LESZEK OPRZĄDEK - X

8 marca - 1 kwietnia 2013


 

* O wystawie pisze Grażyna Cybulska - kuratorka wystawy >>

* Fotorelacja z wystawy >>

* Serwis Telewizyjny Ratusza (od 8,30 min) >>

_______________________________________________________________

Wystawa prac krakowskiego artysty wizualnego, absolwenta Wydziału Rzeźby (1988) i Wydziału Malarstwa (1991) na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta traktuje przestrzeń wewnętrzną swoich obiektów jako niedostępną tajemnicę. Tworzył początkowo ażurowe struktury ceramiczne, chowając jedną w drugiej, uwidaczniając tylko częściowo formę wewnętrzną. Od 1996 roku zaczął sięgać po technikę zdjęć rentgenowskich, które odczytują i przekazują to, co ukryte wewnątrz. Od tego czasu prace artysty składają się z dwóch ściśle zespolonych elementów: ceramicznej, betonowej lub gipsowej formy z tajemnicą zamkniętego w niej kształtu i podświetlonej kliszy rentgenowskiego zdjęcia ujawniającego ten kształt.

„Od iluzji obrazu bardziej interesuje mnie konkretna przestrzeń, z której ten obraz pochodzi. Moje działania plastyczne są zapisem spostrzeżeń, relacji ze światem otaczającym. Bardzo ważną rolę spełnia warsztat, technologia, użyty materiał. Konstruowane przez siebie obiekty przestrzenne poddaję różnym doświadczeniom, m.in prześwietlam promieniami rentgenowskimi lub poddaję działaniu tomografu. Wykonany obiekt traktuję jako wycinek przestrzeni, którą badam i odkrywam na nowo. Okazuje się, że przestrzeń daje początek nieskończonej liczbie obrazów, które segreguję i wybieram. Czasem pozostaje jeden, najważniejszy. Przestrzeń złożona jest z nieskończonej ilości punktów, które oko rozróżnia jako położone bliżej lub dalej. Punkty układają się w linie, przecinają się, tworząc trójkąty, kwadraty, okręgi, bryły geometryczne. Tworzy się siatka, trwała struktura odniesień i wzajemnych relacji, dająca poczucie ładu - mówi Leszek Oprządek.

 

Leszek Oprządek, X, fragment ekspozycji, fot. Krzysztof Morcinek

 

W 2009 roku Leszek Oprządek wraz z żoną - Tamarą Berdowską - również artystką, przeprowadził się na stałe z Krakowa do Bielska-Białej. Jego prace pokazywane były w Galerii Bielskiej BWA dwukrotnie: na wystawie zbiorowej „Z kolekcji Bożeny Kowalskiej" (2010) oraz podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2011 roku.
„X" - to pierwsza wystawa indywidualna prac artysty w Bielsku-Białej.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum w Bochum (Niemcy), Galerii Studio w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Kuratorka wystawy: Grażyna Cybulska

Wystawa trwa od 8 marca do 1 kwietnia 2013 roku.

 

O rzeźbach i rentgenogramach Leszka Oprządka pisze Bożena Kowalska w „Formacie” nr 41/2002, ss. 105–106 Czytaj >>

O obiektach i rentgenogramach mówi Leszek Oprządek
Serwis Telewizyjny Ratusza z 11.03.2013 roku, od 8,30 min >>

 

________________________________________________________________

Wystawę polecają m.in.:

* "Notes na 6 Tygodni" nr 82, marzec - kwiecień 2013, "Orientuj się!", ss. 53 - 54 >>

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>