11.OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE RYSUNKU I MALARSTWA UCZNIÓW ŚREDNICH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH

5 - 21 kwietnia 2013


Organizowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych obejmuje twórczość młodzieży z popularnych „plastyków" (publicznych i niepublicznych), a także słuchaczy policealnych szkół plastycznych. Jest ważnym przeglądem umiejętności warsztatowych oraz inwencji i aspiracji młodych plastyków. Komisji oceniającej prace w jedenastej edycji konkursu przewodniczył prof. Stanisław Tabisz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.


W tym roku uczniowie z 41 średnich szkół plastycznych nadesłali 656 prac malarskich i rysunkowych. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowanych zostało ok. 120 prac.
Grand Prix w kategorii malarstwa otrzymał Artur Brandys z Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej za obraz Bez tytułu. Nauczycielem prowadzącym laureata jest Mariusz Horeczy. Nagrodzony obraz, to malowany szeroką plamą nastrojowy pejzaż miejski, wysmakowany kolorystycznie, w oszczędnej gamie barwnej z dominującymi odcieniami granatu.

 

Artur Brandys, Grand Prix, bez tytułu, ZSP Bielsko-Biała


Trzy główne nagrody w dziedzinie malarstwa otrzymali kolejno: Sebastian Winkler z Liceum Plastycznego w Poznaniu za obraz pt. „Garnki" (nauczyciel prowadzący Andrzej Maldzis); Szymon Kula z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach za pracę „Sfora" (nauczyciel prowadzący Beata Hanslik-Janiszewska) i Kamila Kamczewska z ZSP w Częstochowie za obraz pt. „Martwa natura z owocami" (nauczyciel prowadzący Piotr Kaniecki).

 

Szymon Kula, Sfora - II nagroda, ZSP Katowice

 

W dziedzinie rysunku pierwszą nagrodę otrzymał Kamil Kwiatkowski z ZSP w Dąbrowie Górniczej za pracę pt. „Poruszenie". Na uwagę zasługuje dojrzałość warsztatowa rysunku, posiadającego cechy palimpsestu. Drugą nagrodę otrzymała Marcelina Sokół, także z ZSP w Dąbrowie Górniczej, za rysunek pt. „Milczenie" (dla obydwojga nauczycielem prowadzącym jest Mariusz Wnukowski); trzecią - Marta Sibielak z LP w Gliwicach za „Element w rysunku postaci" (nauczyciel prowadzący Ewa Pańczyk-Hałubiec).

 

Kamil Kwiatkowski, Poruszenie -I nagroda, ZSP Dąbrowa Górnicza

 

Marcelina Sokół, MILCZENIE - II nagroda, ZSP Dąbrowa Górnicza

 

W obydwu kategoriach przyznano także po 10 wyróżnień.

Wystawa trwa od 5 do 21 kwietnia 2013 roku.

O polskim szkolnictwie artystycznym i bielskim Biennale pisze we wstępie do katalogu prof. Stanisław Tabisz (pdf.)

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>