FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2013

6 lutego do 2 marca 2014


_________________________

w Regionalnej.tv >>

____________________________

Fotorelacja z wernisażu >>

_________________________


English version

_________________________________________________________________________

Fotografia dzikiej przyrody

 

 

„Fotografia Dzikiej Przyrody/Wildlife Photographer of the Year" jest jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie, który organizowany jest rokrocznie począwszy od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide.

 

copyright Marc Steichen, Luksemburg, Sen na jawie, z borsukiem w tle

 

Każdarazowo wynikiem konkursu jest wystawa z najlepszymi, nagrodzonymi zdjęciami, która prezentowana jest w wielu państwach i miastach na całym świecie.

Po jesiennym rozstrzygnięciu konkursu (15 października 2013 roku) i uroczystej gali oraz wystawie w Natural History Museum w Londynie, w 2014 roku wystawa odbywa swoje tournée po świecie, w tym także - już po raz dwunasty- po Polsce. Po raz 11. kolejna wystawa pokonkursowa Fotografii Dzikiej Przyrody zostanie pokazana w Galerii Bielskiej BWA.
Tegoroczne zwycięskie prace wyselekcjonowano z blisko 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów. Obecna edycja konkursu obejmowała aż 16 kategorii i 2 nagrody specjalne. Wystawę tworzy 100 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w tych grupach.

 

copyright Greg du Toit, RPA, Tajemnicza natura słoni

 

Główna nagroda i tytuł "Fotografa Dzikiej Przyrody 2013" (Wildlife Photographer of the Year) zostały przyznane Gregowi du Toit z RPA za zdjęcie „Tajemnicza natura słoni" . Greg spędził 10 lat robiąc zdjęcia słoniom i poszukując idealnego ujęcia ich stada. Przewodniczący jury konkursu, Jim Brandenburg, tak wytłumaczył ten wybór: „Zdjęcie Grega w jednej chwili przeniosło nas na afrykańskie równiny. Zostało wybrane za jego doskonałość techniczną, jak i niepowtarzalny moment, który udało mu się uchwycić. Jest to naprawdę strzał zdarzający się raz w życiu".
Nagroda „Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2013" (Young Wildlife Photographer of the Year) trafiła tym razem do 14-letniego Udayana Rao Pawara z Indii za zdjęcie rodziny krokodyli pt. „Maleństwa na głowie". Udayan zrobił to zdjęcie nad brzegiem rzeki Chambal w Madhya Pradesh w Indiach. „O świecie zobaczyłem tę scenę. Matka uniosła się nad powierzchnię z mrocznych głębin rzeki, w odpowiedzi na gardłowe dźwięki maleństw, które zaraz potem rzuciły się w jej stronę i wspięły się na jej odsłoniętą głowę".
Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów - Łukasz Bożycki z Warszawy za zdjęcie pt. „Oko ropuchy" otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt", a fotografia Mateusza Piesiaka z Wrocławia pt. „Ostatni blask światła" uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych - „15 - 17 lat". Mateusz Piesiak w wystawie FDP prezentuje sie juz po raz drugi: w 2011 roku za zdjęcie pt. "Siła oporu" otrzymał tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody.

 

copyright Mateusz Piesiak, Polska, Ostatni blask światła

 

Celami przyświecającymi organizatorom konkursu i wystawy jest inspirowanie coraz to nowszych pokoleń fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także prezentowanie zgromadzonych zdjęć ludziom na całym świecie - ukazywanie im wspaniałości, dramatyzmu i różnorodności życia na Ziemi oraz pobudzenie do dbałości o jej przyszłość.

Sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA są - już po raz szósty - Zakłady Tłuszczowe „Bielmar" Spółka z o.o. w Bielsku-Białej.
Dzięki temu wstęp na tę niezwykle popularną wystawę jest bezpłatny.
Galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku wystawę można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - w godz. 10.00-18.00.
Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014 roku.Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide:

 


Logo Natural History Museum
   Logo Wildlife Magazine

 

Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Minister Środowiska

Sponsor wystawy: 

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie


Organizacja wystawy w Polsce:
Logo Zegart


Patronat medialny wystawy:
Foto Kurier  Fotopolis.pl  Poznaj Świat miesięcznik

 

Więcej na stronie internetowej polskiej edycji wystawy: www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

 

Sponsor wystawy w Bielsku-Białej:

 

www.bielmar.pl

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>