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) w Karlsruhe, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, a na przełomie 2013/2014 roku w galerii Atlas Sztuki w Łodzi - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej

 

Galeria kadrów z wybranych filmów Zbigniewa Rybczyńskiego >>

 

Zbigniew Rybczyński w Atlasie Sztuki podczas wernisażu wystawy „Front Wschodni” według Józefa Robakowskiego, 14 września 2012, fot. Jan Janiak

Zbigniew Rybczyński - urodzony w 1949 roku w Łodzi, jest reżyserem filmów eksperymentalnych, operatorem i wykładowcą. Po ukończeniu liceum plastycznego w Warszawie pracował w Studiu Miniatur Filmowych. W 1969 r. podjął studia w PWSFTviT w Łodzi, gdzie uczestniczył w działaniach Warsztatu Formy Filmowej. Wszystkie swoje najważniejsze filmy, łącznie z „Tangiem", za które jako pierwszy polski twórca otrzymał Oscara (1983), zrealizował w SE-MA-FORze w Łodzi. Po przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych tworzył prace techniką wideo i High Definition.

Niezwykłą popularność i przydomek Big Zbig zdobył jako autor wideoklipów do muzyki m.in. Simple Minds, Micka Jaggera czy Johna Lennona oraz innowacyjnych i urzekających wirtuozerią filmów „Steps" (1986), „Czwarty wymiar" (1988) i „Orkiestra" (1990), które przyniosły mu wielkie uznanie światowej krytyki i publiczności. Od 1987 do 1994 roku prowadził własne studio, które wyposażył w najnowocześniejszą wówczas aparaturę HDTV. Oprócz Oscara, Rybczyński ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. Emmy, The Golden Gate Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, nagrody Electronic Cinema Festival w Tokio i w Montreaux, MTV, American Video Awards, Monitor Awards czy The Billboard Music Video Award. Za „Orkiestrę" otrzymał nagrodę Prix Italia przyznawaną produkcjom telewizyjnym za najwyższe wartości artystyczne.

Pracował na wielu uczelniach: PWSFTviT w Łodzi, Columbia University w Nowym Yorku, Akademii Sztuki Medialnej (KHM) w Kolonii, obecnie jest profesorem na Yoshiba University of Art and Design w Tokio.

Jednocześnie Rybczyński prowadził badania nad obrazem i efektami specjalnymi, które doprowadziły go do własnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego, zastosowanych w przemyśle filmowym i telewizyjnym i przyniosły autorowi amerykańskie patenty techniczne.

Rybczyński w roku 2008 otrzymał od Ministra Kultury medal Gloria Artis, Łódzka Szkoła Filmowa przyznała mu tytuł doktora Honoris Causa, otrzymał również przyznawaną przez kolegium artystów prestiżową nagrodę im. Katarzyny Kobro.

 

              Zbigniew Rybczyński, „Palmuz”, 1973, kadr z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 9:38 min, SMFF Se-Ma-For       Zbigniew Rybczyński, Plamuz, 1973, kadry z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 9:38 min, SMFF Se-Ma-For

Więcej o artyście i jego twórczości

na stronie artysty Zbig Vision >>

oraz

Culture.pl >>

 

Fotorelacja - spotkanie autorskie za Zbigniewem Rybczyńskim  >>

Fotorelacja - wernisaż wystawy "Traktat o obrazie" >>

 

Wystawa trwa od 15 kwietnia do 11 maja 2014.

______________________________________________________________________

Dzięki uprzejmości:

   logo art station foundation 5050            logo wro art center

________________________________________________________________________

Patronat medialny:

  logo artinfo      logo artluka     

      logo exit             logo gazety wyborczej

___________________________________________________________________

Monitory na wystawę "Traktat o obrazie" udostępniły:

logo Fundacji Ludzie-Innowacja-Design

 

Designbank

 

oraz

Bielskie Centrum Kultury i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

_________________________________

Wystawę zapowiadają i opisują media (wybór):

"Albo dobrze albo wcale". Rozmowa ze Zbigniewem Rybczyńskim. Rozmawia Łukasz Kałębasiak, "Relacje-Interpretacje" nr 2 czerwiec 2014, str. 1 - 5 (.pdf>>)

"Zdobywca Oscara: Kino 3D bez przyszłości", ze Zbigniewem Rybczyńskim rozmawia Łukasz Kałębasiak, "Gazeta Wyborcza" Katowice, str. 5, pdf>>
czytaj także na Gazeta.pl >>

Zbigniew Rybczyński, "O eksperymentowaniu z obrazem...", "Artinfo.pl", fotorelacja, fot. Krzysztof Morcinek >>

TVP KULTURA, "Informacje Kulturalne", 18.04.2014, emisja od 8'12'' >>

TVP Katowice, Aktualności, 17.04.2014, godz. 22.00, emisja od 10'40'' >>

"Traktat o obrazie " Zbigniewa Rybczyńskiego w Bielsku-Białej, Culture.pl >>

Artinfo.pl >>

O.pl /News >>

"Proces twórczy Zbigniewa Rybczyńskiego na wystawie w Bielsku-Białej", PAP/TVP.pl >>

"Dziennik Zachodni"/PAP  >>

Agnieszka Obszańska, "W telefonicznym skrócie"/ Radiowy Dom Kultury, "Trójka", Polskie Radio Program 3, 5.04.2014, wystawę zapowiada Agata Smalcerz (emisja od 6' 33'') >>

"Gazeta Wyborcza" Katowice, "Co Jest Grane", 11-17.04.2014, str. 13, a także na gazeta.pl >>

Wydarzenia, o których będzie głośno w najbliższych dniach. Jeśli nawet nie dotrzecie, to powinniście o nich wiedzieć.
Wybiera Ania Luboń, szef Działu Kultury ELLE (10.04.2014) elle.pl >>

_____________________________________________________________________

Wiosenne prezentacje sztuki filmowej i multimediów w Galerii Bielskiej BWA

"Wystawa prac Zbigniewa Rybczyńskiego - osławionego Oscarem za kultowe już „Tango" wielkiego nowatora w dziedzinie sztuki filmowej - stała się dla Galerii Bielskiej BWA pretekstem do szerszego zajęcia się tematem filmu, animacji i nowych technologii multimedialnych. Bielsko-Biała jest przecież miastem, gdzie w 1947 roku powstało najstarsze w Polsce studio filmów animowanych, produkujące filmy dla dorosłych! W tym samym roku w Łodzi, w prywatnym mieszkaniu zostało założone Studio Filmów Kukiełkowych, w 1960 roku przekształcone w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For (z którym przez wiele lat związany był Zbigniew Rybczyński).
Prezentacje filmowe w Galerii Bielskiej BWA obejmują zarówno międzynarodowe festiwale: filmów krótkometrażowych - dokumentalnych, eksperymentalnych i animowanych czy sztuki wideo, jak i unikatowe pokazy artystyczne i warsztaty. Pozwoli to widzom na szerszy i głębszy kontakt z obrazem ruchomym tworzonym w najnowocześniejszych technologiach oraz z najciekawszymi dokonaniami artystycznymi w dziedzinie sztuki filmowej (krótki metraż)".

                                                Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

 

Galeria proponuje wiosną 2014 roku:

- 22. Europejski Festiwal Filmowy  Euroshorts 2013 (18-20 marca) >>
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy StopTrik 2013 (animacja poklatkowa, 3 kwietnia) >>
- Objazdowy Festiwal Etiuda&Anima, czyli prezentacja filmów nagrodzonych i wyróżnionych podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2013 (16 maja) >>
- Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02 (8 maja) >>
- 30 maja odbędzie się w galerii pokaz stworzonego specjalnie dla Bielska-Białej eksperymentalnego filmu Alicji Żebrowskiej i Jacka Lichonia >>

- ponadto w dniach 14-16 kwietnia odbędą się w galerii warsztaty animacji, które poprowadzi Marian Cholerek - artysta, jeden z filarów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz warsztaty pisania scenariusza filmowego pod okiem Tomasza Gruszczyka, a także pokaz i warsztaty visual dj, które poprowadzi VJ Malaga.

Wydarzenia te należą do programu odbywającego się w dniach 14, 15 i 16 kwietnia 2014 roku 2. Uczniowskiego Kongresu Kultury w Bielsku-Białej, którego gościem honorowym będzie także Zbigniew Rybczyński, a który odbywa się w tym roku pod hasłem "Moje miasto, animacje..."

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>