Tatiana Czekalska i Leszek Golec - The Favorite Works 1/4

13 lutego - 3 marca 2013


About exhibition in english

*Wernisaż - fotorelacja >>

*Zobacz na YouTube >>

*Czytaj tekst Agaty Smalcerz o wystawie >>

"The Favorite Works 1/4" - to tytuł wystawy duetu łódzkich artystów, tworzących razem od 1996 roku – Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca. Filozoficzne aspekty ich twórczości budują nową jakość z pogranicza różnych dyscyplin – zwróconą w kierunku realnego życia w jego najskromniejszych nawet przejawach. Artyści posiadają wyraźną świadomość ekologiczną, stałym elementem ich prac jest poszukiwanie idei harmonii ze światem natury. W centrum zdarzeń, jako równoprawne względem człowieka, umieszczane są często zwierzęta lub inne żywe istoty. Tworzą przestrzenie, przedmioty, a czasem kuratorują zdarzeniu, w którym  najwyższą wartością staje się żywa istota, nawet ta najdrobniejsza. Wiele powstałych obiektów ma wyraźnie sprecyzowaną funkcję: mają nieść schronienie, pozwolić przetrwać życiu, które narażone jest dziś na zewnętrzne, cywilizacyjne zagrożenia – tworzone również przez kulturowe stereotypy.

Czekalska i Golec wskazują poprzez swoje działania na inny, pokorny, pełen łagodności i szacunku sposób współistnienia z otaczającym nas życiem. Próbują pokazać nam świat, w którym można wyzbyć się własnego spojrzenia, wczuwając się w inną istotę, wyrównując szanse, przyjmując zasadę partnerstwa.

 

CZEKALSKA+GOLEC, Aleja rozjaśniona, z cyklu Contract Killer, Petformance for photography, 2009–2012, dzięki uprzejmości Atlasa Sztuki w Łodzi

CZEKALSKA+GOLEC, Bernardino, z cyklu Contract Killer, Petformance for photography, 2009–2012, dzięki uprzejmości Atlasa Sztuki w Łodzi

CZEKALSKA + GOLEC, Glinice, z cyklu Contract Killer, Petformance for photography, 2009–2012, dzięki uprzejmości Atlasa Sztuki w Łodzi

 

– „W ich twórczości etyka życia, której się oddali, przeobraża się w wysublimowaną estetykę. Estetykę, której podstawowym założeniem jest uznanie wszelkich żywych stworzeń za dzieła najwyższej sztuki" – pisze Jarosław Lubiak w tekście do wystawy „Przeobrażenieniezupełne” w CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa, 2004).

 

CZEKALSKA+GOLEC, ReCollection second paw PeT-shirt, 2006, barwiona ręcznie, 100-procentowa bawełna, sierść kota wegetarianina, zamknięta w pudełku po koszernych cukierkach; nadruk: detal z obrazu Maestro de Perea Ostatnia wieczerza.  Czwarta z sześcioczęściowego kompletu koszulka, używana przez drobną, czującą, ruchomą istotę.

 

Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA prezentowane są prace duetu Tatiana Czekalska i Leszek Golec z lat 1988–2012: fotografie (w różnych technikach), obrazy olejne, obiekty, animacja – w tym nigdzie niepokazywane fotografie Leszka Golca z 1988 roku; 13 fotografii z serii Contract Killer, Petformance for photography 2009­–2012, które po raz pierwszy wystawiane były rok temu w Atlasie Sztuki w Łodzi, oraz T-shirty w kasetonach: sześć koszulek z nadrukami, używanych przez drobne, czujące, ruchome istoty (zwierzęta).

 

CZEKALSKA+GOLEC, Kołek podczas wystawy The Fifth Activity, Muzeum Sztuki, Łódź, 2001–2009, wydruk czarno-biały

       

Tatiana Czekalska – urodzona w 1966 roku w Łodzi, gdzie mieszka i pracuje. Dyplom w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w 1995 roku.

Leszek Golec – urodzony w 1959 roku w Świebodzicach, mieszka w Łodzi, pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dyplom na Wyższym Studium Fotografii w Warszawie w 1989 roku.

Wystawa trwa od 13 lutego do 3 marca 2013 roku.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zobacz film z wystawy: Czekalska + Golec, „Contract Killer”, Atlas Sztuki, Łódź, 2012 >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>