Julian J. Leszczyński - SPRZĘŻENIE ZWROTNE

10 stycznia - 6 marca 2016, Klubokawiarnia Aquarium


fotorelacja z wernisażu >>

________________________________________________________

Wystawa połączona z benefisem 80. urodzin Juliana Jacka Leszczyńskiego "Yale" -  bielskiego artysty: malarza, rysownika, felietonisty. Prezentowane obrazy pochodzą z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, w której znajduje się 18 prac Juliana Jacka Leszczyńskiego z lat 1971-1982, w tym dwa obrazy olejne, oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa prezentuje zarówno najstarsze obrazy pochodzące z lat 60., 70. i 80. XX wielu: oleje na płótnie i gwasze na papierze, jak i ostatnie  niewielkie prace, wykonywane głównie akrylem na tekturze.

- "Można na podstawie tego zbioru dostrzec charakterystyczny styl artysty, w którym fragmenty abstrakcyjne przeplatają się z figuratywnymi, a prace o śmiałych zestawieniach kolorystycznych sąsiadują z bardziej subtelnymi kompozycjami. Jacek Leszczyński nie ukrywa częstych inspiracji malarstwem wielkich mistrzów: Picassa, Kandinskiego, Miró, Klee, ale zawsze są to pomysły przefiltrowane przez osobowość i szczególną wrażliwość artysty" - podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

 

 

Jacek Julian Leszczyński, Sprzężenie zwrotne, 1981, olej, płótno, 60 x 73 cm


Julian Jacek Leszczyński urodził się 10 stycznia 1936 roku w Stanisławowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni malarstwa uzyskał w 1961 roku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1962 roku. Początkowo realizował się w filmie rysunkowym, a od 1973 roku zajął się własną pracą twórczą - malarstwem i rysunkiem. W latach 1966-1990 wielokrotnie brał udział w konkursie malarstwa „Bielska Jesień", zarówno jako uczestnik wystawy, jak i organizator konkursu. Komisarz i juror wielu wystaw w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej, autor wstępów do katalogów wystaw oraz opracowań umieszczanych w „Kalendarzu Beskidzkim". Wydał antypowieść „Szarlatan" (1971). Publicysta „Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego". Autor około 300 prac - obrazów olejnych, akryli, kolaży, rysunków i dzieł tworzonych w technikach mieszanych. Miał kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Rysunki i malarstwo z lat 1962-1969" w Pawilonie Wystawowym ZPAP w Bielsku-Białej (1969). Jego ostatnia wystawa indywidualna miała miejsce w Klubie Nauczyciela w 2013 roku. Artysta zaprezentował na niej około 30 najnowszych prac.

O swoich związkach z miastem Julian Jacek Leszczyński mówi tak:
- „W Bielsku-Białej czuję się dobrze. Ja kocham to miasto, które stało się dla mnie miastem rodzinnym po Stanisławowie, z którego wyjechałem w wieku ośmiu lat. A tu mieszkam od 1948 roku i to jest faktycznie moje miasto rodzinne, ten Mały Wiedeń. Tu skończyłem liceum Kopernika, następnie ukończyłem liceum bibliotekarskie i ASP w Krakowie. Potem wróciłem do Bielska, gdzie pracowałem w filmie rysunkowym, później jako dekorator w sklepach MHD i w gastronomii.  W latach 70. zacząłem uprawiać tylko twórczość malarską. Robiłem kolaże, rysunki na brystolu, wykonałem osiem pięknych drzeworytów, przeniesionych na brystol i podkolorowanych. Kilkukrotnie zmieniałem adres. Mieszkałem na ulicach: Cechowej, Partyzantów, Batorego, w Straconce, w slumsach w Wapienicy. Jestem wieczny tułacz. Tułałem się po Bielsku po różnych miejscach. Teraz mieszkam w domu dla bezdomnych, ale dobrze mi tam jest, naprawdę, mam duży jasny pokój, co pomaga mi przy malowaniu, bo mam jasne światło".

 

Czas trwania wystawy: 10 stycznia - 6 marca 2016.

______________________________________________

W mediach o wernisażu:

Sprzężenie zwrotne, 14.01.2016, TV Regionalna >>

Justyna Weronika Łabądź, "Iskra boża", Relacje-Interpretacje, Nr 1 (41) marzec 2016, str.14 (pdf.)

 mn, "80. urodziny bielskiego artysty", portal Beskidzka24, fotorelacja (aktualizacja 10.01.2016)  >>

portal Co jest grane 24. Wyborcza.pl >>

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>