Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2011

18 czerwca - 28 sierpnia 2011


Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych

Wirtualna panorama >>

Relacja w TV Bielsko>>

 

TV Bielsko >>

Fotorelacje: ● z wernisażu  z ekspozycjiArtura Strąka

 

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2011
pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta

Druga edycja Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych stanowi różnorodną prezentację twórczości artystów z Bielska-Białej i regionu bielskiego. BFSW jest kontynuacją dawnych wystaw bielskiego środowiska plastycznego, które przez lata odbywały się w formie jesiennych i wiosennych salonów sztuki. Pierwsza edycja festiwalu w obecnej formule odbyła się w 2007 roku i wzięło w niej udział 140 artystów. Na tegorocznej wystawie zostały zaprezentowane 263 dzieła 148 twórców z Bielska-Białej i regionu bielskiego, ale również tych, którzy wywodząc się z bielskiego środowiska plastycznego nadal czują z nim silne więzi, choć mieszkają gdzie indziej.

Interdyscyplinarnego charakteru nadaje festiwalowi pokaz prac z różnych obszarów sztuki wizualnej: od malarstwa, rysunku i grafiki, poprzez rzeźbę, fotografię, performans, aż po sztukę nowych mediów z wideo na czele. Jedna z prac znalazła swoje miejsce w przestrzeni publicznej miasta Bielska-Białej jako instalacja zapachowa, inna została zrealizowana na górskiej polanie - w Galerii można obejrzeć jej dokumentację.

Większość prac prezentowanych jest w Galerii Bielskiej BWA - tutaj pokazane zostały dzieła z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, fotografii i wideo. W Galerii „de facto" oraz EXPE Galerii Eksperymentalnej przy rynku zostały zaprezentowane prace graficzne, fotografia i wideo. W Muzeum na Zamku Sułkowskich już od 8 czerwca dla zwiedzających dostępna jest wystawa ceramiki. Z kolei 4 czerwca zakończyła się wystawa w Galerii Fotografii „B&B" pt. „Fotografia młodych", wpisująca się w program festiwalu.

 

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, ekspozycja w Galerii Bielskiej BWA

 

Tegoroczny festiwal ma charakter szczególny, odbywa się bowiem w roku jubileuszowym 100-lecia ZPAP oraz 65-lecia bielskiego Okręgu ZPAP. Te rocznice stały się znakomitą okazją do nagrodzenia zasłużonych artystów. Podczas wernisażu zostały wręczone: Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej dla Alfreda Biedrawy oraz Nagrody Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej dla Jadwigi Smykowskiej i Zdzisława Kudły za całokształt pracy twórczej. Dyrektor Galerii Bielskiej BWA spośród uczestników wystawy wybrała Czesława Wieczorka, jako jednego z najciekawszych twórców, któremu zaproponowała indywidualną wystawę twórczości w 2012 roku.

 

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, ekspozycja w Galerii Bielskiej BWA

 

Otwarcie festiwalu wiązało się również z promocją najnowszych wydawnictw Galerii Bielskiej BWA, związanych z zakończeniem projektu „Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów", realizowanego przez Galerię w latach 2008-2011 we współpracy z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol, współfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz Gminę Bielsko-Biała. W ramach projektu zostały wydane: „Miłośnicy, znawcy, koneserzy lub przechodnie" Tomasza Warczoka i Łukasza Trembaczowskiego, „Identyfikacja klastrów w biznesie kreatywnym regionu bielskiego i określenie ich potrzeb w zakresie wsparcia ze strony sektora publicznego", „Lokomotywa. Wpływ kultury na rozwój lokalny" oraz najświeższy z nich wszystkich, album prezentujący „Kolekcję sztuki Galerii Bielskiej BWA".

Festiwalowi towarzyszyć będzie katalog zawierający noty biograficzne, reprodukcje prac 148 autorów oraz dokumentację fotograficzną ekspozycji.

Autorem logo Festiwalu jest Piotr Wisła.

Organizatorami festiwalu są Galeria Bielska BWA oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała; partnerami Muzeum w Bielsku-Białej, Galeria Fotografii „B&B" i Galeria „de facto". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Województwa Śląskiego.

Artyści biorący udział w wystawie >>

Wystawy festiwalowe:

- Galeria Bielska BWA: 18 czerwca - 28 sierpnia (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, wideo);

- Muzeum w Bielsku-Białej: 8 czerwca - 21 sierpnia (ceramika)

- Galeria Fotografii B&B: 13 maja - 4 czerwca - „Fotografia młodych"

- Galeria „de facto", EXPE Galeria Eksperymentalna: 18 czerwca - 28 sierpnia (grafika, fotografia, wideo);

 

 

 

  65 lat Okręgu ZPAP Bielsko-Biała

_________________________________________

Zgłoszenia do udziału w Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2011 nadesłało 148 artystów. Wszystkie zgłoszenia zostały przyjęte - artyści uzyskali kwalifikację do uczestniczenia w wystawie.
Wybór prac na wystawę dokonany zostanie w trakcie aranżacji ekspozycji. Każdy artysta uczestniczący w festiwalu będzie reprezentowany przez przynajmniej jedno swoje dzieło.
Prace należy dostarczyć organizatorom w terminie regulaminowym (1-10 czerwca br).

_______________________________________

Gmina Bielsko-Biała Galeria Bielska BWA ZPAP Muzeum w Bielsku-Białej Galeria Fotografii B&B Galeria de facto Galeria Expe CIŚT

 

Śląskie. Pozytywna energia

 

 

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Województwa Śląskiego

 

 

Zaproszenie do udziału w BFSW, regulamin, krótka historia wystaw środowiskowych

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>