EWA CIEPIELEWSKA - MALARSTWO

12 kwietnia do 11 maja 2014


Ewa Ciepielewska, Zielone uspokaja, 2006, technika mieszana, płótno, 110 x 100 cm

"Ręce splamione farbą, czyli 30 lat z transawangardą" - wystawa ukazująca dorobek Ewy Ciepielewskiej, jednej ze współzałożycielek słynnej wrocławskiej Grupy LUXUS (1980).

Artystka tworzy obrazy olejne, akrylowe i akwarelowe odwołując się ich stylistyką do estetyki kampu oraz takich nurtów, jak pop-art, transawangarda i realizm magiczny.

Ewa Ciepielewska urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1984 roku w pracowni doc. Konrada Jarodzkiego; aneks w pracowni Wiedzy Wizualnej doc. Leszka Kaćmy. Z Grupą LUXUS stworzyła kilkadziesiąt wspólnych aranżacji i wystaw, współtworzyła również Magazyn LUXUS i inne publikacje grupy. Od 1984 roku wystawia indywidualnie i podejmuje samodzielne przedsięwzięcia artystyczne i ekologiczne. Od lat 80. współorganizuje wystawy i wydarzenia związane z Nowym Rokiem Księżycowym. W latach 1994-1995 współpracowała przy wydawaniu krakowskiego magazynu „Piątek Wieczorem" i uczestniczyła w dziejących się wokół niego wydarzeniach artystycznych. W latach 1995-1996 wraz z Magdą Mosiewicz w dwuosobowym zespole Niebieskie Pantery (Panterras azzurras) organizowały Lotny Festiwal poza Murami. Od 1997 roku realizuje projekt artystyczny VOLANS Współczesna Sztuka w 1000 sztuk, którego jest współautorką. Od roku 2000 ponownie zajmuje się malowaniem obrazów, poszukując własnych środków wyrazu, znaczenia i miejsca malarstwa we współczesnym świecie. Najchętniej umieszcza je w bezpośrednim otoczeniu przyrody lub innych nietypowych środowiskach wystawienniczych. Organizuje przedsięwzięcia zaangażowane społecznie i ekologicznie we współpracy m.in.: z ośrodkami wychowawczymi, krakowską Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Klubem Gaja z Bielska-Białej, szwajcarską Fundacją Kultury Pro Helvetia, Instytutem Multimedialnym. 
Uczestniczy w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest autorką wystaw indywidualnych, akcji plenerowych, murali i zaangażowanych społecznie happeningów. W 2010 roku zajmowała się studium nad barwą i terapią sztuką w Stichting Emerald w Hadze.Ewa Ciepielewska, St. Przybyszewska/Szarozielona, 2011, akryl, płótno, 30 x 40 cm Ewa Ciepielewska, Dama z łasiczką, 1989, akryl, płótno, 30 x 40 cm

 


Regularnie od 2008 roku w maju, odbywa wyprawy drewnianą łodzią Wisłą z Krakowa do Gdańska w ramach Królewskiego Flisu na Wiśle. Podczas tej podróży realizuje współautorski projekt Płynący Festiwal Sztuk (w kwietniu 2011 w jego programie znalazł się dwumiesięczny happening Ewy Ciepielewskiej pt. Podróż „Damy z łasiczką flisem wiślanym" w kwietniu-czerwcu 2011). Artystka mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawa trwa od 12 kwietnia do 11 maja 2014 roku.

Wernisaż uświetnił Miłosz Biedrzycki - poeta, autor i wykonawca, oraz solista zespołu White Weasels - Trocki.
Godz. 20.00 - chill out przy prawdziwym ognisku w mieście.

Relacja - Regionalna TV >>

English versionWystawy indywidualne i zbiorowe Ewy Ciepielewskiej >>

 

Wystawę polecają:

"Gazeta Wyborcza" Katowice, "Co Jest Grane", 11-17.04.2014, str. 13;
także na gazeta.pl >>

Ewa Ciepielewska, "Ręce splamione farbą", "Notes na 6 tygodni", nr 9, 04-05.2014, s. 73-74, pdf>>

Inne:

Dariusz Misiuna, "Ewa Ciepielewska", "Trans:wizje", nr 4 2013, s. 98-103, pdf>> 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>