Teresa Sztwiertnia - INNE MIEJSCA

23 czerwca - 26 lipca 2009


wernisaż: 23 czerwca, godz.18.30

Wystawa "Inne miejsca" prezentuje malarstwo olejne Teresy Sztwiertni z ostatnich 10 lat. Są to niezwykle osobiste obrazy z wędrówek artystki po włoskich miastach. Określenie „Inne miejsca" oznacza dla niej szukanie, ale też "budowanie", miejsc - miast, do których ucieka przed szarością i przypadkowością form. Będące echem włoskich wspomnień miasta Teresy Sztwiertni są symbolem doskonałości barw i kształtów. Malując swoje miasta - inne miejsca" - artystka "przedłuża" wędrówki po Chioggi, Wenecji, Padwie, Toskanii.
„Pośród zimna chronię się w krąg słońca" - mówi.

 Teresa Sztwiertnia, Białe miasteczko, 2008, olej na płótnie, 80x90 cm            Teresa Sztwiertnia, La storia della Cittá, Anghiari, 2007, olej na płótnie, 90x100 cm

Na płótnach widnieją symboliczne miasta-znaki z fragmentami murów i baszt, złociste w świetle słońca, jaśniejące rzędami białych domów z terakotowymi dachami, ale też odbijające światło księżyca i mrugające jednym oświetlonym oknem w nocy.
Pozostałe z 30. obrazów na wystawie, to także „miejsca", ale już nie miasta, tylko inne charakterystyczne dla malarstwa Teresy Sztwiertni wątki: magiczny krąg zwierząt, tajemne wrota i labirynty hut. Takie miejsca fascynują artystkę, sprawiają, że za każdym razem widzi je na nowo i notuje na płótnie. W jej malarstwie magicznym nie ma sztywnych reguł.
Realizm miesza się w nim z tajemnicą.


    Teresa Sztwiertnia, Złote miasteczko, 2001, olej na płótnie, 100x90 cm            Teresa Sztwiertnia, Miasto zwycięstwa, 2007, olej na płótnie, 90x80 cm


Teresa Sztwiertnia ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskała w 1974 roku w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego i Pracowni Liternictwa prof. Stanisława Kluski. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach, w tym w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień" (m.in. Złoty Medal w1984 roku). Wystawia w kraju i za granicą. Głównym nurtem jej zainteresowań jest malarstwo wpisujące się w nurt realizmu magicznego. Oprócz malarstwa zajmuje się także twórczością literacką.
Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

 

Wystawie towarzyszy album zawierający film DVD zrealizowany przez Witolda Adamczyka - portret filmowy Teresy Sztwiertni pt. "Inne miejsca" - oraz płyta CD z fotografiami obrazów prezentowanych na wystawie.
O swoim dokumencie Witold Adamczyk mówi tak: "Czy 'Inne miejsca' to miejsca wirtualne, czy magiczne? Czy można je tylko oglądać i „słuchać", czy też da się je zrozumieć? Patrząc 'gdzie' oraz jak powstają, jestem przekonany, że są konieczne".
Reżyseria: Witold Adamczyk
Muzyka: Andrzej Krzanowski, Grażyna Krzanowska.
Film na płycie DVD, czas trwania - 24 minuty.

 Witold Adamczyk, kadr z filmu Witold Adamczyk, kadr z filmu Witold Adamczyk, kadr z filmu

 

  Witold Adamczyk, kadr z filmu Witold Adamczyk, kadr z filmu Witold Adamczyk, kadr z filmu

23 czerwca - 26 lipca 2009 (sala dolna)

Zdjęcia z wernisażu

Zdjęcia z ekspozycji

Po wernisażu, o godz. 20.00, Noc Świętojańska w Galerii i koncert zespołu Dzień Dobry

W czwartek, 23 lipca, godz. 18.00
Finisaż wystawy
- prezentacja filmu "Inne miejsca"; spotkanie z Teresą Sztwiertnią, Witoldem Adamczykiem, reżyserem filmu oraz Grażyną Krzanowską, współkompozytorką i aranżerką muzyki do filmu.  

Zdjęcia z finisażu

powrót

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>