FILONIK - SUDNIK. Instalacja fabularna

6 do 19 listopada 2015


English version

_________________________________________________________________

Wystawa towarzyszyła festiwalowi 13. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej w Bielskim Centrum Kultury (8-15 listopada).

Instalacja świetlna JAZZ, Bielskie Centrum Kultury, 2015

Istotą projektu „Filonik - Sudnik. Instalacja fabularna" jest przedstawienie trzech różnych pod względem medium wypowiedzi artystycznych, które łączą się, tworząc wspólną fabułę. Przedmiot i światło - rzeźby figuratywne i instalacja z lamp jarzeniowych Mirosława Filonika oraz dźwięk autorstwa Tadeusza Sudnika - będą współistnieć ze sobą w sposób równouprawniony, budując niepowtarzalną przestrzeń audiowizualną.

-„Fabuła tej instalacji, mimo iż czytelna i wyraźnie określona, nie jest jednoznaczna, przez co stwarza możliwości różnorodnej interpretacji i odczytywania treści na wielu płaszczyznach. W efekcie odbiór może okazać się ciekawym, a nawet zaskakującym dla widza doświadczeniem - mówi Mirosław Filonik.

 

Filonik-Sudnik. Instalacja fabularna, fragment. Galeria Bielska BWA, 2015

 

Filonik-Sudnik. Instalacja fabularna, fragment. Galeria Bielska BWA, 2015

 

Była to trzecia realizacja Mirosława Filonika w Galerii Bielskiej BWA. Pierwsza instalacja świetlna na fasadzie galerii nawiązywała do tradycji filmu animowanego w Bielsku-Białej (2002), druga zatytułowana „Wdech - Wydech" zrealizowana była na wielkiej oszklonej ścianie galerii (2008) emanując światłem do wnętrza kawiarni i na zewnątrz gmachu. Obie realizacje łączył tytuł „Daylight System", odnoszący się do światła lamp, które jest zbliżone do światła naturalnego. W swoich pracach, zaprojektowanych zawsze do konkretnej przestrzeni, artysta wykorzystuje najprostsze formy geometryczne i znaki; ich struktura zawsze rozwija się z jednego podstawowego modułu, powtarzalnego elementu.

 

od lewej: Tadeusz Sudnik, Mirosław Filonik. Fot. Krzysztof Morcinek

  

Mirosław Filonik - urodzony w 1958 roku. Artysta rzeźbiarz. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim współtworzył grupę Neue Bieriemiennost. Od przełomu lat 80. i 90. XX wieku realizuje instalacje świetlne w oparciu o autorskie lampy jarzeniowe produkowane dla artysty przez firmę Philips Lighting Poland. Interesuje go zagadnienie obecności sztuki w przestrzeni publicznej, stąd jego instalacje przeważnie powstają w odniesieniu do konkretnych obiektów architektonicznych. W ostatnich latach po długim czasie ponownie włączył do swoich realizacji elementy figuratywne, ukazując je w nowym kontekście. Instalacjom często towarzyszy oprawa dźwiękowa, komponowana do poszczególnych projektów. Artysta brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Finlandii, Rosji oraz w Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, galerii Zachęta w Warszawie, także w Galerii Bielskiej BWA.

 Więcej na stronie >>

 

Tadeusz Sudnik - urodzony w 1955 roku. Muzyk, kompozytor, realizator dźwięku. Jest pomysłodawcą i założycielem Studia Dźwięków Niemożliwych, twórcą multimedialnych koncertów-spektakli. Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, elektronicznych urządzeniach generujących dźwięk. W trakcie koncertów granych na żywo przekształca różnorodne efekty dźwiękowe. Pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie nagrywał i realizował muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową. Współpracował z festiwalem Warszawska Jesień, Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Teatrem Narodowym, Teatrem Małym, festiwalem Ad Libitum. Wystąpił także na festiwalach Inventionen w Berlinie Zachodnim, w Montreaux i in. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Krzysztofem Knittlem, Andrzejem Przybielskim, Helmutem Nadolskim, Adamem Pierończykiem, Zdzisławem Piernikiem, Sonnym Sharrockiem i Garym Thomasem.

Więcej na stronie >>

Wernisaż 6 listopada, 19.00
Realizacja trwała od 6 do 19 listopada 2015

W mediach o wystawie:
O.pl news
http://news.o.pl/2015/11/03/filonik-sudnik-instalacja-fabularna-galeria-bielska-bwa-bielsko-biala/#/

 

___________________________________________________________________

Mirosław Filonik jest również autorem instalacji pt. „Jazz" prezentowanej podczas 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej w Bielskim Centrum Kultury (8-15 listopada 2015).

Program tegorocznej 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>