Ewa Zawadzka MATERIA CISZY

26 lutego - 3 kwietnia 2016


fotorelacja z wernisażu >>

English version

 

26 lutego - 3 kwietnia 2016

Indywidualna autorska wystawa Ewy Zawadzkiej prezentująca obrazy i fotografie z lat 2003-2015. Mottem wystawy jest łacińska sentencja „Sufficit unum lumen in tenebris" („Wystarczy jeden promień światła, aby rozświetlić ciemność"), podkreślająca niezwykłą rolę światła a zarazem mroku, obecnego w pracach artystki.

„Nad gromadzonym od czterdziestu lat multidyscyplinarnym zbiorem dzieł Ewy Zawadzkiej sprawuje kontrolę szczególna narracja - odniesienie do świata zdestruowanych form materialnej tkanki odhumanizowanego budownictwa. Kierująca się zasadą linearnej ciągłości twórczość (...), niesie ze sobą szczególną „pamięć" materiału, jakim jest beton, budulec szczególnie powiązany z modernizmem i wiekiem XX. Artystka czyni go podstawowym hasłem autorskiego słownika wizualnego, odkrywa potencjał nieestetyczności, obserwuje jego strukturę i plastyczne właściwości, a przede wszystkim akcentuje niepowtarzalność faktur. Poprzez starannie opracowane zabiegi, wzmacniające przekaz malarskim czy graficznym efektem, odsyła zarówno do konsystencji chropowatych, gruboziarnistych skór betonowych bloków, gdzieniegdzie naznaczonych wzorem oszalowania, jak i zwraca uwagę na tkankę brył, których powierzchnię pokryły dziesiątki drobnych porów..." - pisze Marek Meschnik w tekście „Wyobrażeniowy potencjał rzeczy", zamieszczonym w katalogu towarzyszącym wystawie pt. „Ewa Zawadzka. Malarstwo 2003-2015", wydanym przez Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki w Sosnowcu (2015).

 

Ewa Zawadzka, z cyklu Materia ciszy, 2014, olej, płótno, 110x100

 

- „Myślę, że w mojej twórczości wiele rzeczy dzieje się intuicyjnie. Od rysunku, który lubiłam, przeszłam do grafiki - angażując się w taki sposób wypowiedzi na wiele lat, choć z wieloma sukcesami. Do momentu, kiedy poczułam, że potrzebuję nowych wyzwań, przygody, walki z innym - nieznanym mi tworzywem. Od kilku lat dobrze się czuję w obszarach malarstwa - głębokich strukturach, monochromatycznym, ale jednak kolorze, oraz w dużych formatach. A to było mi potrzebne - syntetyczne, monumentalne kompozycje" - powiedziała Ewa Zawadzka.

 

Ewa Zawadzka, z cyklu Czarne pejzaże, 1994, ołówek, 70x100

 

Wypełnianie światłem i mrokiem znanych z codzienności surowych betonowych brył pozwala artystce na tworzenie obrazów zachwycających prostotą i harmonią kompozycji. Jednak inspirujące ją realistyczne betonowe ściany nabrały obecnie nowych znaczeń - obok artystycznych czy filozoficznych, pojawiły się także odniesienia kulturowe i społeczne, związane z zakorzenioną w podświadomości człowieka potrzebą „odgradzania się", czy też stawiania murów przed obcymi.

- „Na świecie wciąż rosną nowe mury i zasieki, które mają służyć walce z terrorem i przemytem, ale w istocie bronią świat bogatych przed falą globalnej nędzy. I jak napisał znany brytyjski publicysta Julian Borger: „Ludzi zajmujących się pisaniem traktatów pokojowych wyręczają teraz producenci betonu"*.

Skąd w ludziach ta chęć do stawiania murów, oddzielania się od innych, budowania obszarów zamkniętych? Pokusy odgradzania murem odczuwają już nawet kraje, których poziom ekonomiczny jest zbliżony do sąsiadów. I tak na początku XXI wieku wyrastają coraz potężniejsze mury, bariery i zasieki. Taki też jest mój mur z fotografii - absurdalny i niepotrzebny.

O tych działaniach i sposobie myślenia pisał w „Podróżach z Herodotem" Ryszard Kapuściński: „Najgorszą stroną muru jest to, że u wielu ludzi wyrabia on postawę obrońcy muru, tworzy typ myślenia, w którym przez wszystko przebiega mur dzielący świat na zły i niższy - ten na zewnątrz oraz dobry i wyższy - ten wewnątrz" - przytoczyła Ewa Zawadzka.

 

Ewa Zawadzka, z cyklu Opowieści pejzażu, 2010, olej płótno, 150x180

 

Ewa Zawadzka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach (1971-1976); dyplom w pracowni grafiki warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha. Pedagog w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Artystycznym (1986-2010); w latach 1995-2000 prowadziła pracownię grafiki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 1999 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie od 2004 roku prowadzi Pracownię Działań Multigraficznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej; pedagog w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na Wydziale Grafiki i Wydziale Architektury Wnętrz. Była członkiem rady programowej i komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach oraz komisarzem polskiej sekcji na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Lubljanie (Słowacja, 1999) i Miszkolcu (Węgry, 2002). Jest członkiem rady programowej Festiwalu Ars Cameralis w Katowicach oraz Sosnowieckiego Centrum Sztuki - Zamek Sielecki w Sosnowcu. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej działania artystyczne obejmują malarstwo, grafikę, rysunek oraz fotografię. Laureatka wielu nagród na międzynarodowych triennale grafiki. Jej prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach sztuki na świecie. Mieszka w Sosnowcu.

 

Ewa Zawadzka na tle prac z cyklu: Opowieści pejzażu

 

wernisaż: piątek, 26 lutego, godz. 18.00

Czas trwania wystawy: od 26 lutego do 3 kwietnia 2016

_______________________________________________________________

W mediach o wystawie i autorce:

Siadamy z kulturą - rozmowa z Ewą Zawadzka w TV Zagłębie (2015)  >>

Magdalena Nycz, "Betonowa cisza", "Kronika Beskidzka", 10 marca 2016_Nr 10 (3082), str. 32 (pdf.)

______________________________________________________________

* cytaty i omówienia za: „Mury nieobalone", YT, Newsweek.pl/ Świat, aktualizacja 03-08-2008, ostatnia aktualizacja 09-08-2011 13:30: http://swiat.newsweek.pl/mury-nieobalone,33055,1,1.html

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>