Joanna Stańko - KOLORY

6 - 30 listopada 2008


Nowe obrazy artystki, której twórczość w latach 80. związana była głównie z instalacjami i performance. W latach 90. Joanna Stańko skupiła się na malarstwie, intensywnie pracując nad szkicami do obrazów, podczas których eksperymentowała z formami i kolorami, wypracowując proste, ale wyrafinowane kształty, oraz zaskakujące zestawienia czystych, intensywnych barw.

 Bez tytułu, 2007, akryl na płótnie, 90 x 90 cm   Bez tytułu, 2007, akryl na płótnie, 20 x 20 cm   Bez tytułu, 2008, akryl na płótnie, 20 x 20 cm   Bez tytułu, 2008, akryl na płótnie, 56 x 55 cm


W malarstwie artystki zauważany jest pewien niepokój - nie można wyróżnić jakiegoś jednego, dominującego lub wyróżniającego się w nim motywu albo tematu, ponieważ w twórczości Joanny Stańko mogą one równie niespodziewanie pojawić się, co zniknąć. Najczęściej jednak powracającymi i najbardziej rozpoznawalnymi, pomimo całej tej zmienności i nieprzewidywalności, są w malarstwie Joanny Stańko przedstawienia kwiatów. Indywidualny styl artystki charakteryzuje się wielkim ładunkiem liryzmu, stosowaniem pastelowych barw i antropomorfizacją geometrycznych form. Jej obrazy są pogodne, choć czasem niosą spory ładunek ekspresji.

Joanna Stańko studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni ilustracji prof. Janusza Stannego uzyskała w 1980 roku. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, często jednak przebywa w Warszawie. Wystawia swoje prace w USA i Polsce; ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w wielu zbiorowych. W Bielsku-Białej znana jest m.in. bywalcom Bielskiej Jesieni Jazzowej, której dyrektorem artystycznym jest światowej sławy trębacz Tomasz Stańko. Artystka wystawiała w czasie festiwalu swoje obrazy. Kuratorem wystawy jest Marek Goździewski.

 

   fragment wystawy   fragment wystawy

 

Mural Joanny Stańko - czytaj więcej


powrót

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>