Fotografia Dzikiej Przyrody 2007

4 - 28 grudnia 2008 


Wystawę tworzyły najciekawsze prace wyłonione z konkursu fotograficznego "Wildlife Photographer of the Year 2007", organizowanego przez "BBC Wildlife Magazine" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 roku i z czasem stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem w dziedzinie fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach - w Polsce prezentowana jest po raz piąty.

Na tegoroczną edycję wystawy składa się 90 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 79 fotografów z 29 krajów. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród niemal 33 tys. fotogramów, wykonanych przez 2.973 autorów z 78 krajów.
Wśród najważniejszych celów konkursu jego organizatorzy wymieniają podniesienie statusu fotografii dzikiej przyrody do rangi, jaką posiadają główne nurty współczesnej, oraz dążenie do bycia najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju. Konkurs inspiruje coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, zaś najlepsze prace - przedstawiane w formie wystawy widzom na całym świecie - ukazują wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przy okazji pobudzają do troski o to, by taka przyroda nie zginęła.
Głównym zwycięzcą konkurs został Ben Osborne z Wielkiej Brytanii, autor zdjęcia pt. "Stworzenie słonia". Po raz piąty w historii wystawy znalazło się na niej także zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa.I na tym nie kończą się sukcesy Michała Budzyńskiego. W rozstrzygniętej w październiku br. najnowszej edycji tego prestiżowego konkursu (za rok 2008) Michał Budzyński, już jako bielski licealista, otrzymał wyróżnienie w kategorii młodzieżowej za zdjęcie wykonane w Pieninach pt. "Ostatnie tchnienie jesieni" i znalazł się ponownie wśród najlepszych fotografów przyrody na świecie.
Podobnie jak w latach poprzednich, w 2008 roku wystawa prezentowana jest w 12 miastach Polski. W Bielsku-Białej zagości po raz czwarty - tym razem w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się nie inauguracja polskiej trasy, jak to było w ostatnich latach, ale jej zamknięcie, czyli ostatnia prezentacja w Polsce 44. edycji pokonkursowej wystawy.
Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tourn ée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński; sponsorami firmy Nikon i Shell. Partnerami wystawy w Polsce są Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

 

 

  Copyright Graham Eaton    Copywright Sergey Gorshkov, Gniewne spojrzenie niedźwiedzia

 

  Copywright Yeff Yonover, USA, Nurkujący słoń azjatycki    Copywright Martin Eisenhawer, Szwajcaria, Pingwin w burzy piaskowej

 

Spotkanie z Michałem Budzyńskim

powrót

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>