Tomasz Jędrzejko - SACRUM?


21 października - 29 listopada 2016 (Klubokawiarnia Aquarium)


Wystawa grafiki Tomasza Jędrzejki, której tytuł - zakończony znakiem zapytania - nawiązuje do poszukiwania we współczesnym świecie Sacrum, do prób zrozumienia istoty życia, metafizyki egzystencji.

Tomasz Jędrzejko: - Cykl "Sacrum?", którego realizację rozpocząłem w 2015 roku, odnosi się do poszukiwania sensu własnej egzystencji, co dla mnie oznacza także dążenie do doskonałości, Sacrum właśnie. To dążenie posiada wiele kontekstów, nie tylko metafizycznych - także realnych, przyziemnych, często związanych z utratą sensu.
Kolejna praca powstaje zawsze w konkretnej przestrzeni, na co pozwala nie tylko idea, ale także charakter modularny cyklu. Przyjechałem do Galerii Bielskiej BWA i przestrzeń, w której się znalazłem, okazała się wyjątkowo sugestywna, stąd w pracy, którą prezentuję obecnie w Aquarium, nawiązanie do ruchu, ale też ulotności chwili, przemijania, czy też pewnej tymczasowości w przestrzeni.

 

Tomasz Tobolewski, opisując twórczość Tomasza Jędrzejki, mocno akcentuje, iż dla tego artysty sztuka oznacza zrozumienie i poznanie, a w centrum jego zainteresowań znajduje się człowiek zawieszony pomiędzy dychotomią ciała i ducha. Prace artysty jawią się niczym przedstawienia mistyczno-artystyczne.
„Zanurzamy się w abstrakcyjnej geometrii niekończącego się świata poddawanego precyzyjnym zabiegom matematycznego porządkowania. W owej przestrzeni głębokiego, przejmującego milczenia, w metafizycznym napięciu... biegnie człowiek. Bieg jest dla Tomka filozofią życia, jest próbą zmierzenia fizycznych granic człowieka. Jest oczyszczeniem i uwolnieniem, jest zmaganiem duchowym pełnym wątpliwości. To proces zanurzania, zapadania się w głąb siebie. To doświadczanie siebie jako podmiotu, a także przedmiotu kreacji" - pisze o grafikach Tomasza Jędrzejki Tomasz Tobolewski w tekście do wystawy "Głowacki. Jędrzejko. Sacrum?" (2015, Łódź, Galeria OFF).

 

Tomasz Jędrzejko, praca z cyklu SACRUM?, 2016, druk cyfrowy, 200 x 400 cm

 

Tomasz Jędrzejko urodził się w 1979 roku w Bielsku-Białej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2000-2005). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego, Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Od 2005 do 2008 roku pracował jako asystent w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera w ASP w Łodzi. W 2011 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie jest nauczycielem akademickim w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Laureat kilku nagród i wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach. Uczestnik najważniejszych wydarzeń artystycznych z zakresu grafiki artystycznej odbywających się w kraju m.in.: Salonu Plakatu Polskiego (2005, 2007, 2011, Muzeum Plakatu w Wilanowie), Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2006), Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2006, 2009), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej w Krakowie (2006, 2009, 2012). Miał ponad 20 wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentował na ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
W swej twórczości koncentruje się na rozwijaniu zagadnień związanych z op-artem, minimal-artem i abstrakcją geometryczną. Do najbardziej cenionych przez kolekcjonerów prac i cykli graficznych Tomasza Jędrzejki należą: inspirowana sztuką Dalekiego Wschodu „Kobieta z wydm (2004), „Magia koła" (2004), „Dematerializacja koloru" (2005) oraz „Obiekty metafizyczne" (2010). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, BWA w Katowicach, Triennale Grafiki w Krakowie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Maratończyk, triatlonista.

 

więcej na stronie artysty >> http://www.tomaszjedrzejko.pl/aktualnosci/

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>