Laboratorium

4 - 28 grudnia 2008


Wystawa „Laboratorium" jest prezentacją piętnastu młodych polskich artystów, ktorzy wzięli udział w kilkutygodniowych rezydencjach artystycznych zorganizowanych przez Galerię Bielską BWA w północnej Walii: Barbary Gawędy-Badery, Hanny Grzonki, Krzysztofa Marka Bąka, Dariusza Gierdala, Dariusza Fodczuka, Katarzyny Handzlik, Barbary Kasperczyk, Krzysztofa Krzysztofa, Marka Luzara, Małgorzaty Łuczyny, Małgorzaty Niziołek, Małgorzaty Rozenau, Toma Swobody, Renaty Szułczyńskiej i Joanny Wowrzeczki. Każdy z artystów zrealizował swój niezależny projekt oraz prowadził zajęcia z wybraną grupą studentów. Sam dobór arystów w trzyosobowych grupach był eksperymentem niemalże laboratoryjnym. Pobyt każdej grupy kończył się wystawą prac w galerii Wrexham School of Art and Design.

W przestrzeni górnej sali Galerii Bielskiej BWA przenikały w iście „laboratoryjny" sposób realizacje tego, co powstało - zarówno fizycznie, jak i w sferze ducha - w trakcie pobytu na wyspach. Jak artyści znajdowali siebie podczas kilkutygodniowych rezydencji? Jak przenikały się ich myśli? Jak bardzo zastana rzeczywistość północnej Walii wpłynęła na możliwość przeprowadzenia zaplanowanych projektów i artystycznych działań? Te wątki przewijają się w obrazach, fotografiach, instalacjach, obiektach i realizacjach wideo. W zależności od swojego charakteru prezentowane projekty stanowiły komponenty skończonych prac lub prac będących wciąż w procesie tworzenia. Każda z nich była analizą czasu i miejsca. Wystawa „Laboratorium" była zatem swoistym efektem tego eksperymentu - relacją, opowieścią z pobytu w Walii.
Samo pojęcie „laboratorium", określanego jako „miejsce powtarzalnych eksperymentów", dobrze oddaje atmosferę całego programu. Projekt „Laboratorium" był zamysłem wciąż otwartej formuły tzw. open source. Otwartej przestrzeni do analizy rzeczywistości, gdzie artyści i kulturotwórcze ośrodki zdobywają nowe doświadczenia. Galeria Bielska BWA zamierza w przyszłości kontynuować ideę międzynarodowych rezydencji w partnerstwie z uczelniami artystycznymi w Walii, Bristolu i Londynie.

prace artystów - galeria zdjęć

Kurator wystawy: Agula Swoboda.

 

                               Małgorzata Niziołek, Also, Wrexham  

 

                               Tom Swoboda, Order, Wrexham

 

                               Małgorzata Rozenau, Sale City, Wrexham

 

                               Krzysztof Marek Bąk, Listy do Rzymian, Chester    

                    Joanna Wowrzeczka, Ufo, Wrexham

powrót

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>