DZIEŃ KOBIET - CZY MAMY CO ŚWIĘTOWAĆ?

Wystawy, film, wykłady

Sobota, 10 marca, g. 17.30
Wstęp wolny


Spotkanie mówiące o kobietach świata.
Jak żyją, jak są traktowane, jakie mają problemy i radości.

* 17.30 - zwiedzanie wystaw:
Carole Benzaken - "Saviv saviv" / "Wokół, wokół"
Agata Zbylut - "Nic nie jest takie jak mówią"
Po wystawach oprowadza Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

* 18.00 - Kobiety w Indiach
Projekcja filmu „Niechciane" /„Undesired"

Film mówi o dyskryminacji kobiet ze względu na płeć w Indiach. Jego autorem jest argentyński fotoreporter Walter Astrada. Film powstał w 2010 roku dzięki grantowi Fundacji Alexia z USA, znanej z działań dotyczących pokoju na świecie, tolerancji i międzykulturowego zrozumienia. Fundację założyła rodzina Tsairisów, by upamiętnić swoją córkę Alexię, zaangażowaną w działania na rzecz pokoju na świecie, obiecującą studentkę fotoreportażu, która zginęła w ataku terrorystycznym na samolot Pan Am podczas lotu nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku. Poprzez granty i stypendia, fundacja wspiera fotoreporterów, jako tych, którzy, reagując na niesprawiedliwość, mogą przyczynić się do zmian na świecie.

 

Undesired /Niechciane, copyright by Walter Astrada, 2010, kadr z filmu

 

Po projekcji filmu zapraszamy na dwa wykłady poświęcone kobietom.

*18.30 - „Walka o wolność - niewolnictwo kobiet w Afryce"

Wykład wygłosi Natalie Menezes, współzałożycielka Fundacji Idee (Afryka)

Fundacja Idee podejmuje działania przeciwko współczesnym formom niewolnictwa w Centralnej i Zachodniej Afryce i handlowi ludźmi, przyczynia się do uwalniania ludzi, ofiarom oferuje pomoc i edukację. Natalie Menezes urodziła się w Afryce Południowej. Mieszkała i pracowała m.in. w Argentynie, Peru, Kostaryce i Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej.

 

*19.15 - „Transformacja - kryzys - codzienność. Bez kobiet to się nie uda"

Wykład wygłosi dr Małgorzata Tkacz-Janik - feministka, kulturoznawczyni, wykładowca akademicki, lider społeczny, związana z partią Zieloni 2004, radna Sejmiku Śląskiego w Katowicach.

 

Organizatorem wydarzenia jest powstała niedawno w Bielsku-Białej Fundacja Pozytywnych Zmian, której założycielkami są Alina Kula i Anna Chęć, znane z zaangażowania w działania prokobiece oraz związane z sytuacją kobiet, organizatorki festiwalu Vagina Dentata Fest.

Anna Chęć - z wykształcenia kulturoznawczyni i fotografka. Podejmuje działania dotyczące ekologii, praw człowieka, równości płci, praw zwierząt, edukacji obywatelskiej. Od 1997 roku związana z organizacjami pozarządowymi w Polsce, Belgii, Anglii, oraz Gruzji. Obecnie członkini zarządu  Fundacji Pozytywnych Zmian w Bielsku-Białej , trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej, członkini Grupy Artystycznej Adżika, Stowarzyszenia Lokalnych Liderów Grup Obywatelskich, Stowarzyszenia Montaż, Grupy Fotograficznej Globika Kollektiff, współredaktorka Magazynu Kultury „Most".

Alina Kula - absolwentka Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu,  pracowniczka i działaczka organizacji pozarządowych. Współorganizatorka wykładów, spotkań filmowych, happeningów i dyskusji promujących feminizm oraz równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Członkini Grupy Artystycznej Adżika, Grupy Inicjatyw Genderowych Śląsk. Obecnie członkini zarządu Fundacji Pozytywnych Zmian w Bielsku-Białej. Wegetarianka, ma jednego kota.

Fundacja Pozytywnych Zminan

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>