TERESA GOŁDA-SOWICKA - JESTEM

6 do 19 listopada 2015


Fotorelacja z wernisażu >>

____________________________________________________________________________

Wystawa twórczości niedawno zmarłej cenionej artystki z Bielska-Białej, prezentująca prace malarskie powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Artystka znana była ze spokojnych, melancholijnych kompozycji, które w głęboko metaforyczny sposób odwoływały się do boskości i transcendencji. Częstym tematem jej obrazów była natura (zwykle w połączeniu z architekturą sakralną romańską i gotycką) wnikliwie obserwowana, symboliczna w treści i dekoracyjna. Charakterystyczną cechą wszystkich jej dzieł jest również wiara w Boskie Stworzenie oraz przywracanie utraconego sensu fragmentom dewastowanego świata.

 

Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 2001, olej, płótno, 100 x 140 cm

 

Teresa Gołda-Sowicka, Jestem, 2005, olej, płótno, 102 x 80 cm

 

Teresa Gołda-Sowicka, Zmienność, 2014, olej, płótno, 120 x 165 cm

 

„W malarstwie zawieram to, co mnie interesuje: obserwację i interpretację zjawisk, które mi się spodobały: relacji przestrzennych, „stałości-zmienności", koloru, światła. Maluję w technice olejnej. Wybieram dyskretną gamę barw zastanawiając się, ile koloru można w niej uzyskać. Ważnym składnikiem jest wyrazista kompozycja" - pisała o swoich pracach artystka.

Kuratorka wystawy: Agata Smalcerz


Teresa Gołda-SowickaTeresa Gołda-Sowicka urodziła się 17 stycznia 1947 roku w Bielsku-Białej. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w 1972 roku. Od 1993 roku uczestniczyła w wystawach sztuki środowiska bielskiego. Od 1993 roku była współorganizatorką i uczestniczką Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miała dwie wystawy indywidualne, uczestniczyła w ponad 40 wystawach zbiorowych.
Uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, malarstwa sakralnego, kolorystyki wnętrz i architektury. Laureatka Nagrody Prezydenta Bielska-Białej na wystawie Zimowy Salon Sztuki (1998); w 2008 roku nominowana do „Ikara 2007" - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.
Podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta za najnowsze obrazy olejne pt. „Chmurzysko" i „Zmienność".
Wielokrotnie uczestniczyła w finałowych wystawach Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" (1999, 2001, 2007). Stale przedstawiała swoją twórczość w przeglądach bielskiego środowiska artystycznego.
Po raz ostatni prace artystki były prezentowane na wystawie w Galerii Bielskiej BWA pt. „Kochajmy naszych artystów. 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej 1945-2015". Były to obrazy pt. „Jestem" (2005) i „Pierwsza lekcja filozofii" (2002).
Artystka zmarła 26 czerwca 2015 roku.

 

W mediach o wystawie
O.pl. news
http://news.o.pl/2015/11/02/galeria-bielska-bwa-teresa-golda-sowicka-jestem-bielsko-biala/#/

 

wystawa od 6 - 19 listopada 2015
wernisaż - 6 listopada, godz. 18.00

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>