Spotkanie z Jackiem Proszykiem. O synagogach, modlitwach i ceremoniach oraz życiu społeczności żydowskiej w Bielsku i Białej

3 grudnia o godz. 17.00 (wstęp wolny)


Jacek Proszyk od 15 lat gromadzi informacje dotyczące historii społeczności żydowskiej oraz przedwojennych ruchów religijnych na terenie Bielska-Białej. Na podstawie zebranych informacji i materiałów archiwalnych od trzech lat przygotowuje parateatralne przedstawienia w Teatrze Polskim. Był także inicjatorem wyeksponowania na fasadzie Galerii Bielskiej BWA wielkoformatowych archiwalnych zdjęć synagogi w Bielsku, w 70. rocznicę zburzenia jej przez Niemców. Zdjęcia będą eksponowane do końca grudnia 2009 roku.

W świadomości mieszkańców Bielska-Białej istnieją dwie synagogi - postępowe w Bielsku przy ul. 3 Maja i w Białej przy ul. Krakowskiej. Jednak wielka przed II wojną światową społeczność żydowska miast nad Białą nie mogła pomieścić się tylko w tych dwóch obiektach. Gdzie zatem się jeszcze spotykali? Jak wyglądały ich modlitwy i ceremonie religijne? O tym opowie miłośnik historii i kultury Żydów bielskich Jacek Proszyk. Poza tym będzie to także opowieść o codziennych radościach i troskach bielskich i bialskich Żydów, o tym, jak wyglądało ich życie, czym się zajmowali, gdzie odpoczywali a gdzie modlili.

 

Mieszkańcy Bielska w okresie międzywojennym. Fotografia ze zbiorów Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu

 

W trakcie spotkania nie braknie także informacji o historii synagogi postępowej w Bielsku. Na jej miejscu wybudowano Pawilon Plastyków, który - po rozbudowie - stał się siedzibą Galerii Bielskiej BWA. Będzie można także obejrzeć wiele archiwalnych zdjęć.

 

Synagoga w Bielsku, fot. ze zbiorów prywatnych Jacka Proszyka

 

 

Zdjęcia ze spotkania z Jackiem Proszykiem

patrz: "70 lat po zburzeniu bielskiej synagogi"

patrz: Wykłady i spotkania

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>