TAMARA BERDOWSKA - MALARSTWO I OBIEKTY

6 lutego do 2 marca 2014


Fotorelacja z wernisażu >>

Zdjęcia z ekspozycji >>

Rozmowa z artystką

___________________________________

English version

 

Wystawa obrazów Tamary Berdowskiej -  jednej z najważniejszych przedstawicielek abstrakcji geometrycznej średniego pokolenia - mieszkającej od kilku lat w Bielsku-Białej - prezentująca obrazy i rysunki przestrzenne stworzone na przestrzeni ostatnich lat. Punktem wyjścia i niezmienną ideą tych monochromatycznych obrazów, jak też obiektów przestrzennych, jest geometryczny rysunek, który w trakcie procesu niwelowany jest kolorem i światłem.

 

Tamara Berdowska, Bez tytułu, 2011, 100 x 100 cm

 

Artystka operuje zmienną temperaturą barw w obrębie jednego koloru, uzyskując efekt pulsowania powierzchni obrazu i złudzenie „wyjścia poza jego materialność". Podobny charakter mają także jej rysunki przestrzenne, gdzie rzeczywistość widziana przez przeźroczystą folię, z której są wykonane, spełnia taką samą rolę jak kolor w obrazach: zmienia się, nakłada na rysunek, nadaje geometrycznej formie efemeryczną zmienność, ulotność i niedopowiedzenie.

Tamara Berdowska - urodzona w 1962 roku w Rzeszowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1985-1990). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej w 1990 roku; aneks z grafiki w pracowni filmu animowanego. W 1991 roku otrzymała stypendium w Emilly Car College of Art and Design w Vancouverze w Kanadzie.

Stypendystka: Ministerstwa Kultury i Sztuki (1991), Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku (2000) oraz Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Bielska-Białej (2012).Laureatka nagród, m.in.: „Wyjazd do Paryża" - nagrody ufundowanej przez prof. Janinę Kraupe-Świderską, Galeria Pryzmat, Kraków (1997); Grand Prix w konkursie „Sztuka dwóch czasów", Muzeum Narodowe w Gdańsku (1999); Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, „Egeria", Ostrów Wielkopolski (2000). Od 2000 roku jest uczestniczką sympozjów i plenerów malarskich organizowanych przez dr Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii w Okunince koło Chełma, Orońsku oraz w Radziejowicach. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum w Amersfoort i Mondriaanhuis w Holandii, w kolekcji Petera C. Rupperta Museum Kulturspeicher w Würzburgu oraz w Muzeum w Bochum w Niemczech, Muzeum Archidiecezji w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" w Radomiu, Galerii Studio w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Swoje prace prezentowała na ponad 100 wystawach zbiorowych oraz 18 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: „Malarstwo", Galeria 72, Muzeum Okręgowe w Chełmie (2000); „Obiekt i obrazy", Galeria Grodzka BWA w Lublinie (2002); „Malarstwo, reliefy", Galeria Nautilus w Krakowie (2005, 2012); „Artists on location, artists in motion", Galeria Laboratorium, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Otwarta Pracownia, Kraków (2000); Energia koloru, BWA w Lublinie (2009); „Polen konstruktiv - konkret", Galerie Edition Roy w Kunnersdorf (2013, Niemcy) oraz w wystawach poplenerowych „Spod Znaku Geometrii" organizowanych w latach 2000-2013.
Artystka od trzech lat mieszka w Bielsku-Białej.

Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014.

 

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe artystki>>

Media o wystawie:

Tamara Berdowska - poza materialnością w Galerii Bielskiej BWA, O.pl >>


UWAGA!
W czasie trwania wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody 2013" w dniach od 6 lutego do 2 marca 2014 roku, wstęp na prezentowane wystawy jest bezpłatny. Galeria Bielska BWA wydłuża godziny otwarcia dla widzów: od poniedziałku do piątku Galeria czynna będzie już od godz. 8.00 do 18.00; w niedziele i święta od 10.00 do 18.00.

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>