Fotografia Dzikiej Przyrody 2011

4 do 29 kwietnia 2012


w TV Bielsko>>

Zobacz w Serwisie Telewizyjnym Ratusza z dn. 10.04.2012 >>
(od 10.16 min)

_________________________________________________________________

"Wildlife Photographer of the Year 2011"/"Fotografia dzikiej przyrody 2011"

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2011", organizowanego przez „BBC Wildlife Magazine" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 roku - i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

© David Maitland, Wielka Brytania, Przemijające piękno

Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymuje oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody. Osobno oceniane są prace młodych fotografów, do 17 roku życia - kto w tej grupie wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymuje oficjalny tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody.

© Stefano Unterthiner, Włochy, Żurawia doskonałość

„Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie - dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania dotyczące naszego oddziaływania na przyrodę. Także dzięki temu wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jakość przyrody" - czytamy w katalogu wystawy.

© Klaus Echle, Niemcy, Zaufanie

© David Fettes, Wielka Brytania, Rozlewisko hipopotamów

Na tegoroczną wystawę „Fotografia dzikiej przyrody 2011" składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 15 kategoriach oraz uhonorowane dwiema nagrodami specjalnymi.
Konkurs „Wildlife Photographer of the Year 2011" został rozstrzygnięty w październiku 2011 roku w Londynie. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 40 tys. fotogramów wykonanych przez ponad 4,3 tys. autorów z 96 krajów. W gronie tym znalazło się 78 fotografów z Polski, którzy nadesłali na konkurs ok. 400 zdjęć. Wystawę pokonkursową tworzą wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w wymienionych kategoriach - ich autorami jest 77 fotografów z 24 krajów.
Wszystkie fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, ale także uświadamiają, jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody.
Za najlepsze uznano zdjęcie pt. „Still life in oil" („Martwa natura w oleju"), będące częścią fotoreportażu „The price of oil". Jego autor, hiszpański fotografik Daniel Beltrá, otrzymał tytuł Fotograf Dzikiej Przyrody Roku 2011 oraz nagrodę w wysokości 10 tys. funtów. Nagrodzono jego poruszający obraz ośmiu brązowych pelikanów ratowanych w Fort Jackson w Luizjanie (USA) po tym, jak ucierpiały w czasie wycieku ropy naftowej.

© Daniel Beltrá, Hiszpania, Martwa natura w oleju

© Mateusz Piesiak, Polska, Siła uporu

Po raz kolejny w historii wystawy pokonkursowej, zakwalifikowano na nią zdjęcia wykonane przez polskich fotografów. Przez trzy edycje z rzędu wyróżnienia w kategoriach młodzieżowych zdobywał bielski licealista Michał Budzyński z Buczkowic. Tym razem wyróżniono dwa zdjęcia innych nastolatków. Po raz pierwszy zdjęcie wykonane przez młodego Polaka wygrało nie tylko kategorię 11-14 lat, ale zostało uznane za najlepsze ze wszystkich kategorii młodzieżowych, a jego autorem jest Mateusz Piesiak z Wrocławia, który otrzymał tytuł Młody Fotograf Dzikiej Przyrody Roku 2011 za zdjęcie pt. „Siła uporu", przedstawiające dwa ostrygojady zdobywające pożywienie na mokrym piasku nabrzeża Long Island w Nowym Jorku.

© Damian Bednarz, Polska, Nowy świt

Drugie polskie zdjęcie (wyróżnienie w kategorii 15-17 lat), to piękna impresja pt. „Nowy świt". Jej autorem jest Damian Bednarz z Wielkich Dróg k. Krakowa.
W Polsce wystawa prezentowana jest po raz dziesiąty z rzędu. Polskie tournée obejmuje rokrocznie 12 miast. W Galerii Bielskiej BWA wystawa pokazywana jest po raz dziewiąty (od 2004 roku). Niezmiennie wzbudza wielkie zainteresowanie miłośników przyrody i fotografii. W tym roku widzowie obejrzą 82 nagrodzone i wyróżnione zdjęcia. Każdemu towarzyszy tabliczka z opisem.

Wystawa trwa od 4 do 29 kwietnia 2012 roku.

Głównym sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA są - już po raz czwarty Zakłady Tłuszczowe "Bielmar" Spółka z o.o. w Bielsku-Białej

Uwaga!
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Galeria wydłuża godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji:
od poniedziałku do piątku wystawę można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - w godz. 10.00-18.00

W okresie Świąt Wielkanocnych, Galeria jest nieczynna w sobotę i niedzielę (7 i 8 kwietnia 2012 roku). W poniedziałek 9 kwietnia ekspozycję można zwiedzać w godz. 10.00-18.00.

Szczegóły o wystawie i konkursie „Wildlife Photographer of the Year" oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie internetowej www.nhm.ac.uk/wildphoto oraz www.fotografiadzikiejprzyrody.pl

Wystawa jest własnością:

Natural History Museum BBC Wildlife Magazine

Główny partner wystawy:

Sponsorzy wystawy:

 

Izba Gospodarcza Wodociagi Polskie

Główny sponsor wystawy w Bielsku-Białej:


Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister Środowiska

Patronat medialny wystawy:

Organizacja wystawy w Polsce:

Zegart

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>