Jadwiga Mydlarska-Kowal. MASKI RZECZYWISTOŚCI

8 maja - 6 czerwca 2010


Wirtualne panoramy

Wystawa scenografii towarzysząca XXIV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej, organizowanemu przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej (22-26 maja br.). Zostały na niej zaprezentowane lalki, kukły, projekty scenograficzne i rysunki stworzone przez wybitną scenografkę Jadwigę Mydlarską-Kowal.

Zmarła przed dziewięcioma laty artystka wykonała ponad sto scenografii dla teatrów lalek i dramatycznych. "Odwołują się do poetyki snów, naszej podświadomości, mają niesamowitą psychologiczną głębię" - tak o scenografiach Jadwigi Mydlarskiej-Kowal mówi Wiesław Hejno, reżyser i wieloletni dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, z którym artystka współpracowała przez wiele lat.

 

Wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, maj 2010, fot. K. Morcinek

 

Ta niezwykła para artystów rozwijała bodaj najtrudniejszą z form sztuki lalkarskiej - teatr dla dorosłych. Wiesław Hejno i Jadwiga Mydlarska-Kowal sięgali po repertuar kontrowersyjny, niebanalny, wymagający niekonwencjonalnej wyobraźni. Goethe, Witkacy, Kafka, Schulz, Szekspir - intrygowały widzów i recenzentów

                                                                                          Ewa Moroń, kurator

 

Tworzone przez artystkę lalki i rekwizyty znakomicie ilustrowały zarówno inscenizacje traktujące o problemach egzystencjalnych, jak i bajki o smokach i królewnach.
"Interesuje mnie teatr angażujący zarazem realizatorów i widzów, teatr magiczny i rytualny, teatr, w którym człowiek spotyka się ze swoimi wielkimi namiętnościami i niepokojami. Teatr, który hipnotyzuje. Teatr, gdzie słowo traci nadrzędność. Teatr, który działa na zmysły, intelekt i nerwy" - pisała Jadwiga Mydlarska-Kowal o swojej pracy dla teatru w tekście pt. "Scenograf w teatrze lalek".

 

Wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, maj 2010, fot. K. Morcinek

 

Wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, maj 2010, fot. K. Morcinek

 

Jadwiga Mydlarska-Kowal (1943-2001) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskała dyplom z malarstwa i grafiki u prof. Franciszka Bunscha. Uprawiała różne dziedziny plastyki: współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, projektowała ubrania, rysowała, ale przede wszystkim tworzyła niezapomniane scenografie. Została wyróżniona wieloma nagrodami na festiwalach teatralnych w Finlandii, Jugosławii i Niemczech. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze. Pracowała dla teatrów w Polsce, Niemczech, Finlandii i Danii.

 

Wystawę zrealizowało Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ekspozycja powstała ze zbiorów własnych centrum  i kolekcji Wrocławskiego Teatru Lalek.


Kuratorami są Ewa Moroń i Krystian Banik.

Zdjęcia z wystawy >>

Wystawa w programie "Nocy Muzeów"

8 maja - 6 czerwca 2010 (sala górna)

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>