"Erotikon"

pokaz filmu niemego z muzyką graną na żywo przez Pana Stiana


14 lutego, godz. 19.00

Kadr z filmu Erotikon, 1929, reż. Gustav Machaty  Kadr z filmu Erotikon, 1929, reż. Gustav Machaty  Kadr z filmu Erotikon, 1929, reż. Gustav Machaty

 

W wieczór walentynkowy Galeria Bielska BWA oraz Stowarzyszenie Kulturalne B!Loud zaprasza na pokaz filmu niemego „Erotikon" z 1929 roku w reżyserii Gustava Machatego. „Erotikon" jest jednym z najsłynniejszych czechosłowackich filmów okresu niemego. Fabuła została oparta na skomplikowanym związku miłosnym pięknej kobiety z prowincji, która zostaje uwiedziona przez próżnego światowca. Obraz przeszedł do legendy dzięki swoim - szokującym w latach 20-tych - scenom miłosnym i pozbawionej tabu historii obyczajowej. Mimo to po pewnym czasie film został zapomniany na długie lata, aż do lat 80. ubiegłego wieku, gdy o „Erotikonie" i Machatym znowu zrobiło się głośno, wraz z odnalezieniem kopii filmu w Czechach.

Podkład  muzyczny do filmu wykona Pan Stian (właściwie Sebastian Pypłacz). W 2004 roku stworzył grupę Trafri, która skupiała się początkowo wokół kwartalnika internetowego - Magazyn Wolnych Myśli. W ciągu następnych lat brał udział w projektach artystycznych, wieczorach autorskich, a kilka z jego wierszy zostało wydanych w zbiorczych tomikach, skupiających młodych śląskich poetów. W 2009 roku ukazał się jego debiutancki album pod szyldem Pan Stian. Jego utwory zawierają wiele elementów ambientu, muzyki psychodelicznej i gitarowej.

Pokaz filmu „Erotikon" odbędzie się w ramach spotkań Kręgu Przyjaciół Sztuki, inicjatywy projektu „Lokomotywa - strategia rozwoju", finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy.

 14 lutego, godz. 19.00

Wstęp wolny!

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>