JAN DOBKOWSKI - "POHUŚTAJ SIĘ NA NITCE ŻYCIA"

5 do 28 września 2014


English version

_______________________________________________________________

Fotorelacja z wernisażu >>

Zdjęcia eskpozycji >>

_______________________________________________________________

 

Wystawa Jana Dobkowskiego zatytułowana „Pohuśtaj się na nitce życia" była premierowym pokazem cyklu rysunków, który artysta realizował w ciągu 10 lat (od grudnia 2001 do czerwca 2011 roku). Na cykl składają się 383 rysunki ołówkiem na papierze czerpanym, jednakowych wymiarów 36 x 47 cm, różniącym się jedynie odcieniem.

 

Jan Dobkowski, rysunek z cyklu Pohuśtaj się na nitce życia, 2011

 

„Te finezyjne rysunki przypominają nieco sztukę japońską, z jej mistrzowsko prowadzoną linią i pełnymi elegancji kształtami, z drugiej strony przywołują pewne elementy sztuki indyjskiej i jej ornamentalnie traktowane ludzkie ciało. Jednak oryginalność i niepowtarzalność kreski Jana Dobkowskiego, jego charakterystycznych form i pięknych kompozycji czyni z nich unikat na skalę światową. To niejako opera omnia artysty, podsumowanie jego dotychczasowych doświadczeń, jego osobista wypowiedź na temat sensu istnienia. Filozoficzny paradygmat dotyczący obecności człowieka we wszechświecie, czerpania kosmicznej energii życia.

Artysta traktuje ten cykl jako całość, stąd pokaz, który otoczy widza bogactwem form i pozwoli przyjrzeć się naraz wszystkim jego elementom w jednej przestrzeni. Janusz Zagrodzki, słynny historyk i krytyk sztuki, pisze w tekście pt. „Na nitce życia"*:
"Rysunki Dobkowskiego to poematy życia. Kreśli figury i znaki swobodnie rozwijające się w wielu kierunkach. Sztuka rysowania wynika w równym stopniu z wiedzy, co umiejętności. Artysta uzyskał biegłość w kreowaniu rzeczywistości. Przekształcając ją przywołuje siły ponad naturalne, reżyseruje zdarzenia swobodnie kształtujące się na płaszczyźnie rysunku. Jest dawcą form, których materializację poprzedza intuicja i kontemplacja".

                                                                                             Agata Smalcerz

 

Jan Dobkowski - malarz i rysownik, twórca aranżacji przestrzennych. Urodził się w 1942 roku w Łomży. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Jana Cybisa (1968). W 1972 roku wyjechał do Nowego Jorku; był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 1978 roku Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie organizuje pierwszą dużą retrospektywną wystawę prac artysty. W 1978 roku otrzymał Nagrodę Krytyków im. C.K. Norwida, a w 1994 - Nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013). Swoje prace prezentował na blisko 200 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Brał udział w ponad 200 prezentacjach zbiorowych malarstwa i rysunku w galeriach i muzeach całego świata Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz  Guggenheim Museum w Nowym Jorku (USA).
Wystawa trwa od 5 do 28 września 2014 roku.

 

* Tekst został opublikowany w książce artystycznej wydanej z okazji wystawy cyklu rysunków artysty w Galerii Bielskiej BWA:
Jan Dobkowski, „Take a Swing on the Thread of life"/ „Pohuśtaj się na nitce życia", koncepcja Jan Dobkowski, tekst Janusz Zagrodzki, wydawcy: Jan Dobkowski i Kodoji Press

_________________________________________________________________

W 2009 roku Galeria Bielska BWA prezentowała malarstwo Jana Dobkowskiego. Więcej o wystawie "Obrazy", fotorelacja z wernisażu, zdjęcia z ekspozycji >>

 

Więcej o artyście na culture.pl >>

 

Patronat medialny

Artinfo.pl

_________________________________________________

W mediach o wystawie:

TVP 2 "Panorama", 8.09.2014, godz. 16.00, informacja o dwóch wystawach w Galerii Bielskiej BWA, w czasie emisji: 13'52 - 14'49 >>

Jan Dobkowski, "Pohuśtaj się na nitce życia", Artinfo.pl >>

Jan Dobkowski, "Pohuśtaj się na nitce życia", Obieg/Kronika >>

Jan Dobkowski, "Pohuśtaj się na nitce życia", fotorelacja (22 zdjęcia), Artinfo.pl / Fotorelacje >>

mt, "BWA: ciekawa różnorodność", "W Bielsku-Białej". Magazyn Samorządowy", Nr 19/291 19.09.2014, str. 16 (pdf >>)

Marta Odziomek, „Faux painting i nitka życia", „Gazeta Wyborcza", Katowice, Bielsko-Biała, 26 sierpnia 2014, str. 5 / Kultura; także na cjg.gazeta.pl >

„Pohuśtaj się na nitce życia - Jan Dobkowski w rysunkach", O.pl/News >>

„Pohuśtaj się na nitce życia". Jan Dobkowski w Galerii Bielskiej BWA, Silesiakultura.pl >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>