Karolina Zdunek - UTOPIE OBRAZU

6 - 30 listopada 2008


Wystawa najnowszych prac młodej warszawskiej artystki, mającej już w swoim dorobku Grand Prix 37. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2005" - ogólnopolskiego konkursu Galerii Bielskiej BWA.

Karolina Zdunek tworzy sztuczny świat wyidealizowanej architektury modernistycznej - malarstwo monumentalne, zawłaszczające przestrzeń. Geometria jest dla niej swoistym charakterem pisma, rodzajem wizualnego języka. Artystka znakomicie operuje skalą, stosując ogromne formaty lub wręcz malując na ścianach, które z płaskich powierzchni przekształcają się w skomplikowany zespół wnęk i ryzalitów.Zdaniem kuratorki wystawy Agnieszki Rayzacher, Karolina Zdunek tworzy malarskie utopie - iluzje przestrzeni z wiodącymi donikąd korytarzami, fasady bloków sprowadzone do schematu rytmicznie powtarzających się okien czy do ulubionego przez utopijnych planistów rastra. Artystka przywołuje modernistyczną wizję idealnego miasta i nowego społeczeństwa funkcjonującego niczym perfekcyjny, samonapędzający się mechanizm, i tworzy własną architekturę, niezbrukaną obecnością człowieka, ale stworzoną dla wirtualnej podróży jego zmysłów. Ostatnio Karolina Zdunek poszerza swoje zainteresowania - tak jak wcześniej artystka dążyła do swoistej ekspansji obrazu w trzeci, wyobrażony wymiar, tak w najnowszych pracach przestrzeń ta z utopijnej przekształca się w nadrealną, raczej wyśnioną niż przeczutą. Poprzez tajemnicze zapadnie lub rodzące skojarzenia z grą komputerową rozstaje dróg, artystka zdaje się otwierać przed widzem możliwości przedostania się do jednego z korytarzy albo do równoległej rzeczywistości. Jednocześnie wyłania się też inny wątek, coraz wyraźniej obecny w twórczości malarki - to łącząca się z poszukiwaniem przestrzeni kwestia nieskończoności.

Karolina Zdunek studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1998 - 2003. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka; zdobyła także specjalizacje z malarstwa ściennego oraz plakatu. W latach 2004 - 2005 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka pięciu wystaw indywidualnych, brała udział w licznych wystawach zbiorowych, laureatka nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce oraz za granicą.

 

     Którędy, 2006, fragment tryptyku, olej na płótnie       Bez tytułu, 2003, olej na płótnie, 190 x 294 cm       Z cyklu Schody, 2007, olej na płótnie, 190 x 270 cm   

 

     Z cyklu Dziennik (5), 2007, olej na płótnie, 50 x 50 cm           Lochy Manchatanu, 2008, olej na płótnie, 190 x 294 cm

 

fragment wystawy

Mural Karoliny Zdunek - czytaj więcej

 

powrót

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>