JÓZEF HULKA, ANTONI TOBOROWICZ - "DWA ŚWIATY"

24 lipca - 30 sierpnia 2015


fim w regionalnej.tv>>

Fotorelacje, wernisaże:
Józefa Hulki >>
Antoniego Toborowicza >>

English version

______________________________________________________________________

„Dwa światy" - to wystawa prezentująca dorobek artystyczny Józefa Hulki z Łękawicy oraz Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej, artystów znanych i cenionych. Pierwszy z nich to wybitny reprezentant tradycyjnej sztuki ludowej, z powodzeniem uprawia rzeźbę w drewnie i kamieniu, malarstwo na szkle oraz tzw. plastykę obrzędową związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia (szopki, gwiazdy, kozy kolędnicze). Wykonuje piękne szopki kukiełkowe wzorowane na starym drewnianym kościółku w rodzinnej miejscowości. W jego rzeźbie i malarstwie dominuje tematyka sakralna, a szczególnie upodobał sobie wizerunki Pana Jezusa i Matki Boskiej. Jest jednym z ostatnich przedstawicieli autentycznej sztuki ludowej w Beskidach.

Antoni Toborowicz to twórca zdecydowanie odmienny, tworzy baśniowe wizerunki zwierząt i roślin. Korzysta z dorobku tradycyjnej sztuki ludowej w sposób twórczy. Jego dzieła są syntetyczne, oszczędne w kolorze i formie. Zachwycają swoim majestatem, powściągliwością. Artysta pracuje głównie w drewnie, chętnie włącza do swoich kompozycji elementy skórzane i wykonane z wikliny. Rzeźby artysty o tematyce sakralnej zdobią kilka świątyń. We wczesnym okresie swojej twórczości uprawiał drzeworyt. Później poświęcił się tylko rzeźbie, rzeźbie niezwykłej, wtopionej w ukochany krajobraz jego rodzinnych stron.

Obaj artyści żyją i tworzą w jednym kraju - w Polsce, ale ich światy są tak bardzo różne; chociaż ukazują to samo - wizerunki Pana Jezusa, Matki Boskiej, aniołów i świętych oraz muzykantów ludowych, zwierzęta domowe... To właśnie ich łączy.
Zapraszamy na niezwykłą wystawę niezwykłych artystów!

                                                                       Zbigniew Micherdziński, kurator wystawy

 

Józef Hulka, św. Franciszek, fot. archiwum artysty Antoni Toborowicz, św. Franciszek, fot. archiwum artysty

 

_____________________________________________________________________

 

Józef Hulka, fot. archiwum artystyJózef Hulka (ur. 1926) - artysta ludowy z Łękawicy (powiat żywiecki).

W gronie twórców ludowych zaistniał w 1950 roku dzięki konkursowi i wystawie sztuki ludowej w Muzeum Miejskim w Żywcu. Od tego czasu uczestniczy w konkursach i wystawach, w młodości pojawiał się na kiermaszach i różnorodnych wydarzeniach folklorystycznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureatem wielu konkursów sztuki ludowej. Wraz z żoną Anną laureat m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga w 1992 roku. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie kultury.

 

"Ten niepozorny z wyglądu, wszechstronnie utalentowany artysta dochodził do wszystkiego sam. Wspierała go, doradzając, nieraz nawet krytykując, jednak niestrudzenie pomagając, żona Anna (1925-2009), która jakby mimochodem, sama stała się znaną twórczynią.

Dziś sędziwy Józef Hulka, chociaż zachował pewność cięcia dłutem, mniej pracuje manualnie mówiąc, że do rzeźbienia nie ma już siły. Zmobilizowany, chętnie coś nowego namaluje. W dzisiejszych obrazach nadal widać regularną kreskę, perfekcyjną, można by powiedzieć profesjonalną kompozycję i dojrzałość myśli. Najchętniej jednak pisze i rozmawia. A to, co przekazuje słowem, rysuje się przed słuchaczem w formie obrazu".

                                                                    Barbara Rosiek, fragment tekstu „Niestrudzony"

 

Anna i Józef Hulkowie „Żniwiarze”, 2007, drewno, wys. 38 cm

 

Józef Hulka „Adoracja Trzech Króli”, 1975, drewno, wys. 36 cm

 

Ekspozycji towarzyszył film dokumentalny zawierający czytane przez Józefa Hulkę fragmenty autobiografii oraz materiał ilustrujący jego życie i twórczość pt. „Moje życie - autobiografia Józefa Hulki (czas trwania 57'34').
Realizacja filmu: PRYZMAT Foto-Video Jerzy Duda

_________________________________________________________________

Józef Hulka opowiada o uzdrawianiu wodą i modlitwą.
Posłuchaj w TV Beskidy >>

_____________________________________________________________________

 

Antoni Toborowicz, fot. Maria Lipok-BierwiaczonekAntoni Toborowicz - urodzony w 1941 roku w Woli Libertowskiej (Jura Krakowsko-Częstochowska).

Kształcił się samodzielnie, rozwijał swoje zainteresowania sztuką.

W zaprojektowanym przez siebie domu prowadzi własną galerię oraz Muzeum Krzyży i Kapliczek.

Projektuje i wykonuje wystroje wnętrz sakralnych (Celiny, Dobraków, Tychy, Warszawa), domów i obiektów.

Prace dopełnia kolorem córka artysty Weronika Witkowska.

Więcej na stronie artysty >>

 

"Rzeźby z ostatnich dwudziestu lat są czystą poezją zapisaną w drewnie. Patrzymy na nie - i dźwięczą nam w uszach poetyckie frazy. Fantazyjne stwory i ptaki Toborowicza jakby wychynęły z drugiej zwrotki Leśmianowego wiersza „W malinowym chruśniaku", w której „bąk złośnik huczał basem", „złachmaniałych pajęczyn skrzyły się wisiory", „szedł tyłem na grzbiecie jakiś żuk kosmaty". Toborowiczowe ptaki na szczudłowatych nogach, fauny i skrzaty mogły wyjść z łozin i zarośli nad Pilicą, z szuwarów stawów. Jego ludziki dmą często w czeremchowe trąbki (gałęzie czeremchy to samorodne trąbkowate formy). Świat przyrody przenika się ze światem ludowych bajań. (...)

Hodowla kóz, pszczół - to zajęcia, które dopełniają wizerunek artysty, z wielką wrażliwością i zachwytem patrzącego na otaczający go świat, przyrodę. Antoni Toborowicz ma bowiem duszę poety, a swoje poezje zapisuje w drewnie".

                            Maria Lipok-Bierwiaczonek, fragment tekstu „Poeta piszący w drewnie"

_____________________________________________________________

Ekspozycję uzupełnił film dokumentalny pt. „Antoniego Toborowicza rzeźbiarskie kręgi", zrealizowany w 1998 roku przez Wiesława Głowacza dla Telewizji Polskiej, Oddział Katowice (czas trwania 19'30'').
Film udostępnił na wystawę katowicki Oddział Telewizji Polskiej SA, producent filmu.

 

Antoni Toborowicz, „Muzykujący aniołowie”, 2011, rzeźba w drewnie, polichromia, wys. 64 cm, fragment, fot. Krzysztof Morcinek

 

Antoni Toborowicz, „Chrystus frasobliwy”, 2008, rzeźba w drewnie, polichromia, wys. 123 cm, fragment,  fot. Krzysztof Morcinek

 

Czas trwania wystawy - 24 lipca - 30 sierpnia 2015 roku.

Wystawa towarzyszyła  52. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej (25 lipca - 2 sierpnia 2015).

 

Organizatorzy:
Galeria Bielska BWA, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

 

Prezentowane na wystawie prace pochodziły ze zbiorów Artystów oraz z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Tychach i Muzeum Miejskiego w Żywcu.

 

W czasie wernisażu wystąpiła kapela góralska Warzonka

Kapela góralska Warzonka, fot. archiwum zespołu

 

Kapela góralska Warzonka w składzie:

Marcin Blachura ­- skrzypce, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie
Michał Hutyra - skrzypce
Przemysław Leszczyński - skrzypce
Przemysław Ficek - bas, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie

______________________________________________________________________

Podczas wystawy, w dniach 3, 4 i 5 sierpnia, odbyły się warsztaty malarstwa na szkle i drzeworytu, które prowadził Zbigniew Micherdziński.

Więcej o warsztatach >>

______________________________________________________________________

W mediach o wystawie i artystach:

Marta Odziomek, „W bielskiej galerii BWA zmieściły się dwa światy", „Gazeta Wyborcza" Katowice, Bielsko-Biała, 11.08.2015, str. 6 (pdf)

także na portalu katowice.gazeta.pl (aktualizacja 6.07.2015) >>

aśs, „Boży świat Józefa Hulki. Niezwykła wystawa w Galerii BWA", „Gość Bielsko-Żywiecki", str. VIII [w]: „Gość Niedzielny" nr 32 / 9 sierpnia 2015 (pdf)

Aktualia z kraju, Anna i Józef Hulkowie, „Żniwiarze", 2007, fot. Krzysztof Morcinek,, zapowiedź wystawy, „Arteon" Magazyn o Sztuce", nr 8, sierpień 2015, str. 38 (pdf)

Ziemowit Juroszek, Relacja filmowa w regionalnej.tv, opublikowany 29.07.2015 (czas trwania 4'51') >>

Teresa Semik, Rozmowa DZ. "Beskidzki Nikifor maluje Matkę Boską w góralskim stroju i zielonym płaszczu", "Dziennik Zachodni", Magazyn, piątek, 7 sierpnia 2015, str. 25 (pdf)

Alina Świeży-Sobel, "Dwa światy". Wystawa jakiej jeszcze nie było, tekst i fotorelacja na portalu Gość Bielsko-Żywiecki (aktualizacja 2.08.2015) >>

"Dwa światy w Galerii Bielskiej BWA", portal BB365.info (aktualizacja 2.08.2015) >>
Józef Hulka w Galerii Bielskiej BWA, fotorelacja >>
Antoni Toborowicz w Galerii Bielskiej BWA >>

PAP, Wystawa "Dwa światy", czyli sztuka ludowa na artystycznych salonach, wyborcza.pl/Depesze (aktualizacja 24.07.2015) >>

PAP, (ks, MP), Wystawa "Dwa światy", czyli sztuka ludowa na artystycznych salonach, portal Onet.pl/Wiadomości/ Śląsk (aktualizacja 25.07.2015) >>

TVP 2, "Panorama", godz. 18.00, 26.07.2015, relacja z otwarcia Tygodnia Kultury Beskidzkiej (emisja od 21'06''); relacja z wystaw w Galerii Bielskiej BWA (od 22'50'' do 23'41'') >>

rk, "Bielsko-Biała: wystawa dwóch wybitnych artystów ludowych w BWA", strona internetowa Diecezji Bielsko-Żywieckiej (aktualizacja 24.07.2015)  >>

Małgorzata Słonka, "Opowiedzieć swój świat", kwartalnik "Relacje - Interpretacje", nr 2 (38) czerwiec 2015, str. 16 - 19 (pdf)

NET, „Dwa światy Hulki i Toborowicza", Kurier Radia Bielsko nr 25, 13 sierpnia 2015, str. 24 (pdf)

kk „Sztuka ludowa tradycyjnie i nie tylko", "W Bielsku-Białej. Magazyn Samorządowy", nr 16/2015, 14 sierpnia 2015, str. 11 (pdf)

„Sierpniowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA", "Głos Bielski", nr 8, sierpień 2015, str. 6 (pdf)

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>