Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak - BECOMING

od 12 lutego do 8 marca 2009


Obrazy i fotografie z cyklu "Genderqueer"

Wystawa młodych krakowskich artystów, laureatów Grand Prix 38. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2007", organizowanego przez Galerię Bielską BWA, tworzących obrazy, fotografie i wideo. Nagrodzone na bielskim biennale portrety ich autorstwa: „I. i L." oraz „B." z cyklu „Genderqueer", uznane zostały za ważny i ciekawy głos w dyskusji o problematyce „gender" i „queer" oraz za próbę rozbicia sztywnych schematów kulturowych w postrzeganiu człowieka. Wystawa „Becoming" została przygotowana przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie i tam miała swoją premierę jesienią 2008 roku.

To pierwsza tak obszerna, indywidualna wystawa Lidii Krawczyk i Wojtka Kubiaka, jak również pierwsza kompleksowa prezentacja (malarstwo, fotografia, wideo, rzeźba) cyklu „Genderqueer", nad którym artyści pracują od 2006 roku, a który jest próbą zobrazowania pojęć i sytuacji wymykających się obowiązującym kulturowo definicjom płci i seksualności. Odnosi się do problemu tożsamości człowieka.
Trzonem wystawy jest seria wielkoformatowych malarskich portretów osób „przebranych za płeć". Nieprzypadkowy jest angielski tytuł - słowu „becoming" najbliższe jest polskie „stawanie się"; pojecie to obejmuje też ciągły ruch: przemienianie się, dopasowywanie, poszukiwanie własnego „ja", własnej tożsamości.
Zdaniem kuratorki wystawy Beaty Nowackiej-Kardzis, w projekcie nie chodzi o to, by widz po prostu odgadywał płeć osoby przedstawionej na obrazie czy fotografii, lecz o przekroczenie obowiązujących w kulturze definicji płci i seksualności, o dokonanie pewnego wysiłku, by dostrzec nowe znaczenia i otworzyć się na nowe interpretacje. Wystawa może stać się pretekstem do „zabawy" w płeć, czy też poszukiwaniem „trzeciej płci", ale ważne jest, by była to zabawa z morałem. Jego sednem byłoby przełamanie stereotypów myślenia, wpadnięcie - a także wydostanie się - z pułapki własnych kategoryzacji tego, co kobiece i męskie. „Flirt" z kulturową i biologiczną płcią przybiera na wystawie wymiar smutnej konfrontacji z rzeczywistym dualizmem i społeczno-kulturowym stanem faktycznym.
Projekt odnosi się do zagadnień zaczerpniętych z dyskursu genderowego (teoria społeczno-kulturowej tożsamości płci) i queerowego (teoria odmienności). Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak mówią o nim: „Jego zadaniem jest próba zbadania relacji zachodzącej pomiędzy znakiem i jego znaczeniem, pomiędzy wizerunkiem człowieka i tym, co ów obraz o nim mówi. Założeniem przedsięwzięcia jest unikanie jasnych i wyraźnych wyjaśnień dotyczących określonych przedstawień. Zależy nam, aby widz wpadł w pułapkę własnych kategoryzacji".
Za niezwykle ważne w tym projekcie artyści uznali przekroczenie pewnego schematu myślowego, który zawsze wymusza komunikację nie między ludźmi, lecz między płciami.
Osoby prezentowane na obrazach oraz fotografiach nie są fikcyjnymi bohaterami. Wzięły one udział w projekcie „Genderqueer" z wewnętrznej potrzeby podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi.
Lidia Krawczyk (urodzona w 1979 roku) jest absolwentką Instytutu Sztuk Audiowizualnych oraz Podyplomowych Studiów Gender na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się krytyką feministyczną. Jest współredaktorką internetowego czasopisma naukowego „uniGENDER". Wojtek Kubiak (1978) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2003 roku pracuje jako asystent na macierzystej uczelni. Feminista. W 2004 roku otrzymał Grand Prix Triennale Młodego Malarstwa im. Mariana Michalika w Częstochowie. Był nominowany do konkursu im. Eugeniusza Gepperta i nagrody „Arteonu". Laureat Stypendium Ministra Kultury (1999, 2003/2004), Stypendium Grazelli (2007) oraz Stypendium Młoda Polska (2008).
Kurator wystawy - Beata Nowacka-Kardzis.

Wystawa trwa od 12 lutego do 8 marca 2009 roku (sala górna).

 

     Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak, R., 2008, olej na płótnie, 195 x 195 cm     Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak, G., 2007, olej na płótnie, 195 x 195 cm

     Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak, L., 2007, olej na płótnie, 195 x 195 cm     Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak, J., 2008, olej na płótnie, 195 x 195 cm


Oprowadzanie kuratorskie - fotorelacja

powrót

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>